Egy térfigyelő kamera felvétele (illusztráció) Forrás: EPA |
A londoni Gordon’s Wine Bar tulajdonosában, Simon Gordonban akkor merült fel először az arcfelismerő biztonsági rendszer ötlete, amikor az apjától örökölt bárban szinte mindennapossá váltak a lopások.
„Minden hónapban 15 bűnesetünk volt, két barátomnak is ellopták a pénztárcáját ebéd közben. A tolvajok csapatokban jöttek, a rendőrség nem tudott velük mit kezdeni. Nem volt hozzá elég erőforrása”
- mondta a Financial Timesnak.
Együtt a rendőrséggel
Végül úgy döntött, hogy kezébe veszi az ügyet, és megalapította a Facewatcht. A rendszer kezdetben arra kínált lehetőséget, hogy az ügyfelek feltöltsék a zárt láncban működő kamerák által rögzített bűnesetek képeit, és elküldjék azokat a rendőrségnek.
A fejlesztésbe először ötven kereskedőt vontak be, akik a londoni Victoria pályaudvar környékén működtek. 2016-ra már több mint húsz rendőri egység dolgozott együtt a céggel, a megszorítások miatt azonban kevés emberük maradt a beküldött képek kivizsgálására.
Arcfelismerő szoftverek
Ebben az időszakban kezdett szélesebb körben is elérhetővé válni az arcfelismerő szoftver, ezért Gordon úgy döntött, hogy párosítja azt a bárjában működő, 3000 font értékű kamerarendszerrel.
„Az arcfelismerő technológia éppen ekkorra lett piacérett, és már hússzor gyorsabb volt, mint három évvel korábban.”
2017-ben a cég új vezetőt szerződtetett Nick Fisher személyében, akinek az lett a feladata, hogy az Egyesült Királyságban és Brazíliában szerezzen vevőket. Hasonló szolgáltatásokat kínál egyébként több amerikai start up, például a StopLift és a Facefirst is.
Riasztás a mobilra
De pontosan mi is ez a fejlesztés? A Facewatch az amerikai RankOne algoritmusa segítségével párosítja össze a beltéri kamerák által élőben rögzített arcképeket a rendőrségi adatbázisokban, valamint az ügyfelek által összeállított listákon szereplő személyek arcképével.
Ha egyezést talál, akkor a bolttulajdonos üzenetet kap a mobiltelefonjára, ha pedig súlyos bűnözőről van szó, akkor a riasztás egyből a rendőrségre fut be. A folyamat mindössze néhány másodpercet vesz igénybe.
A cég hamarosan adatmegosztási egyezményt készül aláírni a londoni rendőrséggel, és tárgyalásokat folytat a Hampshire-i és a Sussex-i hatóságokkal is – írja a brit üzleti lap.
A Facewatch rendszerét teszteli már az észak-kelet angliai Humber börtön is, ahol a drogokat becsempésző személyeket próbálják kiszűrni, valamint egy nagy brit szupermarketlánc és több eseményszervező cég is.
A braziloknál is bevált
A fejlesztés emellett már Brazíliába is eljutott: Rio de Janeiro legnagyobb plázájában az eladók hangjelzést kapnak a mobiljukra, ha a rendszer felismert a közelben egy gyanús személyt, a súlyosabb esetekről pedig itt is közvetlenül a rendőrség kap riasztást. További két brazil plázában már szintén használják a szolgáltatást, amit még idén bevezetnek ottani focistadionokban és további bevásárlóközpontokban is,
A tapasztalatok eddig pozitívak: brazil adatok szerint tavaly decemberben hetven százalékkal csökkent a bűnözés, és a rendszer segítségével kapták el az Interpol tíz legkörözöttebb bűnözőjének egyikét. A londoni Gordon’s Wine Barban pedig havi egyre esett vissza a bűnesetek száma.