5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai Cadence Design nevű szoftvergyártó az egyik legjobban fizető cég a világon.
Forrás: a Cadence Design Facebook-oldala

A cikk eredetileg a G7-en jelent meg.

Egy 2017-es lista szerint a cégnél a medián bér havonta közel bruttó 12 ezer dollár (mai árfolyamon 3,5 millió forint). Ezzel az ötödik legjobban fizető amerikai cég volt, egyaránt megelőzve a legdrágább tanácsadó cégeket (mint a BCG vagy a McKinsey), illetve a techóriásokat (mint a Facebook vagy a Google).

Ismertebb versenytársaival szemben a Cadence Design* külföldi bevételeinek számottevő része Magyarországon képződik, legalábbis papíron. A kaliforniai székhelyű vállalat teljes bevétele 2018-ban 620 milliárd forintnak megfelelő dollár volt, a magyarországi leánycégének ebből 57 milliárd forint volt a forgalma. A cég egyik beszámolójában többször külön megnevezik Magyarországot, hogy Írország mellett innen származik a legtöbb külföldi bevételük.

Ez amiatt sajátos, mert a Cadence Design az 57 milliárdos bevételével Magyarország 200 legnagyobb cége közé tartozik, azonban mindössze egy kis irodája és tavalyi adatok szerint mindössze négy alkalmazottja volt Budapesten. Az egy alkalmazottra eső forgalom tehát 14 milliárd forint volt, amely szinte példa nélküli a magyar cégeknél.

A 400 legnagyobb magyar vállalat közül* egy-két energiakereskedőt leszámítva nincs olyan, amelynél kevesebb ember dolgozna. Ilyen például a magyar offshore paradicsomban, Újlengyelben bejegyzett, mexikói tulajdonú Bimbo Hungria Vagyonkezelő Zrt., amelynek magyarországi tevékenység nélkül van közel 400 milliárdos bevétele. Vagy ilyen még a minden bizonnyal szintén adózási okokból Újlengyelre bejegyzett norvég Seadrill-csoport, amely olajfúrással foglalkozik.

Az egyébként 20 országban jelenlevő, 7600 főt foglalkoztató Cadence Design feltehetően szintén adózási okokból tart fenn irodát Magyarországon. Az egész Európai Unióban nálunk a legalacsonyabb a vállalkozások nyeresége után fizetendő társasági adó a kilenc százalékos kulcsával. Az EU többször is felszólította Magyarországot, hogy változtasson ezen, mivel az alacsony adókkal egymással versengő tagországok összességében jelentős mértékű adótól esnek el, míg az ezt kihasználó multinacionális cégek szinte alig adóznak.

A Magyarországon 2000 óta jelenlevő cég látszólag érdemi tevékenységet nem végez Magyarországon. Három angolszász ügyvezetője az anyacég felső vezetésében van benne, és címük alapján Kaliforniában vagy Írországban élnek. A magyar leány tulajdonosai szintén kedvező adózásukról ismert országokba vannak bejegyezve: 97 százalékban egy ciprusi cég a tulajdonosa, a maradék részben pedig egy írországi.

Az amerikai anyacéget e-mailben kérdeztem meg, hogy hogyan kerültek Magyarországra, mit csinálnak itt pontosan, vagy miért ciprusi és ír cégen keresztül tulajdonosai a magyar cégnek. A Cadence Design annyit írt, hogy egy kérdésemre sem válaszolnak, csak figyelmembe ajánlják a róluk nyilvánosan elérhető információkat. Még arra sem voltak hajlandóak, hogy elárulják, mennyi alkalmazottja van a magyar leánycégnek. Pedig miközben a NAV adatbázisa szerint négyen vannak, a céges beszámolóban több mint száz fő szerepel.

Ezt követően felhívtam a budapesti irodájukat, ahol egy munkatárs azt mondta, hogy valóban négyen voltak, de mostanra kettőre csökkent a létszám. A tevékenységükről annyit mondott, hogy „kontrolling és egyéb pénzügyi feladatokat végeznek el”, és vannak Magyarországhoz kapcsolódó szerződéseik, de ennél bővebb információért az anyacéghez irányított.

A Cadence Design beszámolói sem árulják el, hogy honnan származik bevétele a Magyarországra bejegyzett cégének. Mindössze annyi derül ki belőlük, hogy az árbevételének háromnegyede jutalékokból származik, illetve hogy költségei nagy része kutatás-fejlesztésből származik. A beszámolókban szereplő több mint száz alkalmazottra mindenesetre az lehet a magyarázat, hogy a magyarországi leánynak van egy lengyelországi fióktelepe. Az ott dolgozók azért nem szerepelnek a magyar adóhivatal adatbázisában, mert nem Magyarországon fizetnek társadalombiztosítást.

