5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az egyebek mellett a mezőgazdaságban meghatározó szereplőnek számító Bonafarm Csoport felett diszponáló Bonitás 2002 Befektető és Tanácsadó Zrt. az energetikai piacra lép. Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója kizárólagos tulajdonában lévő társaság egy, az utóbbi években több milliárd forintos forgalmat lebonyolított százhalombattai cégben szerez 76 százalékos részesedést. 

Két társaság, a Bonitás 2002 Befektető és Tanácsadó Zrt., valamint a Hőtechnika Kőolaj Kemenceépítő Kft. március 30-án jelentette be a Gazdasági Versenyhivatalnak (GVH), hogy – szakszóval – az összefonódásukat tervezik. Méghozzá oly módon, hogy a Bonitás 2002 Zrt. megvásárolja a Hőtechnika üzletrészeinek 76 százalékát, melyet követően a minősített többségi szavazat (ez a törvényi előírások szerint legalább 75 százalékot takar) is átkerül az új tulajdonoshoz.

Csányi Sándor cége diverzifikál. Fotó: MTI/Kovács Tamás
Csányi Sándor cége diverzifikál. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A két cég közül messze a Bonitás 2002 az ismertebb. Azt ugyanis Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója – aki a 2020 májusában megjelent „A 100 leggazdagabb” kiadványban 310 milliárd forintra becsült vagyonával az 1. helyet foglalta el – alapította, még kft-ként, 2002 márciusában, majd szinte napra tizenhárom évvel ezelőtt, 2008 áprilisában részvénytársasággá alakult át. Az akkori 100 millió forintos induló tőkéje 2012 augusztusában a tízszeresére, 1 milliárdra emelkedett, s jelenleg is ennyi.

A 2019. évi üzleti beszámolója szerint (a 2020-as adataikat a cégeknek 2021. május 31-éig kell közzétenniük) a Bonitás 2002 portfoliójának legértékesebb eleme a 2019 végén 100 milliárd forintos saját tőkével rendelkezett agrárkonglomerátum, a Bonafarm Csoport volt. Az e tekintetben második, Szingapúrban bejegyzett Sertorius Global Opportunities Fund Pte Ltd. vagyona 93,3 milliárd forintra rúgott – ez a cég alapvetően OTP-részvényeket birtokol. 

Az már a bank éves jelentésében lelhető fel, hogy 2019 végén Csányi összesen – közvetlenül és közvetve – 3 millió 555 ezer 583 forint értékű bankpapír tulajdonosa volt, ezek akkori árfolyamértéke közel 55 milliárd volt (2020-ban aztán a bankvezér tovább zsákolta az általa irányított hitelintézet papírjait, azok darabszáma az elmúlt év végére már 4 millió 712 ezer 505-öt tett ki, árfolyamértéke pedig megközelítette a 63 milliárdot). 

De a Bonitás az egészségügybe is befektetett, 2017 júliusában részesedést szerzett a Budai Egészségközpontban, jelenleg annak 75 százalékos tulajdonosa. (Ebben a cikkünkben számoltunk be arról, hogy e cég milyen szerepet vállalt a koronavírus-járvány kezelésében.) 

Mint a fenti táblázatból látható tehát, a Bonitás 2002 a Hőtechnikában való részesedésszerzéssel most egy új ágazatba, az energetikába fektet. A Hőtechnika egy közel három évtizedes múltra visszatekintő társaság, 1992 novemberében jött létre, kizárólagos tulajdonosa idén februárban lett egy magánszemély, Patay László. Aki régi motorosnak számít a szakmában, 2010-2014 között az E.On elnök-vezérigazgatója, de később az MVM Magyar Villamos Művek csoportnál is betöltött vezető tisztséget, illetve volt elnöki tanácsadó.

A Bonitás 2002 csoport a tevékenységének diverzifikációja miatt lépett be egy új piacra – közölte lapunk megkeresésére Kvancz Gábor, a Bonitás 2002 vezérigazgatója. Aki arra a kérdésre, hogy milyen terveik vannak új szerzeményükkel, közölte, a Hőtechnika Kft. az ipari készülékek és acélszerkezet gyártásában nagy tapasztalattal rendelkezik, ezért az energetikai, vegyipari és élelmiszeripari beruházások várható felfutásánál nagy lehetőségek előtt áll. A cég 1992-ben mint magyar magánvállalkozás indult, és az elmúlt 28 évben ipari környezetben bizonyította szakmai felkészültségét. A Bonitás 2002 csoport beszállásával lehetőség nyílik arra, hogy az eddigi tapasztalatokat és képességeket kihasználva az ipari beruházások területén dinamikusan növekedjen – hangsúlyozta Kvancz.

Az energetika azonban a Bonitás 2002 egyedüli tulajdonosa számára korántsem ismeretlen, Csányi Sándor immár húsz éve az alelnöke a Mol Nyrt. igazgatóságának.

Az új tulajdonos vezére szerint a Hőtechnika Kft. stabil működéséhez szükséges pénzügyi források rendelkezésre fognak állni. „A források biztosításának módját később kívánjuk eldönteni. A menedzsmentben nem tervezünk változtatást” – jelentette ki Kvancz.

Azért kellett a GVH-hoz bejelentenie a két cégnek az összefonódást, mert a hatályos törvények alapján a vevő csoport és a céltársaság együttes árbevétele meghaladja azt a limitet, amely elérésénél kötelező a Versenyhivatalt tájékoztatni a készülő tranzakcióról. (E tekintetben a Hőtechnika árbevétele az irányadó, mivel az például 2019-ben megközelítette a 3 milliárd forintot, míg a Bonitás 2002-é 88,6 millió volt – a szerk.).

Ám a GVH úgy találta, hogy a Bonitás 2002 beszállása kapcsán vizsgálat elrendelésére okot adó körülmény nem áll fenn – derül ki a kedden, a Versenyhivatal honlapján publikált határozatból.

A nyilvánosan elérhető információk alapján ugyanakkor a Hőtechnika ellen február elején bírósági végrehajtást indított egy 62 millió forintos tétel miatt a Mátrapromet Kft. Ezért Kvancz Gábornak azt a kérdést is feltettük, vajon új irányító tulajdonosként hogyan szándékoznak majd kezelni ezt a helyzetet? „A korábbi pénzügyi nehézségek számunkra is ismertek voltak, de azok azóta rendezésre kerültek. Úgy gondoljuk, hogy nem csak a Hőtechnika Kft.-nek, hanem a cég partnereinek, így a beszállítóinak és alvállalkozóiknak is megnyugtató, hogy egy tőkeerős befektetőhöz került a cég többségi tulajdona” – válaszolta lapunknak a Bonitás 2002 vezérigazgatója.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Dúsgazdaggá tette az egyik amerikai államot a Google
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 13:25
A netes keresőmotort kifejlesztő és üzemeltető cég milliárdos kifizetéssel rendezte adatvédelmi vitáját Texassal.
Vállalat Jól kezdte az évet a gazdaság egyik zászlóshajója
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 06:21
A Mol nagyobb nyereséggel zárta a 2025-ös év első negyedévét, mint a 2024-est.
Vállalat Nagyon megsínylette a kormány intézkedéseit a legnagyobb hazai bank
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 06:10
A közel 130 milliárd forintos különadó-terhek nélkül még szebb lett volna az OTP Bank első negyedéves eredménye, ami így viszont több mint 20 százalékkal lett kisebb az egy évvel korábbinál.
Vállalat A nehézségek ellenére jó évet remél a Bosch
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 16:59
A Bosch, a technológiák és szolgáltatások szállítója 2024-ben 90,3 milliárd eurós árbevételt ért el, ami 1,4 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 0,5 százalékkal – marad el a 2023. évitől. A világkereskedelem kiszámíthatatlansága közepette a vállalat az idén 1 és 3 százalék közötti árbevétel-növekedést céloz meg, az árbevétel-arányos üzemi eredmény pedig várhatóan jelentősen javulni fog 2024-hez képest.
Vállalat Utoléri a vámháború az egyik legnagyobb amerikai céget
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:46
Vámokat vethet ki a Boeing repülőgépekre az Európai Unió.
Vállalat Több hitelt helyezett ki és több vagyont kezelt az Erste, a profit mégis csökkent
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 12:58
Az Erste első negyedéve számokban.
Vállalat Cash flow válság a növekedési szakaszban – hogyan ne akadj el?
PR | 2025. május 7. 12:51
Sokan azt gondolják, hogy a pénzügyi nehézségek a stagnálással vagy visszaeséssel járnak együtt. Pedig a valóság az, hogy a vállalkozások jelentős része épp a növekedés szakaszában szembesül likviditási problémákkal. Amikor nő az értékesítés, bővül az ügyfélkör, és egyre több megrendelés érkezik. Az öröm mellett nő a nyomás is: nagyobb árukészlet, több munkatárs, fejlettebb logisztikai háttér – vagyis egyre nagyobb finanszírozási igény.
Vállalat Mindenkit meglepett az EA, a részvényesek pénztárcája is vastagodik
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 11:41
Erős negyedévet zárt az Electronic Arts, jól fogadták a legújabb játékokat, nyáron pedig újabb nagy dobásra készül a cég.
Vállalat Komoly gyomrost kaphat a Google
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 10:17
Meg kell válnia két fontos bevételi forrásától az óriáscégnek? A bíróság dönthet, de nem áll jól a Google szénája.
Vállalat A lakás-takarékpénztári konstrukciók biztonságosak, kiszámíthatóak, megbízhatóak
Natív tartalom | 2025. május 7. 09:48
Egy éve szerzett többségi tulajdonrészt az MBH Bank a Fundamenta-Lakáskassza Zrt.-ben. Jakabfalvy Dórával, a lakás-takarékpénztár üzleti divíziójának ügyvezetőjével beszélgettünk arról, milyen tapasztalatokkal gazdagodtak az azóta eltelt időszakban, milyen akcióval élhetnek az ügyfelek a közelmúltban piacra dobott Jövőépítő Lakásszámla nevű új termékük kapcsán, és kitértünk a társasházakat érintő, állagmegóvást célzó megtakarítás fontosságára is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG