3p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Bár a legnagyobb hazai bank rekorderedménnyel zárta a 2021-es évét, vele szemben most értelemszerűen az az érdekes, az orosz-ukrán háború hatása hogyan csapódik le az idei üzleti számaiban.

Az OTP csoport a 2021-es évét közel 497 milliárd forint adózott eredménnyel zárta, ami 60 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Alapvetően annak köszönhetően, hogy a 2020-asnál mintegy kétharmaddal alacsonyabbra, 72,5 milliárdra rúgtak a teljes kockázati költségei.

Oroszország és Ukrajna kockázattal súlyozott eszközértéke az OTP saját tőkéjének a kétharmadával egyenlő. Fotó: MTI
Oroszország és Ukrajna kockázattal súlyozott eszközértéke az OTP saját tőkéjének a kétharmadával egyenlő. Fotó: MTI

A Magyarország második legvagyonosabb személye, Csányi Sándor által irányított hitelintézet mérlegfőösszege tavaly év végén 27 553,384 milliárd forintot tett ki, ez 19 százalékkal haladta meg a 2020 végit. A bruttó árfolyamszűrt hitelei 14 százalékkal, 16 634,454 milliárd forintra, míg betétei 16 százalékkal, 21 068,644 milliárdra emelkedtek. Bevételei éves alapon 13 százalékkal lettek magasabbak, ezen belül ugyanennyivel gyarapodott az OTP nettó kamateredménye, míg a díj- és jutalékeredménye 12, az egyéb nem kamatjellegű bevételei 17 százalékkal. A 3,51 százalékos konszolidált éves nettó kamatmarzsa ugyanakkor 11 bázisponttal csökkent a múlt évben. Működési költségei nominálisan 3 százalékkal emelkedtek éves alapon, a kiadások és bevételek aránya 49,7 százalék volt.

A csoport konszolidált, nemzetközi számviteli szabályok szerinti tőkemegfelelési mutatója tavaly 18,4 százalékra nőtt, kevesebb mint 1 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest. 

Az OTP menedzsmentje a 2019-2020. évi eredmények után elkülönített 119 milliárd forintnyi osztalék kifizetését továbbra is indokoltnak tartja, erről és a 2021. évi eredmény után javasolt osztalék nagyságáról az igazgatóság a márciusi ülésen fog dönteni. De csak az orosz-ukrán konfliktus alakulásának függvényében.

Ami az orosz-ukrán háború miatt az OTP 11 leányvállalata közül most leginkább középpontban lévő két bankot illeti, az OTP Bank Ukrajna 39 milliárd forintos 2021-es adózott nyeresége 49 százalékkal lett magasabb a 2020-asnál, más kérdés, hogy a forintban kifejezett pénzügyi adatokat befolyásolta a forint-hrivnya árfolyam alakulása. 

Még ennél is jobban, 131 százalékkal haladta meg az OTP Bank Oroszország tavalyi 37,6 milliárd profitja az egy évvel korábbit, ezt is nagyban befolyásolták az árfolyamváltozások. A saját devizában mért működési eredmény stagnált a megelőző évhez képest.

Hiába ért el rekorderedményeket a bank 2021-ben, az orosz-ukrán háború miatti bizonytalanság lesz a meghatározó a jövőben - írja az Equilor Befektetési Zrt. gyorsértékelésében. A két érintett leánynak 15,5 százalékos volt a hozzájárulása a teljes eredményhez, azonban a két ország kockázattal súlyozott eszközértéke az OTP saját tőkéjének a kétharmadával egyenlő. Ami az osztalékot illeti, az Equilornál úgy vélik, bár a menedzsment továbbra is elkötelezett a korábban elhatárolt összegek kifizetése mellett, azonban ilyen részvénykorrekció után, a sajátrészvény visszavásárlás lehet megnyugtatóbb lenne.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat 13 752 autó, másfél milliárd eurós nyereség – melyik márkáról beszélünk?
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 09:14
Szép eredményeket ért el az olasz márka tavaly, de idén még jobbra számítanak.
Vállalat A norvég kormánynak is elege van a „mérgező” Temuból
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 18:07
Norvégia szigorítást sürget a cég ellen az Európai Gazdasági Térségben, miután rendkívül mérgező termékeket találtak a kínai online kereskedelmi platformon.
Vállalat Vett egy mély levegőt a német multi
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 09:56
Az előzetes adatok szerint a Bosch, a technológiák és szolgáltatások szállítója, 90,5 milliárd euró árbevételt ért el 2024-ben, ami 1 százalékos éves csökkenést, árfolyamhatások nélkül az előző évivel nagyjából azonos szintet képvisel. Az árbevétel-arányos üzemi eredmény 3,5 százalék volt.
Vállalat Besokallt a Porsche: elvenné a kormányt vezetőitől
Privátbankár.hu | 2025. február 2. 13:19
A német autógyártó tárgyalásokat kezdett a pénzügyi igazgató és az értékesítési vezető szerződésének megszüntetéséről.
Vállalat A Volkswagen nekiugrik az ázsiai óriásnak, alkatrészekre szedte
Privátbankár.hu | 2025. február 2. 09:51
A német autógyár pert indított az indiai hatóságok ellen egy „lehetetlenül magas” 1,4 milliárd dollár adókövetelés érvénytelenítésére.
Vállalat NIS2: fontos rendelet jelent meg a kiberbiztonsági auditról
Privátbankár.hu | 2025. február 1. 12:10
A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) tájékoztatása szerint sikerrel zárultak a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával több körben folytatott szakmai egyeztetések a kiberbiztonsági audit lefolytatásának rendjéről, valamint az eljárás maximalizált díjáról, melynek eredményeként kihirdetésre került a vonatkozó SZTFH rendelet. Emellett az SZTFH kiberbiztonsági felügyeleti díjról szóló rendelete is megjelent a Magyar Közlönyben.
Vállalat Bezárja romániai gyárát egy amerikai autóipari cég
Privátbankár.hu | 2025. január 31. 13:46
Ezt az economica.net adta hírül a Prahova megyei munkaügyi felügyelőség (AJOFM) tájékoztatása alapján.
Vállalat Olyan mély gödörben lehet a BYD, hogy még Szijjártó Péter sem lát le az aljáig
Litván Dániel | 2025. január 30. 18:51
A magyar költségvetésben is jelentős tétel lenne a kínai óriáscég rejtett adóssága. A háttérben egy furcsa gyakorlat húzódik meg, a legnagyobb gond pedig az átláthatatlanság.
Vállalat Orbán Viktor testvére céget vásárolt a család nőgyógyászától
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 16:41
Orbán Áron, a miniszterelnök öccse már nemcsak vezérigazgatója, hanem egyedüli tulajdonosa is a nemzetközi fegyverkereskedő cégnek, fegyverboltja viszont végleg bezárt Dunakeszin.
Vállalat Akkora slamasztikában van a Deutsche Bank, hogy már a 2025-ös évre is máshogy terveznek
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 11:26
Megjöttek a friss eredmények a globális befektetési banktól, nem szép a kép.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG