Egyre több társasházban okoz problémát a lakáshotelek szabályozatlan működése, a tulajdonosok eszköztelenek a garázda vendégekkel szemben - közölte a Magyar Közös Képviselők Egyesülete (Makke).
Határokat feszeget az Airbnb
Az egyesület kifejtette: miközben az elmúlt években robbanásszerűen emelkedett Budapesten és a turisztikai szempontból kiemelt térségek nagyobb városaiban a szobaszállodák, más néven a lakáshotelek aránya, a vendégszám emelkedése egyre több társasházban átlépte a tulajdonosi közösségek tűrőképességének határát. Az egyesülethez beérkezett közös képviselői és tulajdonosi panaszok alapvető oka a lakáshotelek rendezetlen jogállása a társasházi közösségekben - tették hozzá.
Kiemelték: a kereskedelmi tevékenységet folytató tulajdonosok gyakran semmilyen szállásadáshoz kötött szabálynak nem felelnek meg, nem biztosítják a kötelező vendégregisztrálást és ellenőrizetlen a helyiségek higiéniai állapota. A szállásra érkezőket nem figyelmeztetik az alapvető együttélési szabályok betartására - ismertették.
És fizetni ki fog?
A Makke szerint a közös tulajdonban esett károk helyreállítási költségeinek viselése is fontos probléma. Gyakran előfordul ugyanis, hogy mire egy társasházkezelő értesül a keletkezett károkról, az elkövetők már repülőgépen ülnek hazafelé. Ilyen esetben pedig a károkozók mentesülnek a kártérítés alól, a társasházi tulajdonosközösségnek pedig marad a helyreállítás és a bosszúság.
A Makke álláspontja szerint jogszabályi változások szükségesek ahhoz, hogy a tulajdonosi közösségek meghatározhassák, milyen feltételek mellett fogadják el lakáshotelek üzemeltetését a társasházakban.
A Fidesz javaslatára hamarosan tárgyalhatja az Országgyűlés a lakáshotelek szabályozására vonatkozó törvényt, amelynek a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége is örülne: Négyzetméterenként 1500 forint átalányadót fizettetnének és online regisztrációhoz kötnék az ilyen bérbeadást.
Az Airbnb hazai jövőjéről Pataki Gábor sharing economy szakértővel beszélgettünk a napokban, érdemes megnézni a videóinterjút: