1. A lécek alapanyagának meghatározása
A lécekből álló kerítés egy örök klasszikus, ami manapság is megállja a helyét, így ezzel a megoldással nem lőhetünk mellé. Csakhogy annyi közel sem elég, hogy eldöntjük, léckerítésünk lesz, ugyanis ezenfelül több lényeges dolgot is tisztázni kell még.
Az egyik ilyen például az alapanyag. A léckerítés készülhet ugyanis fából, műanyagból, WPC-ből, de gondozásmentes acél vagy alumínium elemekből is. Mi ez utóbbit javasoljuk, hiszen sokkal tartósabb és strapabíróbb a fánál, viszont egyszerűbb felszerelni és a megjelenése legalább olyan kellemes.
Ráadásul arra is van lehetőség, hogy a fémléceket famintázatú bevonattal rendeljük, így voltaképpen a kerítés szinte teljesen úgy néz majd ki, mintha igazi fából lenne, ám nem kell rendszeresen karbantartani, felújítani.
2. A magasság meghatározása
Míg több országban (például az Egyesült Államokban) alig derékmagasságig érő kerítéseket építenek, addig Európában (beleértve hazánkat is), jóval magasabb változatokat látunk. Az előbbiek mondhatni csak dekorációként szolgálnak, és egy jelképes határvonallal tudatják a járókelőkkel, hogy hol kezdődik a magánterület, az utóbbiak pedig valós védelmi funkciót is ellátnak.
Válasszunk olyan magasságot, amit az építési törvény még engedélyez, viszont kellő biztonságérzetet ad. Ha kutyát is tartunk, vagy kisgyermekünk van, akkor mindenképp célszerű magasabb kerítésben gondolkodni, amin nem lehet csak úgy egyszerűen átmászni.
3. Zárt vagy hézagos kialakítás?
Manapság egyre népszerűbbek a tömör kerítések, hiszen teljesen meggátolják a belátást, így a lakók zavartalanul élvezhetik a privát szféra nyugalmát, nem kell tartaniuk az utcán elhaladó emberek kíváncsi tekintetétől.
Ám vannak, akiket a zárt kialakítás inkább feszélyez, mert bezártságérzetük támad tőle. Itt azt érdemes mérlegelni, hogy a telkünk mennyire forgalmas utcaszakaszon helyezkedik el, illetve hogy számunkra mennyire zavaró, ha mások belátnak az udvarunkba.
4. Vízszintes vagy függőleges elrendezés?
A lécek állhatnak vízszintesen és függőlegesen is, itt igazából nincs jó vagy rossz választás, minden az egyéni ízlésünkün múlik. Tény, hogy a vízszintes kialakítás némivel modernebb hatást kelt, és gyorsabb a lécek felszerelése mivel kevesebbet kell fúrni-csavarozni, de ne ez legyen a döntő szempont.
Ha nekünk jobban tetszenek a függőleges lécek, akkor csak azért ne tegyünk le róla, mert nem olyan trendi, és egy kicsit több munkát igényel az elemek felrögzítése. A lényeg, hogy mi magunk elégedettek legyünk a végeredménnyel.