Robotok dolgoznak a kecskeméti Mercedes-gyárban. MTI Fotó: Ujvári Sándor |
Nagyjából 5400 robotot használtak ipari célra 2016-ban Magyarországon, ami 13 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A 2011–2016-os ötéves időszakban éves átlagban 18 százalékkal több önműködő gép látott el feladatokat - írja a Világgazdaság a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) információi alapján.
A robotok összlétszámát tekintve 2016-ban Magyarország a 32. helyen állt a globális rangsorban, a tízezer dolgozóra eső ipari robotok száma hazánkban 57 volt. A tízezer dolgozóra eső robotok európai átlaga 99, a régióban kiemelkedő volt Szlovákia és Csehország, ahol 135, illetve 101 ez a mérőszám. Lengyelországban viszont mindössze 32 a tízezer alkalmazottra eső robotok száma.
Itt is az autóipar húzza a számokat
Az autóipar egyébkén Magyarországon is kiemelkedik a robotizáltságban, itt ugyanis 281 robot jutott tízezer alkalmazottra, míg a többi alkategória átlaga csupán 32 volt - írja a lap.
Az IFR pozitívan értékeli a magyar robotizációs folyamatokat, a 2017 és 2020 közötti időszakban az eladások emelkedését várja a nemzetközi szervezet elsősorban az autóipari, kapacitásbővítő beruházásoknak köszönhetően. Emellett a motorgyártási fejlesztések is növelhetik a roboteladásokat.
A munkaerőhiányra ez lesz a válasz?
Minden előrejelzés, előzetes várakozás, biztató külső körülmény ellenére nemrég ismét csalódást keltő adat érkezett a magyar iparból. Jobb híján ismét egyszeri hatásokkal magyarázzák a szakértők, hogy az autóipar ismét alulmúlta magát. Ami biztos: a szakképzett munkaerő hiánya miatt kapacitásuk határához érkeztek a termelők - logikus lépésnek tűnik a technológiai fejlesztés, a robotok és kobotok nagyobb arányú alkalmazása, főleg hogy a Világgazdaságban most közölt adatok alapján bőven van még tér a bővülésre.
Jönnek a kobotok Sok olyan robotról hallottunk eddig, amelyek kiváltják az embereket, egész gyárak termelnek már minimális emberi felügyelet mellett. Ám van, ahol azon dolgoznak, hogy a robot az ember segítője legyen. Az Ocado brit cég ARMAR-6 nevű robotja egyszerű szöveges utasításokra reagál, például “add ide a csavarkulcsot”. Csak előbb visszakérdez, hogy melyiket kérjük >> |