5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Már nincs szükség Mészáros Lőrinc cégeire.

A cikk eredetileg laptársunk oldalán, az Mfor.hu-n jelent meg.

Az elmúlt évek egyik legjelentősebb energetikai üzlete a Mátrai Erőmű körül bontakozott ki. Mészáros Lőrinc látta meg a fantáziát az energiaipari befektetésben, de a szerelem viszonylag rövid életűnek bizonyult, mert alig pár évben mérhető rövidségű idő alatt meg is szabadult a portékától. A vevő azonban nem egy másik piaci szereplő volt, hanem az állam, amely a Magyar Villamos Műveken (MVM) keresztül ütötte nyélbe a dealt. Ennek során nem spóroltak az adófizetők pénzével, így Mészáros több mint korrekt árat kapott az érdekeltségéért. A NER világában persze nem szokatlan, hogy a nemzeti tőke megerősítésére kijelölt befektetők jó boltot csinálnak az állammal.

Az adásvétel több társaság bevonásával zajlott, a főszereplők közt volt a Mátra Energy Holding Zrt. (MEH), valamint a Status Power Imvest Kft. (SP). Ezek a cégek első körben a Mészáros-birodalom energetikai ékkövei voltak, előbbi birtokolta a Mátrai Erőmű több mint 70 százalékos pakettjét, utóbbi pedig a tulajdonosa volt a MEH-nek. A piramis csúcsán pedig a tőzsdén forgó Opus Global Nyrt. állt, alá sorolódtak be a vállalatok.

Ez a portfolió végül az állami Magyar Villamos Művek Csoport tulajdonosi hálójában landolt, miután Mészáros kiszállt.  Aztán átmeneti csend lett, de most megint hallatnak magukról a Mészáros-árvák. Az elmúlt hetekben több olyan tulajdonosi döntés is született, amelyek alapvetően határozzák meg a cégek jövőjét.

Október 20-án született határozat arról, hogy a Status Powert beolvasztják a Mátra Energy Holdingba – derül ki a cégközlönyből. Egyben arról is döntött a tulajdonos MVM, hogy a MEH alaptőkéjét leszállítja, közel 6,3 milliárd forintról 100 millióra – a tőkeszerkezet átalakítása céljából.

A Status Power 2017 végén jött létre, a Status Energy Magántőkealap istápolásával. Utóbbi megalapításában pedig a Opus Global vett részt. Az alapot a Magyar Nemzeti Bank 2017 októberének végén vette nyilvántartásba. Az SP-ben tulajdona volt még a mostani kurzusban szintén prosperáló, például a paksi híd építésére is megbízást kapó Duna Aszfalt Kft.-nek, de ők 2019 végén kiszálltak (a Szijj László érdekeltségébe tartozó kft. egyébként idén szeptember végi bejegyzés szerint zártkörű részvénytársasággá alakult át). Így aztán a Mátrai Erőmű állami visszavásárlása során már az Opustól és a magántőkealaptól vette meg a céget az MVM, a változást idén tavasszal jegyezték be. Ezt követően az SP tőkéjét 3 millió forintról 6,9 milliárdra emelték. A beszámoló szerint az SP a 2019-es évet 338,5 millió forintos veszteséggel zárta.

A másik vállalat, a Mátra Energy előélete valamivel könnyebben áttekinthető. Alapítója és egyedüli tulajdonosa végig az SP volt, az igazgatóságban pedig az MVM megjelenéséig helyet kapott Mészáros Lőrinc – időközben elvált – felesége, Mészáros Beatrix is. A cég jegyzett tőkéje 6,296 milliárd forint – ezt csökkentik 100 millió forintra, mint jeleztük cikkünkben. A vagyonkezeléssel foglalkozó társaság tavaly – tehát még a Mészáros-érában – 8,12 milliárd forintos adózott eredményt ért el.

A Mátrai Erőmű adásvételéről egy idén március végi közleményben számolt be az MVM:

2020. március 26-án lezárult a tranzakció, amely során az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. megvásárolta a Mátrai Erőművet és a Geosol Kft.-t is tulajdonló Status Power Invest Kft.-t. A megvásárolt cégcsoport vételára összesen 17 millárd 440 millió forint, amelyből 10,1 milliárd forint az Opus Globalt, 7,3 milliárd forint a Status Energy Magántőkealapot illeti. Az új tulajdonos ezen felül 11,4 milliárd forint értékben hitelkeretet nyit az erőmű részére, amely fedezetet nyújt a fennálló banki- és nem banki tartozásokra, valamint biztosítja az erőmű biztonságos működését 2020 végéig.  A vételár alapja független nemzetközi tanácsadó cég által végzett, üzleti tervből kiinduló vállalatértékelés volt.

