Óriási bírságot szórt ki az adóhatóság
A WebMindLicenses a Magyarország egyik leggazdagabb emberének számító Gattyán György érdekeltségébe tartozó Docler‐csoport egyik tagja. Az üzletember 100%‐os tulajdonában álló cég az erotikus szolgáltatásokat kínáló livejasmin.com weboldalhoz kapcsolódó know‐how‐t adott bérbe egy Lalib nevű portugál cégnek.
A NAV egy vizsgálat során arra a következtetésre jutott, hogy a WebMindLicenses és a Lalib közötti licencszerződés célja a magyar adójogszabályok kijátszása volt, és hogy a know‐how hasznosításához fűződő döntéseket ténylegesen továbbra is Gattyán György hozta meg. A NAV ezért hatalmas összegű adókülönbözet (társasági adó, áfa, innovációs járulék és kulturális járulék) és adóbírság megfizetésére kötelezte a WebMindLicenses‐t (az adókülönbözet és a bírságok összesített összege meghaladta a 21,5 milliárd forintot).
A cég persze vitatja az adóhatóság határozatát, az ügy a magyar bíróságra került, akik állásfoglalást kértek az Európai Bíróságtól.
Az még nem csalás, ha élnek a jogaikkal
A szerdán megtett indítványában Melchior Wathelet főtanácsnok szerint gazdasági szereplőknek joguk van az uniós jogból eredő alapszabadságokat oly módon gyakorolni, hogy minimalizálják az adóterheiket. Az alapszabadságokkal, illetve a héa‐irányelv rendelkezéseivel való visszaélésnek minősül az, ha az uniós jog szabályainak formális betartása mellett valamely ügylet eredménye egy olyan adóelőny megszerzése, amely ellentétes e szabályok céljával. A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnak ezért meg kell vizsgálnia, hogy a megkötött szerződések fiktívek voltak-e, a vitatott ügylet fő célja adóelőny elérése volt‐e.
Ha a Webmindlicenses állításai ezekben az ügyekben megfelelnek a valóságnak, az a főtanácsnok szerint elegendőnek tűnnek annak megcáfolásához, hogy a kérdéses licencszerződés megkötésének fő célja adóelőny megszerzése volt.
Nem stimmelt a lehallgatás - gond lehet a bizonyítékokkal is
A magyar bíróság azt is kérdezte: felhasználhatja-e a magyar adóhatóság az eljárása és az adójogi következmények megállapítása során egy párhuzamosan futó büntetőeljárás keretében folytatott titkos adatgyűjtés során beszerzett adatokat? A főtanácsnok álláspontja szerint ebben a tekintetben igenis sérült az arányosság követelménye. Bírói engedély nélkül foglaltak le elektronikus leveleket, a cégnek nem volt lehetősége sem annak ellenőrzésére, hogy a telefonbeszélgetéseinek lehallgatása egy ilyen engedély alapján történt‐e, sem pedig a kérdéses engedély vitatására.
Amennyiben a magyar bíróság ténylegesen megállapítaná a Charta által biztosított említett jogok megsértését, úgy a főtanácsnok szerint nem szabadna figyelembe vennie a jogellenesen megszerzett vagy felhasznált bizonyítékokat.
Az Európai Bíróságon a sor
Az ügy ezzel még nincs lezárva, a főtanácsnok véleménye nem köti a Bíróságot. A főtanácsnok feladata, hogy teljesen pártatlanul és függetlenül eljárva a rábízott ügy jogi megoldására vonatkozó javaslatot terjesszen a Bíróság elé. Az Európai Bíróság bírái most kezdik meg az ügyben a tanácskozást. Az ítéletet későbbi időpontban hozzák meg.