A szakadék szélén a rádió
Mint ahogyan arról már pár napja beszámoltunk, akár már nyáron elveszítheti az ország leghallgatottabb rádiója a frekvenciáját. A Médiatanács újabb eljárást indít Simicska Lajos érdekkörébe tartozó Class FM-mel szemben. Hétfőn még nem volt biztos, hogy elindítják a rádió ellen az eljárást, azonban Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) tegnapi közleményéből kiderült a végleges döntés.
A Class FM reggeli műsora, a Morning Show tavaly december 30-ai és idén január 4-ei adásait a 16 éven aluliaknak nem ajánlott korhatár-besorolás helyett 12 éven aluliaknak nem ajánlott kategória szerint tették közzé. Méghozzá ott hibázott a műsor, hogy "nem a korosztály számára feldolgozható módon használt humorral, kifigurázva és elfogadható konfliktusmegoldásként ábrázolták az erőszakot, valamint a felvetett szexuális témákat érzelemmentesen, erős obszcén kifejezésekkel ábrázolták" - áll az NMHH közleményében.
Mi történik, ha megnyeri a pert a Médiatanács?
Abban az esetben, ha úgy állapítják meg, hogy a rádió jogsértést követett el, akkor már a nyár közepétől megszűnhet az évente 1-1,5 milliárd forint tiszta hasznot hozó rádió.
A Class FM jelenleg az ország leghallgatottabb rádiója, napi 2,6 millió embert ér el, viszont novemberben lejár a frekvencia-engedélye. Ilyenkor a gyakorlat az szokott lenni, hogy az első 7 évet szinte automatikusan meghosszabbítják további öttel, kivéve, ha a csatorna ismételten és súlyosan megszegi a hatósági szerződést.
A Civil Rádió sem ússza meg
Szintén hatósági eljárást indítanak a Civil Rádió egyik idén januári adáshetében tapasztalt jogsértései miatt. A vizsgálatok szerint ugyanis úgy vélik: "a rádió vélhetően kevesebb szövegarányt, közszolgálati műsorszámot, magyar zenét és semmilyen hírműsort nem szolgáltatott szerződéses vállalásaihoz, illetve a törvényi előírásokhoz képest" - tájékoztat az NMHH.
Még a Katolikus Rádió is bírságot kap
A sátoraljaújhelyi Szent István Rádió 90,6 és az egri központú Szent István Rádió 91,8 pontatlanul használták állandó megnevezéseiket, kevesebb helyi közéleti műsort, több ismétlést és kevesebb magyar zenét sugároztak a hatósági szerződéseikben vállaltaknál, és engedély nélkül kapcsolódtak egymással hálózatba. Emiatt a rádiókat üzemeltető Magyar Katolikus Rádió Alapítványra 170-170 ezer forint bírságot szabott ki a médiatanács.