A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program 2500-2600 milliárd forintos keretből gazdálkodik. A 2014-20 közötti időszakban rendelkezésére álló 12 ezer milliárd forint mintegy kétharmadát a tervek szerint gazdaság- és vállalkozásfejlesztésre, valamint a versenyképesség növelésére fogja fordítani a magyar kormány, ezt mondta Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára.
Ebből már 20 százalékot fizettek ki a kis- és középvállalkozások számára. Egy másik program is zajlik jelenleg a KKV szektor digitális felzárkóztatásáért, erről korábban itt írtunk.
Miért éppen Szolnok?
A GINOP monitoring bizottságának szolnoki ülését követően a megye vezetői elmondták, hogy 2007-2013 között a megye összesen 300 milliárd forintot használt fel, ebből Szolnoknak 94 milliárd forint jutott. A 2014-20-as időszakban a Településfejlesztési Operatív Program keretében már 15, 5 milliárd forint jut a városnak, míg a megye 54 milliárd forintból tud majd gazdálkodni, ennek háromnegyedét már meg is hirdették pályázat formájában. A tervek szerint 2017-ig a telje összeget lekötik mind a megyei fejlesztésekre, mind a teljes uniós keretet illetően.
Miért éri meg digitális fejlesztésbe fektetni? A Siemens felmérése szerint tízből kilenc magyar közép- és nagyvállalat véli úgy, hogy versenyelőnyt biztosítanak számára a digitalizációhoz köthető fejlesztések, több mint háromnegyedük további korszerűsítéseket is tervez a következő 1-3 évben. A digitalizációt nem tervező nagyvállalatok 82 százaléka a tulajdonosi, anyavállalati ellenállással indokolja döntését, miközben a középvállalatok 37 százalékánál az anyagi feltételek hiánya a fő probléma. Az informatikai fejlesztések amellett, hogy elősegítik a versenyképesség javulását, jelentősen megkönnyítik az adminisztrációs, a gyártási és az általános működési folyamatokat is, ezek automatizálása ráadásul pénzt is spórol a cégnek. |