5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Minden előrejelzés, előzetes várakozás, biztató külső körülmény ellenére ismét csalódást keltő adat érkezett a magyar iparból. Jobb híján ismét egyszeri hatásokkal magyarázzák a szakértők, hogy az autóipar ismét alulmúlta magát - a tavalyi stagnáláshoz képest azért így is fel tud mutatni némi növekedést az ipari szektor, de a 4 százalékos éves GDP-növekedés már kérdésessé vált.

Hogy lehet, hogy már megint csalódtunk?

Nem könnyű az utóbbi időben előrejelezni a magyar ipar teljesítményét. A tavalyi, minden szempontból csalódást keltő év önmagában is viszonylag alacsony bázist jelentene a növekedéshez, a feldolgozóipari kilátásokat tükröző beszerzőimenedzser-index sorra hozza a rekordokat, egyre szebb jövőt és optimista várakozásokat előrevetítve - az ipari termelésről szóló KSH-adatok viszont mégis sokszor okoznak csalódást. Ez különösen a második félévre igaz - az első félévben még a várakozásoknak megfelelő felívelést produkálta a szektor.

Mivel a kilátások, a BMI-mutatók, a gazdasági környezet fellendülése a fontos exportpartnereinknél és itthon egyáltalán nem indokolják a gyenge adatokat, az elemzők ilyenkor rendszerint "ideiglenes megtorpanásról" és összességében még így is pozitív összképről beszélnek. Igaz persze az is, hogy az ipari vállalatokat (is) jelentősen hátráltatja a szakképzett munkaerő hiánya és az egyre magasabb bérigények; a cégek így kapacitásaik felső határán mozognak, nincs igazi tér a termelés bővítésére.

Ennél fényesebb kilátások már nem is lehetnének

A Beszerzési Menedzser Index szezonálisan kiigazított decemberi értéke 60 pont lett. Mivel már az 50 pont feletti érték is a feldolgozóipar bővülését jelenti, ez a kiugró adat rendkívüli optimizmusról árulkodik a hazai ipari kilátásokat illetően. Nem csoda: egész Európában rekordszinten állnak a mutatók.

Az előzetes adatok alapján már tudjuk, hogy 2017 novemberében az ipari termelés volumene 3,4%-kal haladta meg az egy évvel korábbit - most a KSH által kiadott második becslésből újabb részleteket tudhatunk meg a háttérről.

Az adat most azért kelt csalódást, mert az előző hónaphoz képest 2,1 százalékos csökkenésről számolt be a statisztikai hivatal, pedig novemberben nincsenek nagyleállások vagy rendkívüli ünnepi időszak (amit egyébként a naptárhatás kiszűrésével egyébként is ki tudnak zárni a statisztikából).

Megint az autóiparban van a baj

A részletesebb adatokból kitűnik: a teljes ipari termelés 95 százalékát adó feldolgozóiparban éves összehasonlításban csak 3,1 százalékkal nőtt a termelés. A feldolgozóipar - és így a teljes magyar ipar - legfontosabb ágazatának, a járműgyártásnak a kibocsátása pedig 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Ezen belül a járműalkatrész-gyártás termelése ugyan 7,4 százalékkal bővült, de maga a járművek gyártása 12,4 százalékos visszaesést produkált tavalyhoz képest. Eközben a második legnagyobb jelentőségű ágazat, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása éves szinten 4,9%-kal nőtt.

Termelés változása az előző év azonos időszakához képest (%) Az alág részesedése a feldolgozóiparon belül, folyó áron (%)
Járműgyártás -2,8 28,4
Számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 4,9 12,4
Élelmiszer, ital, dohánytermék gyártása -0,5 10,6
Fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 11 8,2
Gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 8,9 8,1
Gép, gépi berendezés gyártása 7,4 6,3

Az ipari termelés éves összehasonlításban egyetlen régióban, Nyugat-Dunántúlon csökkent (3,7%-kal)  -itt található egyébként az Audi hazai fellegvára. A legnagyobb mértékű volumenbővülés Dél-Dunántúlon (7,9%) volt, a többi régióban 3,6 és 7,3% közötti növekedést mért a KSH.

A másig alág, ahol csökkenést mért a KSH, az élelmiszer-gyártás - itt a szakértők a magas tavalyi bázist és a madárinfluenza hatását jelölték meg a kiváltó okok között.

11 hónap alatt  5,2 százalékos emelkedés jött össze - mire lesz ez elég?

Ha a - statisztikai szempontból - eddig eltelt 11 hónap adatát együtt vizsgáljuk, akkor összességében 5,2 százalékkal bővült a tavalyi évhez képest a hazai ipari termelés. Az egész évre nagyjából 5,3 - 5,6 százalékos bővülést valószínűsítenek a szakértők a novemberi adat ismeretében - ez a 2016-os stagnáláshoz képest mindenképp előrelépés, de a megelőző évek erőteljesebb növekedéséhez képest nem túl acélos.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője ezzel kapcsolatban egy nem elhanyagolható részletre is felhívta a figyelmet: a gyenge ipari adat mérsékli annak lehetőségét, hogy az utolsó negyedévben 4,3 százalékos legyen a GDP-növekedés, ami ahhoz kellene, hogy 2017 egészében Magyarország elérje vagy meghaladja a 4 százalékos gazdasági növekedést.

Kapacitásbővítés és robotok - jövőre vagy azután már tényleg jobb lesz a helyzet?

Amellett, hogy a minden pozitív körülmény ellenére a vártnál gyengébb ipari adatok érkezésekor az "egyszeri hatás" fordulat kerül elő a szakértőknél, a pozitív jövőbeli várakozásokról is beszámolnak. Hamarosan ugyanis jelentős autóipari kapacitásbővítések (főként az Audi és a Mercedes) lépnek üzembe és jelennek meg a statisztikában. Az is biztosra vehető, hogy a szakképzett munkaerő hiányához alkalmazkodnak az ipari cégek - nem csak béremeléssel, hanem technológiai fejlesztésekkel, robotok és kobotok nagyobb mértékű bevonásával a termelésbe. Ez 2018-ra és főleg 2019-re hozhat akár szignifikáns fellendülést is a magyar iparban - hacsak nem történik valami újabb kellemetlen meglepetés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor ígérete ennyi pénzt jelent a nyugdíjasoknak
Privátbankár.hu | 2025. február 23. 11:19
A miniszterelnök által bejelentett áfa-visszatérítés havi szinten kevesebb mint kétezer forintot fog jelenteni egy nyugdíjasnak. Cserébe a könyvelők szervezete szerint óriási adminisztrációs terhet ró az ügylet minden szereplőjére. A Nyugdíjas Parlament a bejelentést szándéknyilatkozatnak tartja, amiben kevés a konkrétum.
Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG