Csődöt jelentett a súlyosan eladósodott Liberty Ostrava kohó, amely több mint fél éve áll, és havonta több száz millió koronát „éget el” - írja a Hospodářské noviny cseh üzleti lap. Ezzel egyúttal a kukába dobja azt a több hónapja elkészült szerkezetátalakítási tervet is, amely a hitelezők többségének támogatását is megkapta.
A brit-indiai tulajdonos, Sanjiv Gupta egyszerű ok miatt döntött így: a mintegy ötezer főt foglalkoztató cég szerkezetátalakítási terve kezdettől fogva felfüggesztésre került, ennek teljesítésére a cégnek esélye sem volt - értékeli a cseh lap. Az acélárak és különösen az árrések a Liberty ellen játszanak.
Nem járt sikerrel Gupta azon kísérlete sem, hogy valamilyen segély nyújtására kényszerítse a cseh államot, illetve az a szándéka, hogy az ingyenesen kiosztott széndioxid kibocsátási egységekből több milliárd koronát szerezzen.
Előkészítik az eladást
„A legkorrektebb eljárás az Ostrava-művek eladását - és a megelőző szerkezetátalakítási terv visszavonását célzó - folyamat elindítása, hogy a cég a csődtörvény értelmében elindíthassa a reorganizációt" - mondta Kateřina Zajíčková, a Liberty Ostrava szóvivője.
A Libery azt állítja, hogy vesztesége körülbelül napi egymillió euró. Elmondásuk szerint például a melegen hengerelt tekercsek árrése mostanra csaknem 20 százalékkal csökkent.
A morva-sziléziai régió és Ostrava város számára prioritás, hogy a Liberty Ostrava kohászati vállalatot ne adják el részletekben – közölte csütörtökön Josef Bělica morva-sziléziai kormányzó (ANO párt) és Jan Dohnal (Polu párt) Ostrava polgármestere - jelentette a cseh televízió hírportálja a ct24. Mindketten egyetértettek abban, hogy a dolgozók számára a termelés megszűnése az életszínvonaluk radikális csökkenését jelentené. Abban azonban továbbra is reménykednek, hogy sikerül befektetőt találni.
Piaci és kvótagondok
Az Liberty Ostrava átalakítását bonyolítja az európai acélpiac gyengesége és a kormány által kiosztandó kibocsátási kvóták határozatlan ideig tartó késleltetése - értékeli a helyzetet az acélipart is követő az ukrán elemzőközpont a GMK Center. Korábban a cseh kormány jelezte, hogy a gyár leállásának oka ezeknek a kvótáknak a felülvizsgálata volt, és felszólította a Libertyt, hogy fizesse ki az energiaszolgáltatóknál és másoknál felhalmozódott adósságait.
A Liberty szerint a kvóták biztosításának késleltetése 43 millió eurós veszteséget okozott az átalakítási tervben és növelte a fizetésképtelenség kockázatát. A korábbi átalakítási terv sikere a kibocsátási engedélyek eladásától, valamint a melegen hengerelt tekercsek árainak alakulásától függött, amelyeket júliusra 950 euró/tonna értékre vártak. Jelenleg azonban a melegen hengerelt tekercsek árai több mint 300 euró/tonnával alacsonyabbak, mint amit a gyár átalakítási tervében előirányoztak. Így ezek a tényezők naponta 1 millió eurós veszteséget eredményeztek.
Piaci források szerint a vállalat nehezen talál majd vevőt a cseh üzemre. Ugyanakkor ez segíthet egyben megőrizni az eszközöket és esetleg elengedtetni az adósságot, de a vállalat és a kormány közötti kapcsolatok az utóbbi hónapokban nagyon feszültek voltak.
Valószínűleg a cég általénos piaci nehézségei nem jelentenek jót a Liberty Dunaújváros számára sem.