5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A társadalmi vállalkozóként tevékenykedő Bálint Márta egy alkalmazáson keresztül mutatja meg, hogy mások segítése, az adományozás és az összekapcsolódás mennyire pozitív hatást gyakorol az egyénre és a közösségre.  

Magyarországon ma sem közismert szakma a társadalmi vállalkozóé. Bálint Márta, a londoni magyarok által alapított Good People Everywhere operatív vezetője, annak idején társadalmi vállalkozás ötletét egy angliai egyetemen mutatta be, és a Márkamonitor podcastjában Szakács Lászlóval beszélgetett a kezdetekről.

Márta közgazdásznak tanult, mert úgy gondolta, ez a szak szükséges ahhoz, hogy egyszer saját vállalkozása legyen. Projektmenedzserként dolgozott, majd egy cégértékesítéssel foglalkozó zürichi céghez hívták igazgatónak. Közel 4 éven át dolgozott Svájcban és szerte a világban.

Ám kimerült abban, hogy a találkozók, konferenciák nagy része kizárólag a céges felvásárlások, és a pénz körül mozog, ezért azokban az országokban, ahol üzleti úton megfordult, elment egy alapítványhoz önkéntes alapon segíteni. A céges konferenciákon is beszélt erről a tevékenységről, és egyre többen és többen kezdtek érdeklődni nála. Többen feltették a kérdést, hogy a pénz világában mozogva, ahol mindene megvan az embernek, miért éri meg ez a munka?  

„Pont azért tudunk adni ezeknek az embereknek, mert mindenünk megvan” – felelte.

Magyarországon is elkezdett dolgozni, és azt látta, hogy az itthoni alapítványoknál nem jut pénz marketingre, reklámra, sokszor például arra sem, hogy rászorulóknak alapvető egészségügyi ellátást biztosítsanak. Sok önkéntes önzetlenségből, mások pedig rendkívül alacsony bérért dolgoztak ezeken a helyeken. A pénzügyes szférában viszont, ahol korábban forgott, jómódú emberek sokasága alakított ki befolyásos kapcsolatrendszert, és úgy volt vele, hogy ezt érdemes lenne jóra fordítani. Például arra, hogy ebbe a kapcsolatrendszerbe bevonják az alapítványok dolgozóit, akik másokon szeretnének segíteni.

„Egy ízben gyerekeknek szerettünk volna ajándékokat gyűjteni egy kórházban, és szinte a semmiből sikerült összeszedni rengeteg játékot. Az egyik ismerős szólt a másiknak, szájhagyomány útján terjedt az információ, a végén mégis több száz gyereknek okoztunk nagy boldogságot.”

Fenntarthatóvá tenni a társadalmi innovációt

Márta a podcastban idővel rátért a CoGoodwill társadalmi vállalkozás 2015-ös megalapítására is.

„A társadalmi vállalkozás fogalmára akkor akadtam rá, amikor azt kutattam, hogyan lehetne az önkéntes szerveződéseknek hivatalos kereteket szabni. Magyarországon ez a 2010-es évek elején nem volt annyira ismert fogalom. Jelentkeztem a University of Cambridge társadalmi vállalkozás egyik akkori képzésére. A társadalmi innovációról tanultunk, és arról, hogy az ilyen típusú vállalkozások hogyan lehetnek fenntarthatóak.”

A CoGoodwill társadalmi vállalkozás lényegében összeköti a segítségre szorulókat azokkal az emberekkel, cégekkel, akik segíteni szeretnének. Persze ellenőrizni kell azt is, hogy kinek igyekeznek segíteni, és hogy a rászoruló egyáltalán fel van-e készülve a segítségnyújtásra. A cégben 5-8 munkatárs dolgozik önkéntesként, senki sem kap fizetést a szolgálataiért.

Ahogy Márta kitér rá, az adományozók köre, és az adományok is változtak az évek során. A lomtalanításra szánt ruhák aránya visszaszorult, egyre jobb minőségű termékeket ajánlottak fel az emberek.  Nagyjából 200 régi, visszajáró adományozóval tartják stabilan a kapcsolatot.

A Cogoodwill.com-ról azt mondja, enélkül ma már nem lehetne kapcsolatot tartani az adományozókkal, nehezebben találnák meg a szervezetet azok, akik adni szeretnének.

