1440 milliárdot kaszálnak
A legnagyobb brit kiskereskedelmi vállalat hétfőn jelentette be döntését a Londoni Értéktőzsdén. A cég egy nemzetközi pénzügyi befektetési társasággal jutott - egyelőre feltételes, a versenyfelügyeleti hatóságok döntésétől is függő - megállapodásra a Dél-Koreában Homeplus néven bevezetett, a Samsung csoporttal vegyesvállalati formában létrehozott érdekeltség eladásáról.
A Tesco a hétfői londoni bejelentés szerint valamivel több mint 4 milliárd font készpénzért adja el a befektetési társaságnak a dél-koreai hálózatot. Előzetes becslése szerint az adózás és a tranzakciós költségek utáni nettó árbevétel 3,35 milliárd font (1440 milliárd forint) körül lesz.
Kiszámíthatatlan környezet? Vasárnapi zárva tartás? Kösz, nem
A Tesco hivatalos hétfői közleménye a dél-koreai üzletág eladását a cég versenyképességének helyreállítását és adósságterheinek csökkentését célzó stratégiai programmal hozza összefüggésbe.
A Financial Times című londoni gazdasági napilap online kiadásának hétfői értékelése szerint azonban a Tesco egyébként pénzügyileg sikeres dél-koreai tevékenységének felszámolásában az egyik fő tényező a kiszámíthatatlan dél-koreai szabályozási környezet volt.
A lap szerint ennek egyik példája volt, amikor a dél-koreai parlament - a szupermarket-hálózatok terjeszkedésétől saját üzletmenetüket féltő kisbolt-tulajdonosok panaszaira reagálva - 2012-ben törvényben kötelezte a nagy szupermarketláncokat, hogy üzleteiket minden második vasárnap tartsák zárva. Ez rendkívül érzékenyen érintette a nagy hálózatokat, amelyek vasárnaponként hagyományosan kétszer akkora forgalmat bonyolítottak le, mint hétközben - írta a Nomura pénzügyi szolgáltató csoport adatait idézve a Financial Times.
A többit megtartják?
A dél-koreai érdekeltség eladási terveiről szóló hétfői londoni bejelentésben a Tesco hangsúlyozta, hogy továbbra is fenntartja azokat az erőteljes délkelet-ázsiai üzleti érdekeltségeit, amelyeknek hosszú távú növekedési kilátásai jók, és ugyanez érvényes a nagy-britanniai, az írországi és az európai érdekeltségekre.
A Tesco a tavalyi pénzügyi évét évszázados történetének eddigi legrosszabb eredményével zárta: a vállalat a vártnál sokkal nagyobb, 6,38 milliárd fontos (csaknem 2800 milliárd forintos) adózás előtti veszteséget jelentett 2014-2015-ről.
Épp a napokban röppent fel újra a pletyka: a Tesco néhány hónapon belül kivonulhat a kelet-közép-európai régióból. Értesülések szerint a szlovák kiskereskedelmi egységei mellett a brit multicég megválna a cseh, a lengyel és a magyar érdekeltségeitől is. Ítt írtunk róla >>