Járatlan utakon
Sokan és gyakran elparentálják a Teslát és annak vezérét, mondván, tervei megvalósíthatatlanok, nem fog profitot termelni és rádől a ház. Legutóbb amiatt, hogy csúszik a Model 3-as autók gyártása, amelyekből olyan mennyiségű pénz fog beömleni a céghez, ami megold minden eddigi pénzügyi problémát.
Musk gyakran vállal olyan dolgokat, amelyekről nehéz meghatározni, mikor teljesíthetőek, hisz olyan technológiai újításokat, kihívásokat jelentenek, melyekre még nincs precedens, ezért a menet közben fellépő problémákkal nehéz előre számolni. Eddig mégis minden elképzelés megvalósult, még ha késéssel is, nyilván így lesz ez a Model 3 gyártásával is, miközben Musk ezekkel a túlhajtott tervekkel önmagában felgyorsította az elektromos autózás és az akkumulátorgyártás forradalmi fejlődését.
A 100 napos program
Most azonban sikerült határidőre teljesíteni egy merész vállalást. Ausztrália egyik részén, a Dél-Ausztráliának nevezett szövetségi államban korábban áramkimaradások voltak. A terület igen nagy mértékben, 41 százalékban támaszkodik megújuló energiára, ugyanakkor nem üzemeltet annyi hagyományos, szenet és gázt égető erőművet, amennyi kiváltja a szélmentes időszakokban jelentkező hiányt.
Erre a problémára ajánlott megoldást Elon Musk: azt ígérte, hogy egy 100 megawatt kapacitású lítium-ion akkumulátort létesít, amely elegendő ahhoz, hogy egy olyan áramszünetet, amely februárban sújtotta a térséget, teljesen kiküszöböljön. Mindjárt ellenállhatatlanná is tette az ajánlatot azzal, hogy megígérte: ha az ottani nyár kezdetéig, december 1-ig, azaz 100 nap alatt nem üzemeli be a telepet, akkor ingyen adja a létesítményt. Miután még a helyi politikusok közül is többen kételkedtek, megvalósítható-e a dolog, ráálltak az üzletre.
Megvalósult
A határidő lejárt, az akkumulátor pedig ott van beszerelve és üzemel. Az ausztráliai terület energiagondja megoldva, Elon Musk hírneve megerősítve, és ami a legfontosabb: látszik, hogy a tiszta energia gyors elterjedése szempontjából rendkívül lényeges lépés történt. Elérhetők már az egyre nagyobb akkumulátorok, amik lehetővé teszik, hogy a megújuló energiát szünetmentesen lehessen használni, és ezek gyártási és telepítési ideje is rövidül.
Közben megvan már következő rekorddöntő is: a Hyundai Dél-Koreában egy 150 megawattos akkumulátortelepet fog üzembe állítani pár hónapon belül. Az akkumulátorok ára 2014 óta, azaz mindössze 3 év alatt a felére esett, így világszerte egyre vonzóbb az áramszolgáltatók számára az akkumulátorok alkalmazása. A Bloomberg New Energy Finance szerint idén összesen 1650 megawatt kapacitással állítanak ilyeneket üzembe, négyszer annyit, mint tavaly.
Nincs megállás
A folyamat a következő években a várakozások szerint folytatódni fog: a gyártott akkumulátorok mennyiségének duplázásakor az ár 19 százalékkal esik, így a 2010-ben kilowattóránként még 1000, most már csak 270 dolláros előállítási ár 2025-re már várhatóan 100 dollár körül lesz. Ilyen körülmények között a megújuló energia terjedésének már nem fog gátat szabni annak nem állandó jellege, egyúttal ez lesz az a szint, ahol az elektromos autók ára immár alacsonyabb lehet, mint a belsőégésúeké.