(Fotó: E-Star) |
A boltokból egyre nagyobb ütemben fogynak a hagyományos gázkazánok. Ezeket még ez év közepéig értékesíthetik a forgalmazók, de nagyon úgy tűnik, a készlet nem fog kitartani addig. Utána már csak drágább, kondenzációs gázkazánokat helyeztethetnek üzembe.
A szeptember 1-jén hatályba lépő kazáncsere-rendelet miatt a kazáncsere költségei a korábbinak 2-4 szeresére emelkedhetnek. Ez a 400 kW-ot meg nem haladó teljesítményű kazánnal, vagy legfeljebb 2000 liter térfogatú melegvíz-tároló tartállyal ellátott, egyedi fűtéssel rendelkező lakások és családi házak tulajdonosainak hozhat brutális mértékű költségnövekedést. A készülék cseréjének költségei így kb. 200 ezerről majd 900 ezer forintra nőhetnek. Ez a rendelet körülbelül 2,6 millió hagyományos készüléket érinthet Magyarországon.
Miért ennyire drága?
A kondenzációs kazánok cseréjénél jelentkező akár négyszeres bekerülési költséget a szükséges átalakítási munkák indokolhatják: csatlakozási pontok és kémény átalakítása, kapcsolódó engedélyeztetési költségek és díjak. Ha azt vesszük alapul, hogy ma Magyarországon az emberek 2/3-a még a rendkívüli kiadások finanszírozására sem rendelkeznek elegendő megtakarítással, és jelenleg nem áll rendelkezésre állami támogatás, számos család átmenetileg vagy tartósan meleg víz és fűtés nélkül maradhat a jövőben.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium tavaly előrevetítette egy új pályázati alap létrehozását, a 2014-ben meghirdetett Otthon Melege Program kazáncsere-alprogramja mintájára. Akkor az 1 milliárd forintos keretösszegre 2700 pályázat érkezett be a tárcához a készülékek cseréjének támogatására. Ha valóban elérhető lesz újra egy ilyen lehetőség, érdemes fejben tartani, hogy a pályázati önrész lakástakarék megtakarításból is biztosítható.