Ebből kiderül, hogy mekkora volt az SP két tulajdonosának részesedése a vételárból. Ezen a ponton érdemes felidézni, hogy Mészáros érdekeltsége, az Opus ennél kevesebbet fizetett korábban az akkor még német tulajdonban álló erőműért. A becslések 5 és 11 milliárd forint között szóródtak, de mindenképpen alacsonyabb összegről volt szó, mint amennyiért nem sokkal később megváltak az erőműtől, miután az már nem ígért nyereséget a szén-dioxid kvóták drágulása miatt. Az ügyben feljelentés is született, de a nyomozók megállapítása szerint nem történt bűncselekmény. A tavalyról szóló beszámoló szerint egyébként az erőmű 5,89 milliárd forintos veszteséget ért el, vagyis 2019 a sorban immár a harmadik év volt, amikor mínuszos lett az eredményük.

Végső soron az történik most, hogy a Mátrai Erőmű rövid, de annál intenzívebb két éves korszakában – amit a Mészáros-családhoz kapcsolódó befektetői kör dominált – meghatározó szerepet játszó társaságok közül az SP lekerül a térképről, feloldódik egy másik vállalkozásban, a MEH-ben, amely társaságnál pedig a korábbihoz képest minimálisra szállítják le az alaptőkét. Ennek oka nem derül ki a cégközlönyből, tehát nem tudni, hogy esetleges veszteség rendezése miatt van erre szükség, vagy más áll a háttérben. Ha azt nézzük, hogy tavaly több mint 8 milliárdos eredményt ért el a MEH, akkor az előbbi verzió nem tűnik kielégítő magyarázatnak. De tavaly még a végső tulajdonos is más volt, azóta minden megváltozott az erőmű körül. Elképzelhető ugyanakkor, hogy az MVM a cégstruktúra tisztítására készül itt is, ahogy a teljes csoport szintjén is hasonló feladat áll előttük jövő év elején. Mivel idén október óta a MEH helyett már az MVM a bejelentett tulajdonosa az erőműnek, valóban kérdéses, hogy mi lehet még a cél a Mátra Energy-vel.

Címkék: Vállalat Energatika
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Telekom-ügyfél? Fontos bejelentést tett a szolgáltatója
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 11:18
Klímavédelmi, digitalizációs és sokszínűségi célok mentén meghatározott fenntarthatósági stratégiájának (2021-2030) harmadik évéről számolt be a Magyar Telekom Fenntarthatósági Jelentésében, amelyet az Éves Jelentéssel egy napon, április 16-án publikált. 
Vállalat Profitboom, forgalomcsökkenéssel: erre volt képes az Ericsson
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 12:55
Az Ericsson AB svéd távközlési berendezésgyártó negyedéves nyeresége növekedéséről, ugyanakkor bevételének csökkenéséről jelentett kedden.
Vállalat A Tesla-vezér minden tizedik dolgozót kirúgja
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 15:12
Egy vállalati belső levél is kiszivárgott, amelyben Musk lényegében elbúcsúzott az érintettektől.
Vállalat Jókora gyomrost kapott az Apple
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 11:32
Legnagyobb riválisa vitte be az ütést.
Vállalat Emelt osztalékot fizet a Waberer’s
Privátbankár.hu | 2024. április 12. 17:34
Egy rekord év után.
Vállalat Horvát céggel kötött üzletet a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 12. 17:12
A Janaf kőolajvezeték-üzemeltető 2,2 millió tonna kőolajat szállít 2024 végéig.
Vállalat Nagyon jól megy a Duna House-nak idén eddig
Privátbankár.hu | 2024. április 9. 09:04
Közel 4 milliárd forintot zsebeltek be csak jutalékokból, de minden szegmens jól teljesített az első negyedévben.
Vállalat Az Appeninn elkezdett kaszálni ingatlanjain
Privátbankár.hu | 2024. április 5. 11:51
Tavaly 142 százalékkal 19,5 millió euróra növelte ingatlan-bérbeadási bevételeit az Appeninn-csoport, adózott eredménye 22,8 millió euróra emelkedett.
Vállalat Az Autowallis megújítja vezetését - kik a jelöltek?
Privátbankár.hu | 2024. április 5. 11:10
Az AutoWallis új igzagatósági és felügyelő bizottsági tagokat választ április 26-ai rendes közgyűlésén, és nem tervez osztalékot fizetni.
Vállalat Óvatos a Vertikal Group, nem költi el a profitot
Privátbankár.hu | 2024. április 3. 16:51
A Vertikal Group Nyrt. a tavalyi 765 millió forint adózott eredményét az eredménytartalékba helyezné a további növekedés finanszírozására az igazgatóság - közölte a környezetgazdálkodással foglalkozó társaság szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG