4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Európa egyre több olyan technológia-orientált céget termel ki magából, amelyek az egymilliárd dolláros értéket is elérhetik. A kétezres évektől fogva mindig akadt olyan vállalkozás, amelyik átlépte az álomhatárt, de a kimutatások szerint egyre többel találkozhatunk itt is. Az öreg kontinens mindeddig 13 "unikornist" adott a világnak.

A legendásan ritka, mesebeli egyszarvú hasonlatát olyan cégekre használják, amelyeknek sikerül áttörni az 1 milliárd dolláros értékelést. Ezek a vállalkozások eddig leginkább az Egyesült Államokból indultak, ám a GP Bullhound alapkezelő legfrissebb elemzése szerint Európában egyre számottevőbb az új unikornisok lehetősége, főleg az elmúlt év tapasztalatai alapján

Tavalyi elemzésében az alap 30 unikornist talált, idén viszont 13 új játékos csatlakozott a milliárd dolláros klubhoz, míg hárman kiestek. A fiatal szereplők között olyan cégeket találunk, mint a carsharinggel foglalkozó BlaBlaCar vagy a zenefelismerésre specializálódott Shazam. Az új belépők leginkább az értékesíthető reklámokból és  keresnek pénzt.

Itt van a legtöbb unikornis

A GP Bullhound szerint az ezredforduló óta Európa startup-fővárosa, London termelte ki a legtöbb milliárd dolláros céget, pontosan 17-et. Őket a svédek követik hattal, majd a németek és az oroszok négy-négy céggel.

Európa unikornisai és az új belépők. Forrás: GP Bullhound

 

 

Az elemzés szerint 2000 óta nagyjából évente három olyan céggel bővült az illusztris, egymilliárd dolláros klub, amelyeket vagy ekkorára értékeltek, esetleg a tőzsdén nőttek meg, vagy ekkora volt az eladási áruk. Azonban 2014-ben egyre több tech cég született, köszönhetően a megnövekedett beruházási kedvnek, a GP Bullhound munkatársa, Manish Madhvani pedig a Financial Timesnak elmondta, hogy további növekedésre számít.

A tanulmány összesítése szerint a 2000 óta alakult unikornisok összértéke meghaladja a 120 milliárd dollárt, de még így is eltörpülnek az olyan óriások árnyékában, mint a Facebook vagy az Uber: előbbi piaci kapitalizációja 275 milliárd dollár, utóbbi értékét pedig 40 milliárdra saccolják. Madhvani szerint Európának meg kell tanulnia, hogyan csináljon versenyképesebb, 10 milliárd dolláros cégeket, bár hozzáteszi, hogy az Egyesült Államoknak szinte behozhatatlan előnye van a lakosság és a vállalkozási kultúra előrehaladtában.

Megosztottság

Persze, ahány unikornis, annyi iparág, de elmondható, hogy a legtöbb európai szereplő az e-kereskedelemből, a szoftver- és piactér-ágazatból jön (nagyjából 20-20 százalékot adnak), ám nem ezek a leggyorsabban fejlődő iparágak. A pénzügyi technológia, mint az online- vagy mobilos fizetés szárnyra kapott a GP Bullhound szerint: a 7 európai cég, amely ezekben utazik jelentős gyorsasággal növekszik, melléjük pedig újak is csatlakozhatnak, így hamarosan 20 százalék feletti részt adhatnak.

Itt a siker titka

Kiknek sikerül 1 milliárdos céget csinálni? Nos, a felmérés szerint az alapítók általában már veterán vállalkozók, több bukással, mint sikerrel a hátuk mögött. Leginkább 30 körül alapították meg a cégeket és csak az esetek egynegyedében voltak a húszas éveikben a projektgazdák.

A korral úgy tűnik lojalitás is jár, mivel a cégek több mint 80 százalékánál még jelenleg is dolgozik legalább egy személy az alapítók közül, és csak nagyon kevés esetben cserélődött le az egész gárda.

Országonkénti megosztottság. Forrás: GP Bullhound

Sokba kerül lovat tartani

Ahhoz, hogy egymilliárdosra hizlaljuk a cégünket, rengeteg tőkét igényel, egészen konkrétan átlagosan 230 milliárd dolláros befektetésre van szükség és 9 évre, mire szépen megnő a jószág, de az is kiderült, hogy a felhasználókra építő cégnek több pénzre van szüksége, mint az üzleti userekkel operálóknak. A többségnek nem elég egy befektető, 37 százaléknak 5-8 intézményi befektetője volt (a zenestreaminggel foglalkozó Spotify-nak egészen pontosan 17),

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Zuhanórepülésben a Starbucks, az új székek csodát tesznek?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:59
Az amerikai kávézóláncot még az ág is húzza. Elküldte alkalmazottai 8 százalékát, és értékesítene egy részt kínai üzletében. A szakszervezettel is tárgyalnak.
Vállalat Beinthetünk az oroszoknak, ez lenne az ára
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:59
Rengeteg, uniós pénzért.
Vállalat Csak profitálni fognak az ügyfelek az Akcenta új digitális megoldásaiból
PR | 2024. november 20. 12:31
Különösen a covidjárvány óta megnőtt az igény a különböző digitális szolgáltatások iránt, számos vállalat pedig egyszerű racionalizálásként tekint a digitalizációra, és a rövid távon elérhető hasznot próbálja meg belőle maximalizálni. Vonzó lehet például, hogy kevesebb ügyfélkapcsolati munkatársat kell foglalkoztatni, vagy hogy a szolgáltatásokról szóló ajánlatokat egy kedvesen elnevezett chatbot mutassa be az ügyfeleknek, akiknek aztán a panaszaival is mesterséges intelligencia foglalkozik majd.
Vállalat Hogyan Segíthetnek az Üzemanyagkártyák a Flottakezelésben
Márkázott tartalom | 2024. november 19. 19:24
A vállalatok tulajdonosai és a szállítási menedzserek számos eszközt használhatnak a hatékonyság növelésére. Az egyik ilyen hasznos eszköz az üzemanyagkártya, amely jelentősen megkönnyíti a munkát és optimalizálja a kiadásokat. Ezek a kártyák kényelmes és hatékony módot kínálnak az üzemanyagköltségek kezelésére, ami kulcsfontosságú a flottakezelési stratégia szempontjából.
Vállalat Leáll a bál a Tesla gyáránál Németországban
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 13:32
A német rendőrség felszámolta a tiltakozók táborát az amerikai Tesla gigagyáránál.
Vállalat A palesztinok miatt lázad a fagylatcég saját tulajdonosa, az Unilever ellen
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 12:05
A Ben & Jerry’s fagylaltgyártó szerdán benyújtott bírósági keresetében azt állította, hogy anyavállalata, az Unilever elhallgattatta a palesztin menekültek támogatásának kifejezésére irányuló próbálkozásait, és azzal fenyegetőzött, hogy feloszlatja igazgatótanácsát, és annak tagjait pedig bepereli.
Vállalat Az Egyesült Államok vizsgálja a Credit Suisse orosz számláit, amelyeket a UBS vett át
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 10:41
A világ egyik legnagyobb vagyonkezelője a UBS a Credit Suisse megvásárlásakor számos ilyen számlát vett át.
Vállalat Tovább bonyolódik a Deseda kemping rekonstrukciója?
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 09:17
A Deseda kempinget a Variabau Kft. újítja fel 1,5 milliárd forintért. Ennek ellenére úgy tűnik, mégsem ért véget a jobb sorsra érdemes helyszín hányattatott sorsa. Kacifántos történet következik. 
Vállalat Ebben láttak nagy üzletet a kínaiak Nigériában
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 12:21
Nigéria 1,2 milliárd dolláros megállapodást ír alá egy alumíniumkohó gázerőművének felújítására.
Vállalat Megszedik magukat a cégek a szingliken, arattak az okos wc-k
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 07:01
Vitték az akciós termékeket, mint a cukrot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG