9p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A milliárdos felcsúti nagyvállalkozó és üzlettársa által legnagyobb arányban tulajdonolt CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt. a 22 hazai biztosító közül egyedül lett veszteséges 2020-ban, ráadásul a bruttó díjbevételei is közel 70 százalékkal zuhantak. Egyéb érdekességek is kiderülnek a lapcsoportunk által elkészített legfrissebb biztosítói rangsorokból.

Túlzás nélkül állítható, hogy a hazai biztosítókat sem vetette vissza a 2020 március közepén berobbant koronavírus-járvány – hasonlóan azokhoz a cégekhez, amelyek főbb mutatóit, tavalyi beszámolóik alapján immár napok óta ismertetjük lapcsoportunk oldalain. Míg azonban például a bankok kiugró aktvitását jelentősen zuhanó eredmények – amelyek az egy évvel korábbinál jóval több hitelintézetet tett veszteségessé – kísérték a hitelmoratórium őket negatívan érintő következményei miatt, addig a biztosítóknál hasonló visszahúzó (kormányzati) tényező nem volt. Ennek következtében a díjbevételeik növekedésétől nemhogy elmaradt volna a profittermelésük, hanem éppen ellenkezőleg, még túl is szárnyalta azt, ráadásul nem is kevéssel.

De lássuk a számokat! 

A Magyar Biztosítók Országos Szövetsége (Mabisz) 22 tagja 1204 milliárd forintos bruttó díjbevételt ért el 2020-ban. Legalábbis az éves beszámolóik alapján. Mert a végleges mérték még ennél is 38 milliárddal magasabb lett – derült ki a Mabisz május közepi sajtóközleményéből. Ám ez a – szektorszinten minimálisnak tekinthető – korrekció nem változtat azon, hogy a biztosítók 2020-as díjbevételei közel 5 százalékkal haladták meg a 2019-eseket.

Az egy évvel korábbihoz hasonlóan a nem-élet üzletágak díjbevételei jobban, 5,2 százalékkal gyarapodtak, mint a négy százalékkal izmosodott élet-üzletágaké – ami megerősítette azt az öt évvel ezelőtt megfordult, s azóta is egyre jobban érvényesülő tendenciát, miszerint a nem-életesek már többet tesznek a közösbe, mint az életesek, 2020-ban például 683,6 milliárd vs. 556,7 milliárd volt az arány a javukra. Még úgy is, hogy utóbbi üzletágakban a befektetéshez kötött, valamint a nyugdíjbiztosítások is szépen gyarapodtak. A szerződések darabszáma ugyan nem emelkedett, viszont nőtt az egy szerződésre jutó díjbevétel. A kedvező tendenciáknak köszönhetően a magyar lakosság nettó pénzügyi vagyonán belül az életbiztosítási tartalékok 2019-ig csökkenő aránya enyhe emelkedésnek indult – hívta fel a figyelmet Pandurics Anett, a Mabisz elnöke egy minapi konferencián.

A járvány ellenére jó évük volt a hazai biztosítóknak. Fotó: depositphotos
A járvány ellenére jó évük volt a hazai biztosítóknak. Fotó: depositphotos

Az aligha számít meglepetésnek, hogy a nemélet-üzletágon belül az utasbiztosítások piaca gyakorlatilag összeomlott, díjbevétele 59 százalékkal esett vissza, hiszen a koronavírus-járvány miatt jelentősen csökkent – kevésbé finoman szólva, gyakorlatilag lenullázódott – az idegenforgalom, így az utazások biztosítása iránti igények is jócskán elapadtak. Csak érzékeltetésül: a nemélet-piac növekedése utasbiztosítások nélkül 6,8 százalékos volt, miután szinte minden más nemélet-termékcsoport növekedni tudott. A kötelező gépjármű felelősségbiztosítási (kgfb) piac például több mint hét százalékkal. Igaz, az eredménykimutatást még tavaly is korrigálta a kgfb-díjbevételi statisztikákba beépülő biztosítási adó áthúzódó hatása, ezt kiszűrve csak mintegy három százalékos lett volna a bővülés.

