5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az egyebek mellett a mezőgazdaságban meghatározó szereplőnek számító Bonafarm Csoport felett diszponáló Bonitás 2002 Befektető és Tanácsadó Zrt. az energetikai piacra lép. Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója kizárólagos tulajdonában lévő társaság egy, az utóbbi években több milliárd forintos forgalmat lebonyolított százhalombattai cégben szerez 76 százalékos részesedést. 

Két társaság, a Bonitás 2002 Befektető és Tanácsadó Zrt., valamint a Hőtechnika Kőolaj Kemenceépítő Kft. március 30-án jelentette be a Gazdasági Versenyhivatalnak (GVH), hogy – szakszóval – az összefonódásukat tervezik. Méghozzá oly módon, hogy a Bonitás 2002 Zrt. megvásárolja a Hőtechnika üzletrészeinek 76 százalékát, melyet követően a minősített többségi szavazat (ez a törvényi előírások szerint legalább 75 százalékot takar) is átkerül az új tulajdonoshoz.

Csányi Sándor cége diverzifikál. Fotó: MTI/Kovács Tamás
Csányi Sándor cége diverzifikál. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A két cég közül messze a Bonitás 2002 az ismertebb. Azt ugyanis Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója – aki a 2020 májusában megjelent „A 100 leggazdagabb” kiadványban 310 milliárd forintra becsült vagyonával az 1. helyet foglalta el – alapította, még kft-ként, 2002 márciusában, majd szinte napra tizenhárom évvel ezelőtt, 2008 áprilisában részvénytársasággá alakult át. Az akkori 100 millió forintos induló tőkéje 2012 augusztusában a tízszeresére, 1 milliárdra emelkedett, s jelenleg is ennyi.

A 2019. évi üzleti beszámolója szerint (a 2020-as adataikat a cégeknek 2021. május 31-éig kell közzétenniük) a Bonitás 2002 portfoliójának legértékesebb eleme a 2019 végén 100 milliárd forintos saját tőkével rendelkezett agrárkonglomerátum, a Bonafarm Csoport volt. Az e tekintetben második, Szingapúrban bejegyzett Sertorius Global Opportunities Fund Pte Ltd. vagyona 93,3 milliárd forintra rúgott – ez a cég alapvetően OTP-részvényeket birtokol. 

Az már a bank éves jelentésében lelhető fel, hogy 2019 végén Csányi összesen – közvetlenül és közvetve – 3 millió 555 ezer 583 forint értékű bankpapír tulajdonosa volt, ezek akkori árfolyamértéke közel 55 milliárd volt (2020-ban aztán a bankvezér tovább zsákolta az általa irányított hitelintézet papírjait, azok darabszáma az elmúlt év végére már 4 millió 712 ezer 505-öt tett ki, árfolyamértéke pedig megközelítette a 63 milliárdot). 

De a Bonitás az egészségügybe is befektetett, 2017 júliusában részesedést szerzett a Budai Egészségközpontban, jelenleg annak 75 százalékos tulajdonosa. (Ebben a cikkünkben számoltunk be arról, hogy e cég milyen szerepet vállalt a koronavírus-járvány kezelésében.) 

Mint a fenti táblázatból látható tehát, a Bonitás 2002 a Hőtechnikában való részesedésszerzéssel most egy új ágazatba, az energetikába fektet. A Hőtechnika egy közel három évtizedes múltra visszatekintő társaság, 1992 novemberében jött létre, kizárólagos tulajdonosa idén februárban lett egy magánszemély, Patay László. Aki régi motorosnak számít a szakmában, 2010-2014 között az E.On elnök-vezérigazgatója, de később az MVM Magyar Villamos Művek csoportnál is betöltött vezető tisztséget, illetve volt elnöki tanácsadó.

A Bonitás 2002 csoport a tevékenységének diverzifikációja miatt lépett be egy új piacra – közölte lapunk megkeresésére Kvancz Gábor, a Bonitás 2002 vezérigazgatója. Aki arra a kérdésre, hogy milyen terveik vannak új szerzeményükkel, közölte, a Hőtechnika Kft. az ipari készülékek és acélszerkezet gyártásában nagy tapasztalattal rendelkezik, ezért az energetikai, vegyipari és élelmiszeripari beruházások várható felfutásánál nagy lehetőségek előtt áll. A cég 1992-ben mint magyar magánvállalkozás indult, és az elmúlt 28 évben ipari környezetben bizonyította szakmai felkészültségét. A Bonitás 2002 csoport beszállásával lehetőség nyílik arra, hogy az eddigi tapasztalatokat és képességeket kihasználva az ipari beruházások területén dinamikusan növekedjen – hangsúlyozta Kvancz.

