Az orosz kormány jóváhagyta a Carlsberg dán sörgyártó oroszországi vagyonának eladását a sörfőzdékhez kötődő helyi cégnek a VG Investnek 34 milliárd rubelért (ami 320,75 millió dollár) – derül ki a Reuters által megtekintett kormányzati dokumentumból.
Moszkva 2023 júliusában átvette az irányítást a Carlsbergnek a Baltika Breweriesben meglévő részesedése felett, és „ideiglenes irányítás alá” helyezte azt, amit a Carlsberg csoport vezérigazgatója, Jacob Aarup-Andersen egyszerűen lopásnak nevezett.
Elvesztette ideiglenes jellegét
A Carlsberg vagyonát hétfőn kivonták az ideiglenes kezelés alól.
Az ügylet részeként a Baltika részesedése a Carlsberg Azerbaijanban, a Carlsberg Kazakhstanban és egy másik azerbajdzsáni leányvállalatban a Carlsberghez kerül, cserébe a dán cég átadja oroszországi sörgyárát a Hoppy Uniont.
A javasolt eladási ár azt jelenti, hogy a Carlsberg jelentős árengedményt adott. Egy 2023. februári jelentésében a Carlsberg közölte, hogy nettó eszközállománya Oroszországban 2022 decemberében nagyjából 1,06 milliárd dollár volt.
Nem lehet csak úgy lelépni
Oroszország folyamatosan szigorította a külföldi társaságokkal szembeni kilépési követelményeket, amióta Moszkva ukrajnai lépései miatt nyugati szankciókat vezettek be, hatalmasengedményeket követelve minden külföldi eszközeladásnál a jóváhagyás előtt.
Az eladási ár egy részét a költségvetésbe kell befizetni, amit egyszerűen „távozási adónak” neveztek el Washingtonban.
A VG Investet augusztusban jegyezték be, és Jegor Guszelnyikov, a Baltika alelnöke irányítja – derült ki az orosz vállalati jelentésekből. Guszelnyikov a júliusban bejegyzett Alexander Tolmacsev Sörgyár Fejlesztési Központban (BDC) is társtulajdonos. Tolmacsev korábban az oroszországi Heinekennél, majd a Demetra gabonakereskedő cégnél dolgozott a LinkedIn-profilja szerint.
A BDC számos idén alapított vállalat tulajdonosa, köztük van a New Breweries és a Project 650. Ez utóbbit Alekszej Pjatkin irányítja, aki egyben a Carlsberg tulajdonában lévő Hoppy Union vezérigazgatója is.
Ismétlődő eset
A Carlsberg vagyonát a Danone vagyonával egy időben foglalták le. Moszkva az év elején kényszerítette a francia joghurtgyártót, hogy eladja agyonát egy Kreml-barát üzletembernek.
Az orosz Vedomosztyi újság hétfőn késő este három forrásra hivatkozva arról számolt be, hogy a Carlsberg magánbefektetőkkel állapodott meg orosz üzletének eladásáról, de az új befektetők közül csak egyet, Tajmuraz Bollojevet, a Baltika elnökét nevezte meg.