Már azt hittük, hogy vége, amikor...
A napi.hu összesítése szerint küzdelmes éveket tudhat maga mögött a hazai barkácsárupiac. A szegmenst nem csak a lakáshitelezés összeomlása taszította mélybe, hanem az is, hogy az állam jelentősen visszafogta a lakásvásárlás támogatását. Míg a 2008-as válság előtt 150 milliárd forintot tett ki az összforgalma, addig 2013-ban már csak 105 milliárd forintot. De most úgy néz ki, vége a hosszú ideje tartó hullámvölgynek, amely a kormány által nemrég bejelentett lakáspiaci kedvezmény-csokornak köszönhető.
A láncoknál megjegyezték, hogy a keresletre immár nem csak az építési vállalkozók, de a magánszemélyek beruházásai is élénkítően hatnak. Az idei év még csak a próbaidőszak, várhatóan csak 4-5 ezerrel több új lakás épül a tavalyi évhez képest, így az igazán nagy változás csak az elkövetkező években várnak a szakáruházak.
A kisebb üzleteknek nem ment annyira rosszul
Egyre többen térnek vissza a nagy barkácsáruház-láncokba, ugyanis eddig inkább a kisebb üzletek felkeresése volt a jellemző. Ennek az a magyarázata, hogy a válság idején a vásárlók csak a legszükségesebb felújításokat végezték el és elsősorban az olcsóbb termékekből választottak. Mostanra viszont már a minőségi, illetve a márka-termékeket keresik inkább: a kereslet a magasabb ár/érték arányú árucikkek felé tolódott - írja a lap.
Így állnak most a bevételek
Praktiker Kft.: 2011 és 2014 között folyamatosan zsugorodott, - többmilliárdos veszteséghalmozás mellett - azonban 2015-ben a becslések szerint körülbelül 25 százalékkal tornászta fel forgalmát a lánc. A társaság nemrég új vezetői kezek közé került. Erről bővebben itt olvashat.
Bauhaus Szakáruházak Bt.: 2012-ben volt a mélypontja, de azóta több mint 20 százalékkal nőtt a forgalma tavaly, az előző évhez képest. 2015-ben 15 milliárd forint bevétele volt.
OBI Hungary Retail Kft.: 2014-ben mintegy 54 milliárdos forgalmat bonyolított le, ezzel a számmal pedig piacvezetőnek mondhatja magát, de ez nem a kereslet bővülésének, inkább a konkurensek kivonulásának és a folyamatos racionalizálásnak köszönhető.
Az egykor a hazai Top 5-be tartozó francia Bricostore 2012-ben szüntette be magyarországi tevékenységét fizetésképtelenség miatt. Idén azonban egy még jelentősebb szereplő, a BauMax is távozott a magyar piacról. Az osztrák hálózat felszívódásával jelentős űr keletkezett a hazai piacon, amiből remekül profitálhatott a maradék üzletlánc - elemezte a lap.