Világszerte jelentősen nőttek az árak, ez pedig sokakat rossz útra vitt, a briteknél és az Egyesült Államokban is egyre nagyobb gondot okoz a jelenség. Alkohol. hús, kozmetikumok, parfümök – leginkább ezeket a termékeket keresik a bolti tolvajok az Egyesült Királyságban.
A John Lewis áruházlánc több dolgozója nyilatkozott a BBC-nek, egyikük azt mondta, egyre szemtelenebbek a tolvajok, egyszer egy férfi kivett egy szemeteszsákot a zsebéből, megtöltötte áruval és megpróbált kisétálni.
Nő a lopások száma
Nem egyedi esetről van szó, a Welsh Retail Consortium (WRC) nevű szervezet adatai szerint Cardiff városában 2021 és 2022 között 30 százalékkal nőtt az alkalmazottakkal szembeni erőszak, míg a bolti lopások száma 68 százalékkal emelkedett. Az üzletekben dolgozók több mint 40 százaléka pedig félti a biztonságát, amikor a munkahelyén tartózkodik. Sara Jones, a WRC vezetője szerint a veszteségek évente több milliárd fontba kerülnek a boltoknak az Egyesült Királyságban. Ennek a hatása szerinte hamarosan a vásárlók számára is érezhető lesz, ami drágulást vetít előre. Szerinte meg kell vizsgálni a hatályos jogszabályokat, például a rendőrségi, bűnügyi, büntetéskiszabási és bírósági törvényeket.
Egy másik szervezet, a British Retail Consortium (BRC) szerint a lopások száma az ágazatban Angliában és Walesben 2022-ben 26 százalékkal nőtt. Az Association of Convenience Stores szervezet pedig azt mondja, hogy a probléma az egész Egyesült Királyságra kiterjed. Az adataik szerint az alkalmazottak mintegy 70 százaléka állítja, hogy a munkahelyén verbálisan bántalmazták is.
Léptek a kiskereskedők
Ahogy arról korábban a laptársunk, az Mfor is beszámolt, a kiskereskedők jelentős része, mintegy 80 százaléka mondta, hogy a megélhetési válság áll a lopások mögött. A boltosok pedig egyre nagyobb erőforrásokat fordítanak a tolvajok elleni harcra.
A Sainsbury's és a Morrisons brit boltláncok üzleteiben például korlátok vannak az önkiszolgáló pénztáraknál, előbbi üzleteiben pedig tavaly december óta a vásárlóknak be kell szkennelniük a vásárlás nyugtáját, ahhoz, hogy ki tudjanak menni a boltból. A Morrisonsnál a fizetés után már automatikusan nyílik az ajtó, de azok, akik nem vásároltak semmit csak egy bolti dolgozó segítségével tudnak távozni. A Morrisons egyébként az év elején több áruházában is bevezette a "buzz for booze" rendszert, azaz a vásárlónak egy gombot kell megnyomnia, ha alkoholt szeretne vásárolni, ugyanis azokat egy elzárva, üveg mögött tárolják.
Most pedig a tolvajok elleni hadjáratba bekapcsolódnak a kamerák is. Nagy-Britanniában ugyanis a John Lewis áruház munkatársai testkamerákat kaptak és olyan tréningen vettek részt, amelynek keretében megtanulják kezelni az erőszakos eseteket.
A brit boltok mellett az amerikai üzleteknek is egyre nagyobb fejtörést okoznak a lopások, amelyek riasztóan elszaporodtak a Yahoo Finance összesítése szerint
A tolvajlást az „inventory shrinkage” (raktárkészletek szűkülése) fogalma jelöli, amely magában foglalja a boltok polcairól elemelt árukat, a szervezett bűnözés okozta kárt, a beszállítók csalásait, a vonalkódok cseréjét, az alkalmazottak lopását, vagyis a raktárkészlet minden olyan zsugorodását, ami nem az áruk eladásával jár tényleges vásárlásokon keresztül. Az amerikai kiskereskedők szövetségének adatai szerint a kiskereskedelmi szektor kára a lopások miatt 2015-ben összesen valamivel több mint 45 milliárd dollár volt, ami 2019-re közel 62 milliárdra ment fel, majd 2020-ra 91 milliárdra, 2021-re pedig 94,5 milliárd dollárra nőtt. Utóbbi összeg nagyságrendjét jelzi, hogy Magyarország 2021-es teljes éves GDP-jének fele.
Nem csupán az áruházi szarkák tevékenységéről van szó. Az alkalmazottakhoz és a bűnözökhöz köthető lopásoknál legalább ennyire aggasztóan a növekedés. A legnagyobb amerikai boltláncok közé tartozó Target beszámolója szerint 2023 első öt hónapjában 120 százalékkal ugrott meg az erőszakos lopások száma. Politológusok szerint a társadalmi feszültségek halmozódásával a tolvajlás gyakoribbá és agresszívebbé válhat.
Talán az eladásnál foghatók meg a tolvajok
Erre adott példát augusztus közepén egy „flash rob” (villámrablás) az egyik Nordstrom háózatának egyik áruházában. A tolvajok „mobberyként” is emlegetik ezeket az akciókat, amikor símaszkos emberek berontanak egy boltba, egy perc alatt összeszednek annyi árut, amennyit csak tudnak a ruháktól a táskákon át az elektronikai eszközökig, majd ahogy jöttek úgy távoznak. Ezek az akciók egyelőre nagyon jövedelmezőek, miután a tolvajok a lopott értékes portékát árengedménnyel az internetes boltokban eladják.
A kiskereskedők pedig bajban vannak, mert olyan intézkedéseket kell hozniuk a tolvajok ellen, amelyek rontják a normális vevők élményét. Az önkiszolgáló rendszer arról szól, hogy megérinthetik, megszagolhatják, alaposan megnézhetik, hogy mit vesznek. Ezért, ha - a tolvajok elleni harc jegyében - sok terméket kell plexiüvegek mögé tenni és esetenként egy alkalmazottól kérni, az tönkreteszi a vevők hangulatát. Ez sem segít azonban azon, hogy az önkiszolgáló pénztáraknál nagyon könnyű elfelejteni egy-egy áru leolvasását vagy olyan árut tenni a leolvasó elé, amelynek vonalkódját előzőleg kicserélték egy olcsóbb termékére. Az USA Kongresszusa 2023 júniusában elfogadott egy törvényt, amely utasítja a fogyasztóvédelmi felügyeletet (FTC), hogy tegyen lépéseket a tolvajok lefülelésére. Ennek nyomán kötelezhetik a különböző piactereket, hogy adjanak információt azokról az egyéni eladókról, akik legalább 200 adásvétel bonyolítottak le új és használt árucikkekkel, valamint a bevételük legalább ötezer dollár (1,75 millió forint) volt 12 hónap alatt.
Amellett, hogy a tolvajok a normális vásárlók időtöltését elrontják, a lopásokból eredő károkat is nekik kell megfizetniük legyen szó a brit vagy az amerikai vagy éppen a magyar boltokról.
A magyar üzlethálózatok biztonsági vezetői korábban a Bukszának (a Klasszis Lapcsaládhoz tartozó Privátbankár.hu és az Mfor.hu szerkesztőségi blogja) azt nyilatkozták, hogy egyik üzletlánc sem teszi az ablakba ezeket az adatokat. Egyrészt, mert így hibáztathatnák a cégeket a normális vásárlók, miért nem tesznek többet a lopások ellen. Másrészt azért, mert a károkból adódó veszteséget beépítik az árakba. Végtelenül leegyszerűsítve a következő a helyzet: a becsületes vásárlók állják a tolvajok kifizetetlen számláit.