Ami az egyes biztosítókat illeti, a bruttó díjbevételek alapján lapcsoportunk által hagyományosan elkészített rangsorok 2020-as verziója is visszatükrözi azt, hogy összességében a helyzet nem változott, legfeljebb az arányok, de azok is árnyalatnyit. Eszerint az öt legnagyobb biztosító piaci koncentrációja ugyan kis mértékben, 1,5 százalékponttal csökkent 2019-ről 2020-ra, ám az még így is 58,6 százalékos. Ez látszólag magas aránynak tekinthető, ám a Mabisz elnöke a koncentrációt közepesnek ítéli meg, szerinte a magyar biztosítási piacon erős a verseny.

Más kérdés, hogy míg az első négy helyen ugyanazok állnak, mint egy évvel korábban, addig az ötödik helyen változás történt. Lecsúszott arról a Magyar Posta Életbiztosító, ráadásul mindjárt két helyet is veszített, annak következtében, hogy csaknem 11 százalékkal kevesebb bruttó díjbevételre tett szert 2020-ban, mint egy évvel korábban. Emiatt az egy évvel korábban nemcsak közvetlenül mögötte végzett Union Vienna előzte meg, hanem a 2019-es díjbevétele alapján még két hellyel hátrébb rangsorolt NN is. 

A másik nagy visszakozó a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító, amelynek díjbevétele óriásit, közel 70 százalékot zuhant egy év alatt, így mindkét BNP Paribas Cardif-biztosító (az élet és a nem-élet is) elé tudott kerülni. Ez még akkor is mellbevágó, ha Mészáros Lőrinc érdekeltsége, a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. csak tavaly nyáron vette át a hatalmat a CIG két biztosítójában, így a tulajdonosváltással kapcsolatban megfogalmazott ígéretek megvalósulását még nem lehet számon kérni rajta – mindenekelőtt azt, hogy a 2023 közepétől egymással egyesülő Budapest Bank, MKB, Takarékbank hármas mintegy 1,9 milliós ügyfélköréből minél többet cserkész be majd. 

Az utazási hajlandóság Covid nyomán már említett visszaesése miatt kevésbé furcsa, hogy a CIG nem-élet biztosítójánál is jobban, több mint 70 százalékkal zuhant az Európai Utazási Biztosító (EUB) bevétele. Emiatt az EUB-nak 2020-ban olyan alacsony díjbevétele származott, hogy a 22-es rangsor legutolsó helyén találta magát. A 2019-ben még mögötte lévők közül hárman is megelőzték, a már említett BNP Paribas Cardif életbiztosítója, valamint a hagyományosan alacsony skálán mozgó D.A.S Jogvédelmi és MÜBSE Magyar Ügyvédek Kölcsönös Biztosító Egyesülete. 

Bár a MÜBSE 2020-as eredményét még nem ismerjük (a küldöttgyűlés azt már elfogadta, de még nem tette közzé), feltehetően a tavalyi évét sem zárta mínuszban. Ha valóban így történt, akkor egyrészt rögzíthető, hogy a 22 Mabisz-tag biztosító mintegy 82 milliárd forintos adózott nyereséggel zárta a 2020-as évet, 17 százalékkal többel, mint a 2019-est. Másrészt a MÜBSE megelőlegezett pozitív szaldója azt is jelenti, hogy mindössze egy biztosító lett veszteséges a magunk mögött hagyott évben, eggyel kevesebb, mint 2019-ben.

Ez az egy bukóval zárt intézmény a már a bruttó díjbevételek kapcsán kivesézett CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító, amely tavalyelőtt is az egyik negatív eredményt elért cég volt. Igaz, 2020-ban csaknem feleakkora mínuszt hozott össze, mint egy évvel korábban – ha valami bíztatót szeretnének olvasni a tőzsdén forgó CIG részvényesei. Amit még fokozhatunk azzal, hogy a másik 2019-es vesztesnek, a CIG életbiztosítójának viszont sikerült az elmúlt évben nyereségbe fordulnia. Olyannyira, hogy a tavalyelőtti utolsó, 22. pozícióval szemben egyből 7-tel feljebb, a 15.-ben találta magát.

A legnagyobb arányú, csaknem hatszoros profitbővülés ugyanakkor a D.A.S. Jogvédelmi Biztosító nevéhez fűződik, nem csoda, hogy ez egyúttal azt is jelentette, ő produkálta a második legnagyobb, három helyes előrelépést, amelynek következtében a 17. helyre sorolódott. Míg a Genertelnek két helyet is sikerült feljebb lépnie, a 16.-ról a 14.-re, hála annak, hogy a 2020-as üzleti évét több mint két és félszer magasabb adózott nyereséggel zárta, mint a 2019-est. 

Az eredmények alapján felállított rangsorban két helyen történt közvetlen csere. A 2020-ban az egy évvel korábbinál több mint másfélszer nagyobb profitot bezsebelt Uniqa Biztosító került az Union Vienna elé, a 8. pozícióba, míg ugyanezt a bakugrást a Grawe Életbiztosító is végre tudta hajtani, amely a 2019-ben még előtte végzett Magyar Posta Életbiztosítót maga mögé utasítva bekerült a Top 10-be. 

Jól indult a 2021-es év

Ami a kilátásokat illeti, bizakodásra adhat okot, hogy az idei első negyedévben 7,1 százalékkal magasabb, 360 milliárd forint lett a biztosítók díjbevétele, mint 2020 első három hónapjában. Ezt Pandurics Anett a Mabisz hétfői sajtótájékoztatóján azzal magyarázta, hogy a tavalyi első negyedév utolsó két hetében köszöntött be a lezárás, a mostanira pedig sikerült megoldásokat találni a pandémiás helyzet kezelésére.

A korábbi évek tendenciáival ellentétben most az életbiztosítások hasítottak jobban, az azokból származott idei első negyedéves bruttó díjbevételek több mint 10 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakáét. E régen látott bővülés értékét növeli, hogy azt már csak részben hajtotta az egyszeri díjas szerződések növekedése, inkább a rendszeres díjas szerződések 11,5 százalékos emelkedése volt a mozgatórúgó. A Mabisz tavaly év végi nyugdíjbiztosítási kampánya is eredményt hozott, részben ennek is köszönhető a nyugdíjbiztosítási díjbevétel 11,2 százalékos bővülése. Az ügyfelek egyre inkább érdeklődnek ez iránt a termékkör iránt, a pandémia erre és az egészségbiztosításokra is ráirányította a figyelmet – hangsúlyozta Pandurics Anett. 

Az is pozitívum, hogy az unit linked életbiztosítások díjbevétele is több mint 8 százalékkal gyarapodott, így összességében a lakossági megtakarítási tortán belül is nőtt az életbiztosítások súlya. Az ügyfelek és a közvetítők is felelősen viselkednek, ami a törlések, visszavásárlások számán is látszik. Az egyszeri díjas portfolióhoz az ügyfelek egy része hozzányúlt, amihez a lakásfelújítások támogatásának is köze lehet – véli Pandurics Anett. 

