Kép: bowers-wilkins.com |
Jött egy startup, és mindent vitt
A hétvégén vevőre talált a Bowers & Wilkins nevű, profi minőségű fülhallgatókat, hangszórókat, hangsugárzó rendszereket gyártó cég. A társaság 5 évtizedes múlttal büszkélkedhet, ma már 1100 dolgozója van - az egész ügyletben viszont most a vevő a legérdekesebb a Bloomberg beszámolója szerint.
Az Eva Automation ugyanis egy mindössze 40 fős Szilícium-völgyi startup, amit alig 2 éve indított el Gideon Yu. Igaz, nem az iskolapadból kezdte el a vállalkozást: korábban a Facebook pénzügyi vezetője volt, de foglalkozott kockázatitőke-befektetésekkel is, és résztulajdonosa a San Francisco 49ers (amerikai) focicsapatnak is.
A pénzügyi részletekről persze nem árultak el semmit a felek. Az mindenesetre szokatlan, hogy nem a régi, nagy társaság akvirálja a kezdő, feltörekvő céget azért, hogy némi innovációt és friss lendületet szerezzen, hanem fordítva történik az ügylet.
Aki nem tud okos eszközt csinálni, azt felfalják
Van logikus magyarázat arra a Bloomberg szerint, hogy miért adta be a derekát a patinás cég. A Bowers & Wilkins bár nagynevű gyártó, és az okostelefonokon keresztüli zenehallgatáshoz is vannak termékeik, nincs kellő tapasztalatuk olyan szoftverek megalkotásához, amelyek a felhőben lévő szolgáltatásokhoz kapcsolódva képesek az újfajta vásárlói igények kielégítésére. Márpedig aki ma ezen a piacon akar maradni, ráadásul prémium árazással, annak a kiemelkedő hardver mellé egy kifinomult szoftvert is kell adnia.
Persze az audiofil vásárlóközönségnek majd meg kell magyarázni, miért is jó az, hogy összefognak valami Szilícium-völgyi jöttmenttel: ők pont azt a réteget képviselik, akik utálják a digitális (zenei) társaságokat, akik hajlamosak a tökéletes hangzást feláldozni némi kényelemért cserébe.
Gideon Yu szerint mindenesetre ideje hozzászoknunk az ilyen újfajta üzleti tranzakciókhoz: más startupok számára mintát jelenthet az ügylet.