|
Bermuda háromszög
A Reuters szerint a Google 2014-ben Hollandián át Bermudára utalt 10,7 milliárd eurót, ezáltal egy olyan konstrukciót létrehozva, ami lehetővé tette, hogy külföldi (nem amerikai) jövedelmeit nagy részét adómentessé tegye. A holland számlára a cég egy írországi leányvállalatától jött a pénz, ahová a legtöbb Amerikán kívüli bevétel érkezik.
Dupla szendvics
A bermudai számla egy olyan leányvállalaté, amelyet Írországban jegyeztek be bermudai székhellyel, neve Google Ireland Holdings. Könyvelők ezt a trükköt dupla ír-holland szendvicsnek nevezik, amely arra jó, hogy a cég Amerikán kívüli profitjának nagy részét kivonja az amerikai és az európai adózás alól.
A cég szóvivője szerint ez legális, mivel betartották minden olyan ország törvényét, ahol üzemelnek, vagyis azok között kiskaput találtak. Ez lehetővé tette, hogy a teljes Amerikán kívüli jövedelem után összesen 6 százalékot fizessen a cég, míg az érintett országokban az átlagos adószint 25 százalék körüli, Bermudán viszont nincs nyereségadó a cégeknek.
Európa besokallt
Európában egyre rosszabb szemmel nézik a vállalati nyereségadó elkerülését, a Google pedig pláne a figyelem középpontjába került, hisz esetében különösen nagy összegről van szó, nem véletlenül lett a világ legnagyobb cége.
A közelmúltban Nagy-Britanniában parlamenti bizottság kezdett foglalkozni a Google egy 130 millió fontos adó visszaigénylésével. A cég 2005 és 2015 között mindössze 200 millió font adót fizetett, miközben árbevétele elérte a 24 milliárd fontot. Bárhogy is nézzük, ez tényleg durvának mondható. Még egy feladat, amit Európának meg kell oldania, és ezúttal a briteknek sem érdemes külön úton járniuk.