Cikkünkben bemutatjuk a gerincsérv okait, tüneteit és kezelését, valamint kitérünk különböző ízületi betegségekre is.
Gerincsérv okai, tünetei és kezelése
A csigolyák közötti porckorongok magját egy zselészerű, kocsonyás anyag tölti ki. Az elgyengült porckorong hirtelen mozdulat vagy terhelés hatására kitüremkedhet és tartósan így maradhat. A kitüremkedésbe vándorolt anyag nyomást gyakorolhat a gerinc két oldalán be- és kilépő idegekre, ez a nyomás pedig tartós és kínzó fájdalmat, zsibbadást okozhat nem csak a nyomás helyén, hanem az idegekkel teli területen is. A porckorongsérv tünetei nyaki gerincsérv esetén a karokban, ágyéki gerincsérv fennállásánál pedig a lábakban, fenékben érezhetőek.
A gerincsérv kezelése attól függ, hogy mennyi ideje áll fenn és milyen tüneteket produkál, valamint, hogy a porckorongok milyen állapotban vannak. Ha az elváltozás nem súlyos, az akut szakaszban még szelídebb gyógymódok is segíthetnek, mint például gyulladáscsökkentők, célzott gyógymasszázs, kollagénterápia vagy akupunktúra. Krónikus szakaszban hosszabb gyógytornára, McKenzie tornára lehet szükség, illetve lökéshullám terápiákat is alkalmaznak.
A kiszakadt gerincsérv kizárólag műtéttel kezelhető.
Ízületi betegségek
A rossz tartás nemcsak a gerincre hat, hanem egyéb ízületek gyulladását, deformitását is okozhatja a nem megfelelő terhelés miatt. A nyaki csigolyák kopása, elmeszesedése az ülőmunkát végzőknél szintén gyakori, a görcsös izmok ízületi merevséget okozhatnak. A gyengébb keringés szédülést, fejfájást eredményezhet.
A térd és a boka ízületeinek elváltozása szintén adódhat a gerincoszlop torzulásából. Porckopások, szalag lazulások vagy feszülések az egész test szerkezetét átstrukturálhatják hosszú távon. A gerincen kívül érdemes az esetleges lúdtalpra is koncentrálni és megfelelő betétet használni, ami szintén tehermentesítheti a láb ízületeit.
A csuklóban ínhüvelygyulladás vagy alagút-szindróma alakulhat ki irodai munkát végzőknél, ez gyakran teniszkönyökkel vagy golfkönyökkel párosul.
A kisízületi gyulladások oka lehet genetikus, de a már említett billentyű vagy képernyő nyomogatás, vagy akár nem megfelelő táplálkozás is okozhatja. Sokszor nem vesszük komolyan, pedig megkeserítheti a mindennapjainkat, különösen, ha már a finommozgások is korlátozottá, fájdalmassá válnak. Mielőbb érdemes tehát kideríteni az okokat és elkezdeni a megfelelő terápiát.
A mozgás gyógyít!
A felsorolt betegségek általában nehezítik a mozgást és egyben fájdalmassá is teszik azt, ezért az emberek gyakran azt gondolják, hogy a pihenés jót tesz ilyenkor. Ez azonban a legtöbb esetben nem így van, sőt! Az izmok és ízületek további merevsége csak fokozza a problémát. A legtöbb esetben a célzott és kíméletes mozgásterápia csodákra képes! Persze, nem ilyenkor kell lefutni a maratont és súlyemelő rekordokat dönteni, de a nyújtás, a gerinctornák gyorsítják a gyógyulást, mérséklik a kellemetlen tüneteket.
A naponta, vagy a munkahelyen akár óránként végzett gyakorlatok rutinná tétele jelentősen hozzájárulnak életminőségünk pozitív megváltozásához és lehetővé teszik, hogy idősebb korban is olyan aktivitásokat végezhessünk, amelyek a mentális egészségünket is támogatják. A megfelelő mozgásforma megtalálásához mindig ki kell kérni szakember tanácsát!
Összegzés
A hátunk közepére sem kívánjuk a gerincsérv tüneteit vagy egyéb fájdalmakat, ezért legjobb, ha időben gondolunk a prevencióra. Bármi is foglalkozásunk, bármi is a napi rutinunk, tegyük meg, ami tőlünk telik, hogy a mozgásszerveink egészségét minél tovább megőrizzük, hogy legyen tartásunk!