A cikk eredetileg laptársunk oldalán, az Mfor.hu-n jelent meg.
2013 karácsonya előtt néhány nappal alakult meg a CCA-D6D Kft. nevű társaság, amely fő tevékenységeként a vagyonkezelést jelölte meg. Mint a két alapító, a CCA Vízió Kft. és a Double 6 Dominos Kft. nevéből kiderül, az új cégük elkeresztelésével nem sokat bíbelődtek. A két alapító a TV2 két akkori vezetője tulajdonában állt: Simon Zsolt vezérigazgató a Double 6 Dominos Kft., Yvonne Dederick pénzügyi igazgató pedig a CCA Vízió Kft. felett diszponált.
A CCA-D6D alapítása mögött az állhatott, hogy a TV2-t üzemeltető MTM-SBS Televízió Zrt.-t annak addigi német tulajdonosa, a ProSiebenSat.1 Media AG eladta Simonnak és Dedericknek. A 444.hu későbbi információja szerint a németek eladói hitelt nyújtottak a vevőknek. A konstrukció úgy nézett ki, hogy az új tulajdonos CCA-D6D Kft. – vagyonkezelő cégként – több kisebb, az TV2-őt is üzemeltető céget (TV-HU1 Kft. és TV-CEE1 Kft.) magában foglalt.
Simon és Dederick 2014 novemberében a CCA-D6D Kft.-t átkeresztelte TV2 Media Group Holdings Kft.-re. Egyúttal a TVHU1 és a TV-CEE helyét a TV2 Média Csoport Kft. vette át, miközben Simon és Dederick létrehozott egy új társaságot is, CEE Broadcasting Holding Kft. néven.
A TV2-őt aztán Simon és Dederick cége 2015-ben eladta a 2019 januárjában elhunyt Andy Vajna érdekeltségének, a Magyar Broadcasting Co.-nak, a Forbes akkori értesülései szerint körülbelül 19,6 milliárd forintért.
Ez a vételár azonban nem jelent meg sem a TV2 Media Groups Holdings Kft., sem a CEE Broadcasting Holding Kft. (amely 2016 márciusától Resolution Services Kft.-re keresztelődött át) vagyonában. Erre a cégadatok alapján egy lehetséges magyarázat az lehet, hogy a vételár a ProSiebenSat.1 Media AG-nál landolt. Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy mindkét kft üzletrészére a német médiacég jelzálogjoga volt bejegyezve, ezek azonban 2015-ben lekerültek (pontosabban Andy Vajna cége, a Magyar Broadcasting Co. Kft. jelzálogjogára cserélődtek).
Az atlatszo.hu a cégbíróságon azt találta, hogy a ProSiebenSat.1 Media AG zálogjoga 87,5 millió euróra, vagyis 2015-ös értéken mintegy 27 milliárd forintra szólt (ez ma már a forint gyengülése miatt több mint 32 milliárd). Bár ez jóval több annál, mint amennyit állítólag fizettek Vajnáék a TV2-ért (mint már említettük: ez 19,6 milliárd lehetett), figyelembe kell venni, hogy Dederick és Simon cégének a hitelből a ProSiebentől átvállalt kötelezettségeket is fedeznie kellett.
Mindenesetre a TV2-t működtető cég eladását követően a TV2 Media Group Holdings saját tőkéje a 2015-ös év végén mindössze 1,34 millió forintra rúgott. Ez azért volt problémás, mert annak szintje elmaradt a 3 milliós törzstőkéjétől. Ilyen esetekben a törvény tőkepótlást ír elő, ez azonban nemhogy nem történt meg, hanem a helyzet csak rosszabbodott: 2016 végén a társaság saját tőkéje már negatívvá vált (-5,34 millió), majd az azt követő években ez a tőkehiány csak tovább hízott, 2017 végére -13,2 millióra, 2018 végére pedig már -41,5 millióra. Annak következményeként, hogy a TV2 Media Group Holdings 2015-2018 között végig veszteséges volt – alapvetően ez taszította ugyanis a saját tőkét mínuszba.
A Dederick-Simon páros közös cége tehát éveken keresztül a jogszabályoknak fittyet hányva működött. 2019 aztán óriási változást hozott: tavaly év végén a cég saját tőkéje már több mint 2,5 milliárdos pluszt mutatott. Bár a TV2 Media Group Holdings adózott eredménye több veszteséges évet követően végre pozitívvá vált, nem ez volt a lendítő tényező, hiszen még így is csak több mint 20 milliós nyereség szerepelt a könyvekben. Hanem az, hogy a kft. befektetett eszközeinek az értéke a 2018 végi 500 ezer (!) forintról közel 2,6 milliárd forintra ugrott.
Ami érdekes, hogy a kft két tulajdonosának a saját tőkéje is hasonló pályát írt le, noha összehasonlíthatatlanul szerényebb mértékben. Eszerint a CCA Vízió Kft. saját tőkéje a 2018 végi -812 ezer forintról 2019 végére 1,64 millióra szökkent, míg a Double 6 Dominos Kft.-é -102 ezerről 2,255 millióra (utóbbi cég 2020. szeptember 9-étől már Le Rac Kft. néven működik. A változás oka nem ismert, a hivatalos cégadatokból mindössze annyi derül ki, hogy Simon mellé társtulajdonosként beszállt egy Hegedűs István nevű magánszemély.)
E tőkefröccsök mibenléte a három közül egyik cég 2019-es beszámolójából sem derül ki.
Két héttel ezelőtt aztán a TV2 Media Group Holdings Kft. közgyűlése a társaság szétválásáról határozott – derül ki a friss cégközlönyből. Mely során a kft. különválás útján két zártkörűen működő részvénytársasággá válik szét és a TV2 Media Group Holdings megszűnik.
A két zrt. közül az egyik az YD Befektető Zrt., a másik a Mindmap Media Consultancy Zrt. Cikkünk megjelenésekor még egyik sem volt fellelhető a hatályos cégnyilvántartásban, ami arra utal, hogy bár már esetleg megalakultak, a cégbíróság még nem jegyezte be őket. Ennek híján viszont azt sem lehet tudni, ki(k) a két új társaság tulajdonosa(i). Mindenesetre abból, hogy a TV2 Media Group szétválásáról szóló közzététel szerint az YD vezérigazgatója Yvonne Dederick (a cég neve az ő nevének a kezdőbetűiből képződhetett), míg a Mindmapé Simon Zsolt, arra utal, hogy egyúttal ők is a tulajdonosok.
Mindkét cég egyébként a részvénytársaságok létrehozásához minimálisan szükséges 5 millió forintos jegyzett tőkével indult el a 2020. június 30-ai keltezésű vagyonmérleg-tervezet szerint. A két cég befektetett eszközeinek az értéke is fillérre megegyezik: 1 milliárd 305 millió 824 ezer. Csupán a saját tőkéik között van egy minimális, 1 ezer forintos különbség az YD javára (1 milliárd 276 millió 164 ezer, illetve 1 milliárd 276 millió 163 ezer). Ami abból adódhat, hogy a szétváló TV2 Media Group Holdings Kft. saját tőkéje páratlan számra végződött.