A nem-élet üzletágon belül a vállalati vagyonkörben következett be óriási növekedés, a kgfb-díjbevétel 2,1 százalékkal emelkedett, az utasbiztosítási szegmens 66 százalékkal csökkent. Mindenki készül a nyárra, a belföldi utazásokra is vannak megoldások a piacon. Nagy kérdés, hogy az idei szezonban mennyien fognak utazni, de a társaságok mind készülnek, egyre többen vezettek be fedezeteket, szüntettek meg kizárásokat a Covid kapcsán is – közölte a Mabisz elnöke.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Ezek a kínaiak Bahiába mentek, de a BYD gyárépítés „rabszolgái” lettek
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 15:45
A brazil tisztviselők 163 kínai állampolgárt találtak, akik „rabszolgasághoz hasonló körülmények között” dolgoztak a BYD kínai elektromos járműgyártó gyárának építkezésén a brazil Bahia államban.
Vállalat Ha ebben tétovázik Joe Biden, az felbosszanthatja Donald Trumpot
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 13:15
A Nippon Steel és az U.S. Steel egyesülési terve, amely 15 milliárd dolláros üzletet jelent, az amerikai elnök elé került, aki a következő 15 napban dönthet a megállapodás sorsáról.
Vállalat Ezért zár be rengeteg amerikai Starbucks karácsonykor
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 09:13
Nem azért, hogy kedveskedjen a cég dolgozóinak, épp ellenkezőleg.
Vállalat Bizony, ekkora forgalommal indult a Gránit Bank kereskedése a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 08:29
A bank részvényeinek kereskedelme ünnepélyes keretek között kezdődött hétfőn.
Vállalat Tovább terjeszkedik a 4iG
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 17:51
A cég ezúttal a Rotors & Cams Zrt.-ben szerzett részesedést.
Vállalat Nem bukott akkorát a Nike, mint várták, de a jövő továbbra is borús
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:04
Nem szépek a Nike számai, de ennél is rosszabbra számítottak az elemzők. Az új vezérigazgató viszont továbbra is hűti a kedélyeket.
Vállalat Amazon-dolgozók ezért váltak harcos amazonokká az ünnepek előtt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 17:48
A munkavállalók hét egyesült államokbeli raktárban kezdtek sztrájkba csütörtökön, hogy a cég végre elkezdje a bértárgyalásokat velük.
Vállalat A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről
PR | 2024. december 17. 17:35
Minden tizedik magyar munkavállaló aktívan állást keres, mert a jelenlegi munkahelyén nem érzi jól magát – ez is kiderült a CIB Banknak a Mélylevegő Projekttel közösen készített, a munkahellyel való elégedettségre vonatkozó reprezentatív felméréséből. Az eredményekről és a tanulságokról Tóth Györgyit, a pénzintézet HR vezetőjét kérdeztük.
Vállalat Az INA szíriai olajmezői most Hernádi Zsolték ölébe hullhatnak
Bózsó Péter | 2024. december 17. 15:39
A magyar olajcég horvát leányvállalatának, az INA-nak a polgárháború előtt jelentős olaj- és gázmezői voltak az ország közepén.
Vállalat A BGE üzleti partnerei az egyetemi közösség meghatározó szereplői is egyben
Natív tartalom | 2024. december 17. 13:33
Izgalmas változások előtt áll a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE). Magyarország legnagyobb gazdaságtudományi egyetemén célunk, hogy lépést tartsunk a piaci elvárásokkal és a hallgatói igényekkel. Üzleti partnereinkkel tananyagfejlesztésbe kezdtünk, korszerűsítjük az oktatást, jelenlegi és végzett hallgatóinknak pedig álláskereső portált indítunk. Tovább építjük a BGE Alumnit, melynek hatalmas mérföldköve volt az idén megrendezésre került nagy sikerű első BGE Alumni Fest. Az eseményen a jó hangulatú networking mellett BGE-s alumnik, akik ma már sikeres vállalkozók és üzleti szakemberek osztották meg saját tapasztalataikat a sikerhez vezető útról – mondja Vértesy Eszter, a BGE üzleti partnerségért és alumni kapcsolatokért felelős vezetője, akivel közel egy éve beszélgettünk még a formabontó rendezvény megrendezése előtt. Azóta számos előrelépés, jelentős esemény történt az egyetem és az üzleti szféra kapcsolatának erősítésében: új vállalati együttműködések születtek, többek között az EY-jal és a KPMG-vel, és tovább folytatódott a BGE Vállalati Mentorprogram is, melyben a hallgatók vállalati környezetben, vezető kollégák bevonásával ismerhetik meg egy vezető mindennapjait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG