Miért tűnhet riasztónak a bentlakásos terápia?
Bentlakásos jellegű terápiákat több intézményben, például a Swan Lake Központban is alkalmaznak, többek között alkohol-, gyógyszer- vagy súlyos társfüggőségben szenvedő betegek számára. A programban résztvevők egy 4-6 hetes intenzív terápiában részesülnek, ahol szükség szerint gyógyszeres kezelést is kapnak, csoportos foglalkozásokon vesznek részt, illetve rendelkezésre állnak pszichológusok, pszichiáterek, terapeuták.
Sokaknál azonban már ott megakad a dolog, hogy nem mernek jelentkezni a programba. Félnek ugyanis kilépni a komfortzónából, hogy a családtól, otthontól elszakadva egy időre ismeretlen helyre menjenek, ahol mindenki idegen. A kezelés ideje alatt nélkülözniük kell az otthon biztonságát és a családtagok közelségét.
Csakhogy a függőség is pont ebben a közegben alakult ki, így a gyógyuláshoz elengedhetetlen a környezetváltozás. Ráadásul a kezelés ideje alatt a betegek olyan emberek társaságában töltik a mindennapjaikat, akik az övékhez hasonló problémákkal küzdenek, illetve az orvosi, pszichiátriai segítség is kéznél van.
A bentlakásos terápiát tehát soha ne büntetésként, száműzetésként fogjuk fel, hanem tekintsünk rá úgy, mint egy lehetőségre, ami által meggyógyulhatunk és újra teljes életet élhetünk.
A gondolataink, érzelmeink kifejezése sokszor nem egyszerű
A legtöbben sajnos nem merünk őszintén beszélni a gondjainkról másoknak, mert nem akarjuk, hogy gyengének lássanak. Ez sokszor családon belül is előfordul, a szülők például nem osztják meg az aggodalmaikat gyermekeikkel vagy a párok tagjai egymással.
Holott a problémákról való kommunikálással saját magunkon is könnyítünk, megosztjuk a terheinket, és közösen a megoldást is hamarabb megtalálhatjuk. Ennek az alkalmazásával segíthet a csoportos terápia is, ahol megtanulhatjuk, miképp fejezzük ki őszintén, kendőzetlenül a legbelsőbb gondolatainkat. A csoporttagok ráadásul mindezért nem ítélnek el minket.
Itt senki sem tör pálcát a fejünk felett azért, hogy például a folytonos munkahelyi stresszt alkohollal próbáltuk oldani, vagy hogy sokáig az ivásban láttuk az egyetlen kiutat. Hisz a többiek is hasonló megpróbáltatásokat éltek át.
Új viselkedésminták elsajátítása
A bentlakásos terápia lehetőséget ad arra, hogy szakértői segítséggel feltérképezzük milyen okok vezethettek a függőség kialakulásához, majd megtanuljuk, miképp kezdhetünk tiszta lappal.
Ennek része például a stresszkezelési technikák elsajátítása, az, hogy megtanuljunk kiállni a saját érdekeinkért, illetve hogy másképp reagáljunk egy-egy helyzetre. A terápia végeztével új emberként térhetünk vissza a megszokott környezetünkbe.