Az energetika azonban a Bonitás 2002 egyedüli tulajdonosa számára korántsem ismeretlen, Csányi Sándor immár húsz éve az alelnöke a Mol Nyrt. igazgatóságának.

Az új tulajdonos vezére szerint a Hőtechnika Kft. stabil működéséhez szükséges pénzügyi források rendelkezésre fognak állni. „A források biztosításának módját később kívánjuk eldönteni. A menedzsmentben nem tervezünk változtatást” – jelentette ki Kvancz.

Azért kellett a GVH-hoz bejelentenie a két cégnek az összefonódást, mert a hatályos törvények alapján a vevő csoport és a céltársaság együttes árbevétele meghaladja azt a limitet, amely elérésénél kötelező a Versenyhivatalt tájékoztatni a készülő tranzakcióról. (E tekintetben a Hőtechnika árbevétele az irányadó, mivel az például 2019-ben megközelítette a 3 milliárd forintot, míg a Bonitás 2002-é 88,6 millió volt – a szerk.).

Ám a GVH úgy találta, hogy a Bonitás 2002 beszállása kapcsán vizsgálat elrendelésére okot adó körülmény nem áll fenn – derül ki a kedden, a Versenyhivatal honlapján publikált határozatból.

A nyilvánosan elérhető információk alapján ugyanakkor a Hőtechnika ellen február elején bírósági végrehajtást indított egy 62 millió forintos tétel miatt a Mátrapromet Kft. Ezért Kvancz Gábornak azt a kérdést is feltettük, vajon új irányító tulajdonosként hogyan szándékoznak majd kezelni ezt a helyzetet? „A korábbi pénzügyi nehézségek számunkra is ismertek voltak, de azok azóta rendezésre kerültek. Úgy gondoljuk, hogy nem csak a Hőtechnika Kft.-nek, hanem a cég partnereinek, így a beszállítóinak és alvállalkozóiknak is megnyugtató, hogy egy tőkeerős befektetőhöz került a cég többségi tulajdona” – válaszolta lapunknak a Bonitás 2002 vezérigazgatója.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Telekom-ügyfél? Fontos bejelentést tett a szolgáltatója
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 11:18
Klímavédelmi, digitalizációs és sokszínűségi célok mentén meghatározott fenntarthatósági stratégiájának (2021-2030) harmadik évéről számolt be a Magyar Telekom Fenntarthatósági Jelentésében, amelyet az Éves Jelentéssel egy napon, április 16-án publikált. 
Vállalat Profitboom, forgalomcsökkenéssel: erre volt képes az Ericsson
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 12:55
Az Ericsson AB svéd távközlési berendezésgyártó negyedéves nyeresége növekedéséről, ugyanakkor bevételének csökkenéséről jelentett kedden.
Vállalat A Tesla-vezér minden tizedik dolgozót kirúgja
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 15:12
Egy vállalati belső levél is kiszivárgott, amelyben Musk lényegében elbúcsúzott az érintettektől.
Vállalat Jókora gyomrost kapott az Apple
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 11:32
Legnagyobb riválisa vitte be az ütést.
Vállalat Emelt osztalékot fizet a Waberer’s
Privátbankár.hu | 2024. április 12. 17:34
Egy rekord év után.
Vállalat Horvát céggel kötött üzletet a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 12. 17:12
A Janaf kőolajvezeték-üzemeltető 2,2 millió tonna kőolajat szállít 2024 végéig.
Vállalat Nagyon jól megy a Duna House-nak idén eddig
Privátbankár.hu | 2024. április 9. 09:04
Közel 4 milliárd forintot zsebeltek be csak jutalékokból, de minden szegmens jól teljesített az első negyedévben.
Vállalat Az Appeninn elkezdett kaszálni ingatlanjain
Privátbankár.hu | 2024. április 5. 11:51
Tavaly 142 százalékkal 19,5 millió euróra növelte ingatlan-bérbeadási bevételeit az Appeninn-csoport, adózott eredménye 22,8 millió euróra emelkedett.
Vállalat Az Autowallis megújítja vezetését - kik a jelöltek?
Privátbankár.hu | 2024. április 5. 11:10
Az AutoWallis új igzagatósági és felügyelő bizottsági tagokat választ április 26-ai rendes közgyűlésén, és nem tervez osztalékot fizetni.
Vállalat Óvatos a Vertikal Group, nem költi el a profitot
Privátbankár.hu | 2024. április 3. 16:51
A Vertikal Group Nyrt. a tavalyi 765 millió forint adózott eredményét az eredménytartalékba helyezné a további növekedés finanszírozására az igazgatóság - közölte a környezetgazdálkodással foglalkozó társaság szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG