A nemzetközi szervezetek (OECD, G20, EU vagy akár az ENSZ) egyre inkább nagyobb átláthatóságot várnak el az adórendszerektől: minden program vagy intézkedési terv ebbe az irányba mutat. A PwC által készített jelentés szerint ezért a gyorsan változó globális adózási környezetben a társaságoknak nagyobb adminisztrációs terhekre, gyakoribb ellenőrzésekre, valamint potenciálisan növekvő mértékű, illetve kettős adóztatásra kell felkészülniük.
Lőcsei Tamás, a PwC Magyarország Adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője szerint itt az idő, hogy a társaságok több évet átfogó tervet készítsenek adózással foglalkozó részlegeik képességeinek bővítésére, az új bevallási, bejelentési követelmények integrálására, és az ehhez szükséges beruházások alátámasztására.
Lehet, hogy a változás fő ösztönzői a kockázatok és az adószabályoknak való megfelelés, a folyamat során azonban számos előny érhető el, így például az információkhoz való jobb hozzáférés révén a cégvezetés szélesebb körű, valós idejű rálátást nyerhet az üzleti folyamatokra - véli a szakértő.
Sebességet váltanak az adóhatóságok
A vállalatok által alkalmazott adótervezési gyakorlatot felül kell vizsgálni, mert a változó nemzetközi és belföldi jogszabályi környezet miatt a korábbi gyakorlat folytatása adókockázatokat is rejthet magában.
Sőt a tranzakciók adókövetkezményeinek vagy – az Európai Unión belül – az állami támogatásokra vonatkozó szabályokkal való összeegyeztethetőségnek megítélésében akár a múltra nézve is lehetnek kockázatok a nemzetközi és tagállami hatóságok szemléletmódjában jelentkező hangsúlyeltolódások miatt. Különösen igaz mindez Magyarországon, ahol az adóhatóság ellenőrzési gyakorlatában már most is érezhető a szigorúbb fellépés - véli a szakember.