A Dutch News angol nyelvű holland hírportál beszámolója szerint több nigériai közösség, amelynek földjét művelhetetlenné tette a Shell vezetékéből szivárgó olaj 2004 és 2007 között, kap kártérítést.
A hágai fellebbviteli bíróság 2021. január elején hozott ítéletet az ügyben.
Megállapította, hogy egy olajvezeték szivárgása miatt a Niger deltájában szennyezés történt, ezért kártérítés megfizetésére kötelezte a holland vállalatot.
A bíróság azt is kimondta, hogy a Shellnek és nigériai leányvállalatának szivárgásérzékelő rendszert kell felszerelnie a csővezetékre.
A hírportál pénteki beszámolója szerint a Shell eleget tett a fellebbviteli bíróság tavalyi ítéletének, a közösségek kártalanítása mellett elszállította a szennyezett földet és telepítette a szivárgások észlelésére szolgáló rendszert.
A Shell az 1950-es évek végén fedezte fel és kezdte kiaknázni Nigéria kőolajkészleteit. Környezetvédelmi aktivisták és a helyi közösségek már a kezdetektől támadták a beruházást, majd a kitermelést a gyakran talpasztalt olajszivárgások miatt.
A nigériai gazdálkodók 2008-ban kezdtek jogi csatába a Shellel, ebben A Föld barátai nevű szervezet támogatta őket. Utóbbi aktivistái azzal érveltek, hogy a szivárgásokat a hanyag karbantartás és a biztonsági előírások betartásának hiánya okozza. Hozzátették, a Shell nem tesz meg mindent a szennyezett víz és talaj megtisztításáért.
A Shell Nigeria korábbi érvelése szerint az olajszennyezést szabotázs okozta. Noha az ügyben eljáró holland bíróság 2013-ban hozott ítéletében elfogadta a vállalat érvelését, rámutatott, hogy a vállalat könnyűszerrel megakadályozhatta volna a szabotázst. Ezért arra kötelezte a Shellt, hogy egy felperesnek fizessen kártérítést, négy követelést viszont elutasított.
Környezetvédő aktivisták fontos precedensként tekintettek a perre, hogy sikerül-e nemzetközi cégeket felelőssé tenni külföldi leányvállalataik törvénysértéséért. Miután a Shell központja Hollandiában van, ezért indították a pert Hágában. Ez volt az első alkalom, hogy egy holland céget bepereltek külföldön tevékenykedő leányvállalata miatt.
(MTI)