A Cadence valóban felvásárolt egy lengyel céget néhány éve, és felmerülhet, hogy az ott végzett munkát Magyarországon keresztül könyvelik le (mivel a társasági adó Lengyelországban 19 százalék). Ennek esélyét azonban csökkenti, hogy a lengyel cég felvásárlása előtt sem volt kategóriákkal alacsonyabb a magyar leány bevétele.

A jelenséget a transzferárak is magyarázhatják, erről a témáról több cikket is írtunk korábban. Ezek a cégek különböző országokban végzett tevékenységeinek belső elszámolóárait jelentik; a nemzetközi nagyvállalatok összetett rendszereket működtetnek annak érdekében, hogy globálisan a lehető legkevesebb adót kelljen befizetniük, vagy éppen javítsák az anyavállalatok pénzügyi mutatóit.

A multikat óriási kedvezményekkel idecsábító Magyarország az egyik legnagyobb vesztese a többé-kevésbé legális intézménynek, a 2017-es adatok és korábbi számításunk alapján évi 48 milliárd forintnyi társasági adót trükközhetett ki az országból 30 magyarországi multi. A Cadence Designnal persze más a helyzet, mivel ők igazán érdemi tevékenységet valószínűleg nem folytatnak nálunk, így a nyertesei vagyunk annak, hogy nem ott adóznak, ahol ténylegesen megkereshetik a nálunk elkönyvelt bevételt.

(G7)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Száz országba indulhat Győrből az új Audi – Orbán Viktor személyesen bocsátotta útjára
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 12:54
Nagy keresletet várnak az új modellre.
Vállalat Ez még a Google-nak is fájhat – saját pályáján támadják be az óriást
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 12:04
Alapjaiban forgatnák fel a webböngészők piacát.
Vállalat Nem tetszik a hitelminősítőnek, amit a Wizz Air-nél látnak
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 07:18
Elmaradtak a várakozásoktól az eredmények.
Vállalat A Daimler Truck tömeges elbocsátásra készül Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 18:14
Körülbelül 5 ezer munkahely megszüntetését tervezi 2030-ig – jelentette be a haszongépjárműgyártó cég kedden.
Vállalat A BP vállalja a veszélyt, visszatér a megosztott országba
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 14:58
A BP 2025 utolsó negyedévében újra megnyitja irodáját a líbiai fővárosban, Tripoliban – közölte hétfőn a líbiai nemzeti olajvállalat, a NOC.
Vállalat Még mindig röpködnek a mínuszok Csányi Sándor és Mészáros Lőrinc borászataiban
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:40
2024 nagy kihvást jelentett a borászatoknak, és nem csak időjárási szempontból. Csányi Sándor és Mészáros Lőrinc érdekeltségeiben továbbra is jelentős veszteségeket könyveltek el, egy szekszárdi vezető borászat irányítója ellen pedig eljárás indult és letartóztatták.
Vállalat Visszaestek a Mercedes eladásai
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:41
Nem veszik a Mercedeseket, csak Európában nőtt az eladások száma. 
Vállalat Késve fizeti ki a számláit a magyar vállalatok több mint fele
Herman Bernadett | 2025. július 8. 09:22
A magyar cégek 53 százaléka nem kapja meg határidőre a számlái ellenértékét, és ezt az ügyfelek likviditási problémái okozzák. Egyebek mellett ez áll az Atradius hitelbiztosító fizetési szokásokról szóló, éves elemzésében. A kifizetések általában több mint egy hónappal a lejárati határidő után történnek, ez pedig növeli a bedőlt kereskedelmi hitelek kockázatát, ami a felmérés szerint 6 százalék mértékű.
Vállalat Az Apple visszaütne az Európai Bizottságnak
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 12:49
Pert indítottak.
Vállalat Ki tette az Estée Laudert világmárkává?
Elek Lenke | 2025. július 6. 17:14
Június 14-én, 92 éves korában elhunyt Leonard Lauder, Estée Lauder legidősebb fia, aki nemcsak egy sikeres üzletasszony örököse volt, hanem tehetséges menedzser is – a családi vállalkozást milliárdos nemzetközi nagyvállalattá bővítette. Azonban nem csak ezért emlékeznek rá a szakmában: az amerikai média úgy véli, hogy ő lett a szépségipar első influenszere, amikor ilyen fogalom még nem is létezett – emlékeztet rá a Kommerszant című orosz napilap.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG