Mi az az MP3?
Az MP3 digitális audió formátumot a Fraunhofer Institute fejlesztette ki. Az első kiadás a hőskorban, 1993-ban jelent meg, majd nagyon hamar népszerűvé is vált. Főként azután ugrott meg a népszerűsége, hogy kicsivel később megjelent a Winamp zenelejátszó szoftver. Azóta természetesen bővült a lejátszására alkalmas programok sora: a Windows Media Player, VLC Media Player, Apple iTunes, RealPlayer mind-mind ezzel a formátummal is dolgozik, hogy csak néhányat említsünk.
A formátum segítségével a hangokat úgy lehet tömöríteni, hogy a lehető legkisebb helyet foglalják jelentősebb minőségi sérülés nélkül (pontosabban mi döntjük el, hogy tömörebb és alacsonyabb hangminőségű, vagy nagyobb, de tökéletesebb hangminőségű fájlt hozunk létre). Ez az oka, hogy ma is az egyik legnépszerűbb és legelterjedtebb hangfájlformátum.
Miért ilyen népszerű?
Az MP3-fájlok viszonylag kis méretűek, így kevesebb tárhelyet foglalnak a készülékeken. Mivel manapság a telefonunkra számtalan alkalmazásnak fel kell férnie, így nem mindegy, hogy mennyi helyet vesznek el ebből a tárhelyből például a munkánkhoz, tanuláshoz vagy éppen a relaxáláshoz nélkülözhetetlen hangfájlok. Ez a méret akkor is nagyon lényeges, ha valamilyen okból szeretnénk a zenéinket megosztani másokkal.
Az MP3-fájlok méretüknél fogva sokkal könnyebben megoszthatók az interneten. Az MP3 olyannyira közkedvelt és elterjedt formátum, hogy gyakorlatilag minden modern médialejátszó és készülék felismeri a telefontól kezdve egészen az autók zenelejátszójáig. De talán a legnagyobb előnye mégis az, hogy olyankor is működik, amikor elmegy az internet. Lejátszásához ugyanis nincs szükség netkapcsolatra, ha egyszer letöltöttük.
A lényeges minőség
A „kicsi a bors, de erős” mondás mindenképp igaznak bizonyul az MP3 formátumra is. Legalábbis olyan tekintetben, hogy bár kis helyet foglal, mégis szuper minőséget tud nyújtani (akár 320 kbps vagy akár változó bitráta). Így nem kell amiatt aggódnunk, hogy az ilyen formátumban letöltött hanganyagok rossz minőségben fognak szólni, és még a legjobb bitsűrűség esetén is csak pár megabájtot foglal egy pár perces dal.
Ha nem tudod, honnan szerezd be kedvenc zenéidet ebben a formátumban, a legegyszerűbb megkeresni a YouTube-on, majd onnan letölteni a például a YouTube to MP3 letöltés nevű oldal segítségével. Sőt vannak olyan régi, magyar zenék, amelyek sehol máshol nem fellelhetők, csak a legnagyobb videómegosztó portálon. Onnan pedig csak egy ilyen konvertáló oldal segítségével lehet őket leszedni.
Utazás előtt célszerű a telefonunkat, táblagépünket „feltölteni” a kedvec zenéinkkel vagy hangoskönyveinkkel, így biztosan élvezhetjük őket akkor is, ha nincs wifi, és nem akarjuk a mobiladat-használatot növelni.