A Thyssenkrupp Steel Europe AG a péntek késő esti közlemény szerint a Hüttenwerke Krupp Mannesmann GmbH-ban lévő 50 százalékos részesedésének eladását tervezi, a kapacitáscsökkentés részeként. A duisburgi gyár, amely többek között acélcsöveket gyárt, mintegy 3 ezer embert foglalkoztat. Ez a döntés egy újabb lépés a korábbi ipari óriás évek óta tartó küzdelmében, hogy átalakítsa a nehézségekkel küzdő üzletágat — számol be róla a Bloomberg.
Pénteken a felügyelőbizottsági tagok – akiknek felét munkavállalói képviselők alkotják – ültek össze, hogy megvitassák az anyavállalat által biztosított jövőbeli finanszírozást, amely biztosítaná az acélrészleg független jövőjét. Nem született végleges döntés egy átfogó átalakításról, miután a munkavállalói képviselők ellenezték a további kapacitáscsökkentési és jelentős létszámleépítési javaslatokat. A bizottság úgy döntött, hogy megvárja egy független szakértői jelentés eredményeit, amely részletesen ismerteti a jövőbeli finanszírozási szükségleteket.
Az acélrészleg igazgatósága arra számít, hogy augusztus 20-ig véglegesíti az acélrészleg finanszírozási megállapodásának részleteit, és a tervet augusztus 29-i következő ülésén tárgyalja meg.
Cseh megmentő a szenvedő acélgyártásban?
Az európai acélgyártók évek óta szenvednek a gyengébb kereslettől és a kibocsátáscsökkentési nyomástól, ezért létszámcsökkentést hajtanak végre. A Tata Steel Ltd. júniusban jelentette be, hogy 2800 munkahelyet szüntet meg, és bezárja az olvasztókat az Egyesült Királyságban működő üzemeiben. A német Kloeckner & Co SE 10 százalékos létszámcsökkentést hajt végre európai elosztási tevékenységeiben.
A Thyssenkrupp áprilisban jelentette be, hogy az acélgyártási kapacitást mintegy ötödével csökkenti, jelentős létszámleépítésekkel együtt, ami a részleg 26 ezer dolgozóját érinti, miközben a részleg eladását próbálja elérni. A döntést, amelyet a munkavállalói képviselők ellenállásával szemben vittek keresztül, egy 20 százalékos részesedés eladása követte a cseh milliárdos Daniel Kretinsky EP Corporate Group-jának. Kretinsky további 30 százalék megvásárlásáról tárgyal.
A valaha Németország ipari erejének zászlóshajójának számító Thyssenkrupp acélrészlege évek óta visszahúzza a vállalat általános eredményeit, miközben a befektetők egyre nagyobb nyomást gyakorolnak az egység átalakítására, amely jelentős nyugdíjkötelezettségekkel is terhelt.