A pandémia előhozta a szőnyeg alá söpört gondokat

Az alapítvány működése átalakult a pandémia alatt: megszűntek a személyes átadások, az intézménylátogatások, az átmeneti családi otthonokba sem járhattak a munkatársak. A CoGoodwill elvégzett egy kutatást a Covid alatt történtekről.

„Az addig szőnyeg alá söpört problémák az összezártság idején sok helyen felszínre törtek. Sok kimutatásból látszik, hány kapcsolat ért véget, hányan kerültek ki a munkaképes dolgozók köréből. Sok esetben a nehezebb sorban élőket 1-1 újabb csapás végleg földhöz vágta, és ráment a mentális állóképességük. Ráadásul hozzánk a nehéz gazdasági helyzet miatt a korábban lelkes adományozóktól is kevesebb felajánlás érkezett. Ami jött, azt is szigorú feltételek mellett lehetett csak átvenni.” Ám Márta ekkor is bizakodó volt.

„Nincs probléma megoldás nélkül. Csupán másképp kell ránéznünk a problémára, és meglesz a megoldás a helyzetre” – mondja.

A CoGoodwill és a londoni magyarok alapította Good People Everywhere egymásra találtak, és ugyanazokat a célokat tűzték ki: segíteni annyi emberen, amennyin csak lehet, közben minél több embert megtanítani arra, hogy segíteni jó dolog. Egy speciális applikációt is létrehoztak erre a célra. Márta ma a Good People Everywhere operatív vezetője, és itt is azért dolgozik, hogy minél több ember életére pozitív hatással lehessen.

Címkék: Vállalat
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Telekom-ügyfél? Fontos bejelentést tett a szolgáltatója
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 11:18
Klímavédelmi, digitalizációs és sokszínűségi célok mentén meghatározott fenntarthatósági stratégiájának (2021-2030) harmadik évéről számolt be a Magyar Telekom Fenntarthatósági Jelentésében, amelyet az Éves Jelentéssel egy napon, április 16-án publikált. 
Vállalat Profitboom, forgalomcsökkenéssel: erre volt képes az Ericsson
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 12:55
Az Ericsson AB svéd távközlési berendezésgyártó negyedéves nyeresége növekedéséről, ugyanakkor bevételének csökkenéséről jelentett kedden.
Vállalat A Tesla-vezér minden tizedik dolgozót kirúgja
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 15:12
Egy vállalati belső levél is kiszivárgott, amelyben Musk lényegében elbúcsúzott az érintettektől.
Vállalat Jókora gyomrost kapott az Apple
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 11:32
Legnagyobb riválisa vitte be az ütést.
Vállalat Emelt osztalékot fizet a Waberer’s
Privátbankár.hu | 2024. április 12. 17:34
Egy rekord év után.
Vállalat Horvát céggel kötött üzletet a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 12. 17:12
A Janaf kőolajvezeték-üzemeltető 2,2 millió tonna kőolajat szállít 2024 végéig.
Vállalat Nagyon jól megy a Duna House-nak idén eddig
Privátbankár.hu | 2024. április 9. 09:04
Közel 4 milliárd forintot zsebeltek be csak jutalékokból, de minden szegmens jól teljesített az első negyedévben.
Vállalat Az Appeninn elkezdett kaszálni ingatlanjain
Privátbankár.hu | 2024. április 5. 11:51
Tavaly 142 százalékkal 19,5 millió euróra növelte ingatlan-bérbeadási bevételeit az Appeninn-csoport, adózott eredménye 22,8 millió euróra emelkedett.
Vállalat Az Autowallis megújítja vezetését - kik a jelöltek?
Privátbankár.hu | 2024. április 5. 11:10
Az AutoWallis új igzagatósági és felügyelő bizottsági tagokat választ április 26-ai rendes közgyűlésén, és nem tervez osztalékot fizetni.
Vállalat Óvatos a Vertikal Group, nem költi el a profitot
Privátbankár.hu | 2024. április 3. 16:51
A Vertikal Group Nyrt. a tavalyi 765 millió forint adózott eredményét az eredménytartalékba helyezné a további növekedés finanszírozására az igazgatóság - közölte a környezetgazdálkodással foglalkozó társaság szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG