4p

A Mol-csoport azerbajdzsáni földgázkészletek kitermelésére vonatkozó kereskedelmi megállapodásokat kötött vegyesvállalati partnereivel.

A SOCAR és a BP – amely a projekt operátora – után a MOL-csoport a harmadik legnagyobb tulajdonos az óriási azerbajdzsáni Azeri-Chirag-Deepwater Gunashli (ACG) mezőben, ahol a kőolajtermelő rétegek alatt és felett gázrétegeket azonosítottak, derül ki a csoport közleményéből.

A kereskedelmi megállapodások kiegészítik az ACG termelésmegosztásra vonatkozó már meglévő szerződését (PSA), lehetővé téve a partnerek számára az ACG-mező gázkészleteinek feltárását, felmérését, fejlesztését és kitermelését.

Az ACG-ben lévő gázkészletek jelentősnek mutatkoznak, mennyiségük elérheti az akár 4 ezer milliárd köblábot (mintegy 112 milliárd köbméter).

Hernádi Zsolt és Rovshan Najaf írta alá a megállapodást Bakuban
Hernádi Zsolt és Rovshan Najaf írta alá a megállapodást Bakuban
Fotó: Mol

Az első termelő kút fúrása már elkezdődött a West Chirag platformról, az gáztermelés megkezdése pedig 2025-re várható. A kút szerepe fontos, mivel a kitermelés révén lehetővé teszi a gázkészletek felmérését, ami segítséget jelent a jövőbeni fejlesztési tervekhez.

Az ünnepélyes aláírásra Bakuban került sor az 1994-ben aláírt ACG megállapodás (ACG PSA) 30. évfordulóján.

Emellett Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója és Rovshan Najaf, a SOCAR elnöke szándéknyilatkozatot írt alá, amelynek célja további, szénhidrogén-kutatásra vonatkozó együttműködési lehetőségek feltárása a Shamakhi-Gobustan régióban.

A megállapodás értelmében a Mol-csoport szándékát fejezte ki, hogy tapasztalatai, technikai és kereskedelmi ismeretei, valamint anyagi forrásai révén hozzájárul Azerbajdzsán szénhidrogén-kitermelésének további fejlesztéséhez.

„A mai nap fontos mérföldkő a Mol-csoport számára: az olajmezők több éves fejlesztése és kitermelése után kiterjesztjük tevékenységünket Azerbajdzsánban a földgázkészletek kitermelésére, ami a SOCAR-ral és a többi ACG-partnerrel való kiváló együttműködésnek köszönhető" – mondta Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója.

„Ez a nap az Azerbajdzsán és Magyarország közötti gazdasági együttműködés szempontjából is kiemelkedő, és az országaink közötti kitűnő kormányzati kapcsolatoknak köszönhetően képesek voltunk tovább mélyíteni az üzleti együttműködésünket. Az ACG a koronaékszerünk, hiszen innen érkezik nemzetközi szénhidrogén-termelésünk legnagyobb része. A Mol-csoport részvétele a projektben egyben a két ország közötti gazdasági kapcsolatok zászlóshajója is, emellett az ACG kulcsszerepet játszik Közép-Európa energiaellátás-biztonságában. A mező kitermelése rugalmasságot biztosít a kőolaj-beszerzés terén a finomítóink számára Szlovákiában és Horvátországban, így a partnerség az egész régió számára előnyös" – tette hozzá.

A Mol 2020-ban jelent meg Azerbajdzsánban, ahol 9,57 százalékos érdekeltséget szerzett az ACG mezőben – amely a világ egyik legnagyobb olajmezője – és 8,9 százalékos  érdekeltséget a Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) csővezetékben, amely Ceyhan Földközi-tengeri kikötőjébe szállítja a nyersolajat.

Ez a részesedés a csoport 2023-as teljes termelésének 15 százalékát és az összes szénhidrogén-készletének 25 százalékát teszi ki, a BTC-vezeték pedig fontos szerepet játszik a Mol kelet-közép-európai finomítóinak, köztük a Slovnaft pozsonyi, valamint az INA rijekai finomítójának ellátásában.

Az azeri érdekeltség rugalmasságot biztosít a cég számára abban, hogy döntsön arról, harmadik félnek értékesíti-e az ACG-ben kitermelt kőolaj-részesedését Ceyhan kikötőjében, vagy a csoporton belül a kelet-közép-európai régióban felhasználva járuljon hozzá Európa energiaellátás-biztonságához és növelje a vállalat kőolaj-beszerzésének rugalmasságát, áll a közleményben.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Vége a porhintésnek: a főnökök visszaszerzik a lehetőséget a basáskodásra
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 15:01
A legnagyobb multinacionális vállalatok élen járnak abban, hogy heti öt nap irodai munkára kényszerítsék alkalmazottaikat kiiktatva a távmunkát, ám a home office hívei sem adják fel.
Vállalat Rogán Cecília és Sarka Kata szépségeket zsűriztek, kiderültek a számok
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 10:58
Az MTVA megrendelésére készült Magyarország szépe című műsorban segédkeztek.
Vállalat Fél év alatt 222 milliárd forint nyereséget hozott össze az MVM
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 17. 15:33
Az MVM csoport konszolidált értékesítési árbevétele 2156 milliárd forint volt az idei első hat hónapban a tavalyi első fél évben elért 2769 milliárd forint után, adózott eredménye 222 milliárd forintra nőtt a tavaly ugyanebben az időszakban elért 209 milliárd forintos nyereségről - tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
Vállalat Újabb óriáscégnek lett elege a home office-ból
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 17. 14:49
2025 januárjától teljes munkaidőben az irodából kell dolgozni az e-kereskedelmi óriás Amazonnál. 
Vállalat Szigorodnak az elvárások, de a magyar cégeknek még nem fontos a fenntarthatóság
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 17. 14:27
A hazai vállalatok többségénél nem prioritás az ESG, és a megkérdezettek felénél a területnek nincs önálló felelőse sem, pedig a szabályozás fokozatosan terjed ki egyre több cégre – derül ki egy kutatásból. Eközben sokan keresik a helyét és leendő gazdáját a témának, hiszen az uniós és hazai törvények, valamint a jelentéstételi kötelezettség miatt egyre több figyelem irányul a környezetvédelmi, társadalmi és vállalatirányítási szempontokra. 
Vállalat Nagy jelentőségű bejelentést tett a magyar gyógyszergyár
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 08:21
A Richter átadta biologikumok gyártására szolgáló új létesítményét Bovenauban, Németországban.
Vállalat Vége az ingyenebédnek, a meccsekért fizetni kell
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 12. 20:38
Ez a kiskapu bezárul.
Vállalat Repülőrajtot vett a Waberer's új üzletága: komoly beruházást nyertek el
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 12. 16:38
A Magyar Posta új csomaglogisztikai központjának kialakítására szóló tenderén a Waberer’s International leányvállalata, a WPL-Log Zrt. lett a befutó.
Vállalat Örömhírt kaptak a magyar gyógyszercégek is
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 12. 12:57
Harmadszor sóhajthatnak fel a gyógyszercégek az Európai Bíróság Novo Nordisk ügyében hozott, a teljes iparág által nagyon várt ítéletének köszönhetően.
Vállalat Ukrán aggályok húzhatták keresztbe egy magyar cég felvásárlási terveit
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 12. 09:08
Állítólagosan nem akarták, hogy Budapestre kerüljön egy technológia.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG