A Project Big Picture az angol futballt forgatta volna fel teljesen, ám azt a múlt héten a Premier League kisebb klubjai leszavazták, bár az alsóbb osztályok klubjai szinte egyöntetűen üdvözölték azt. Most viszont ugyanazok a klubok, nevezetesen a Liverpool és a Manchester United készek elhagyni a Premier League kiírását az Európai Premier League kedvéért.
A Sky News híre bombaként robbant ma a focivilágban: több mint tucatnyi angol, francia, német olasz és spanyol klub tárgyal a fent nevezett összeurópai bajnokság létrehozásáról, amely a tévécsatorna honlapja szerint már 2022-ben indulna el.
Ilyen - zárt rendszerű - európai ligáról már régóta folynak ötletelések a legnagyobb klubok között, de eddig az UEFA és a nemzeti bajnokságok sikerrel tartották vissza a legnagyobbakat a szakítástól.
A finanszírozást a JP Morgan bankház szervezi más bankok bevonásával: mintegy 6 milliárd dollárt (4,6 milliárd fontot) terveznek összegyűjteni a projektre, amelyet majd a későbbi közvetítési díjakból kell majd visszafizetni a kluboknak. Természetesen minden résztvevő klubnak sok százmillió fontot kellene befizetni a tagságért.
Ha megvalósulnak a tervek, a világ leggazdagabb bajnoksága lenne az Európai Premier League.
A Sky értesülései szerint most a FIFA is része az ötletelésnek, ami szintén nem meglepő, hiszen a nemzetközi foci két legfőbb irányító testülete között is régóta dúl a harc a hatalomért, a befolyásért: ki is irányítja a nemzetközi futballéletet. A Bajnokok Ligája mindent elsöprő sikere miatt az UEFA eddig komoly előnyben volt a világbajnokságokat rendező FIFA előtt.
A most kiszivárgott EUPL 18 csapatos lenne és a hagyományos futballidényben zajlana, vagyis nem nyáron vagy télen, plusz tornaként.
Az elvetett PBP tulajdonképpen ebben a tekintetben "megágyazott" a mostani ötletnek, hiszen az angol Liga kupa eltörlésével és a PL 18 csapatosra szűkítésével több meccsnap felszabadulna a nagyok számára, ám 34 mérkőzést (ennyiből állna az EUPL éves szinten) nem jelentett volna az angol módosítás, így inkább szakítás (vagy zsarolás) jellege látszik lenni a mostani hírnek.
Az EUPL első helyein álló csapatok egyenes kieséses rendszerben játszanának a több százmillió fontot érő végső győzelemért.
A Sky forrásai szerint a hivatalos bejelentés október végére várható, de addig is számos részletet kell még tisztázni. Persze az is előfordulhat, hogy végül ebből a tervből se valósul meg semmi.
A Sky idézett forrása szerint az EUPL évtizedekre szóló, meghatározó változás lenne a világ futballjában.
Ha az UEFA is áldását adná rá, a Bajnokok Ligáját váltaná fel a sorozat, és példa nélküli együttműködés lenne a FIFA és az UEFA között. Erre a Sky szerint nem sok esély van, az UEFA nem része az EUPL esetleges létrejöttének. Ráadásul ezt mindenképp rendkívül ellenséges lépésként értékelnék a FIFA részéről, ami számos jogi eljárás megindítását is okozhatja, csak hogy megakadályozzák a szuperliga elindulását.
A Sky híre szerint a Key Capital Partners nevű spanyol pénzügyi intézet és Florentino Perez, a Real Madrid elnöke áll a mostani tervek mögött. Perez és Gianni Infantino, a FIFA elnöke tavaly már tárgyaltak arról, hogyan kellene átalakítani a nemzetközi klubtornákat.
Az európai toplkubok közül a Barcelona, az Atletico Madrid, a Real Madrid, a PSG, a Juventus, a Bayern München neveit említették mint résztvevől, míg az angolok küzül öt klub került szóba, ám az nem tisztázott, hogy a Big6 (Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, a Manchester United és a Tottenham Hotspur) közül melyik maradna jelen állás szerint ki a szuperligából.
Az angol topklubok számára az esetleges EUPL újabb adut jelentene a tárgyalásoknál, másfelől viszont komolyan rombolná hírnevüket, főleg egy olyan helyzetben, amikor az alsóbb osztályú klubok a túlélésért küzdenek, amikor a munkanélküliek száma egyre csak nő, és az emberek egyre inkább a megélhetésükért kénytelenek küzdeni.
Korábbi elemzésünk a Premier League és angol foci átalakítási terveiről: A javaslat, ami felforgatná az angol focit - mentőcsomag vagy "atomháború"?
A projekthez közel álló forrás szerint nagyon alapvető lépés lenne "szolidaritási" díjat építeni az EUPL rendszerébe, bizonyítandó, hogy a szupergazdagok ligája gyümölcsöző lesz mindenki számára.
Mindazonáltal az elit elkülönését ellenzők kritikáját ez sem lesz majd képes mérsékelni.
Kérdés az is, hogy az új bajnokság a BL jelenlegi játéknapjai helyén lesz-e megtartva, vagy a sokkal több nézőt vonzó hétvégéken.
A Privátbankár értékelése:
Egyértelmű, hogy a leggazdagabb, legtöbb nézőt vonzó klubok tulajdonosai ki akarják használni globális vonzerejüket, és sokkal több pénzt akarnak látni befektetéseikből. Mivel ezeknek a topkluboknak valóban sok százmillió szurkolója van világszerte, akik ráadásul ezekre a klubokra kíváncsiak, így ha heti rendszerességgel egymással játszanak, az nehezen felülmúlható bevételt jelentene számukra. A kérdés már régóta az, hogy mi legyen így a futball közel 150 éves hagyományaival, a nemzeti bajnokságokkal, a kisebb klubokkal, ahol még mindig alapvetően a helyi közösségek összetartását szolgálja, jelenti egy klub. Úgy tűnik, megint egy lépéssel közelebb kerülhetünk az elkerülhetetlenhez: az amerikai típusú zárt elitligához a futballban is. Akár tetszik ez, akár nem.