Egy "régi" és egy új típusú vezetői engedély. Minden számról tudod, hogy mit jelent? 2009-ben lejárt vagy 2021-ig érvényes? 2014-ben járt le vagy 2024-ig érvényes? |
A jogosítványt az állampolgárok elsöprő többsége arra használja, amire kitalálták: ha a rendőr kéri, ezzel igazolja, hogy vezetheti a járművet, aminek épp a volánja mögött ül. Kézenfekvő lenne, hogy egyetlen gyors pillantással meg lehessen állapítani, hogy meddig érvényes egy igazolvány - ez azonban nem ilyen egyszerű.
Ott az elején az érvényességi idő - de minek az érvényessége?
A vezetői engedély ugyanis személyazonosság igazolására is alkalmas - magyarán akár személyi nélkül is járhat-kelhet az, akinek érvényes jogosítványa van. Kell még mellé persze egy lakcímkártya (azaz hivatalos nevén: lakcímet igazoló hatósági igazolvány illetve személyi azonosítót igazoló hatósági igazolvány) is, összességében azonban azt is megtehetjük, hogy a jogsi mellé ki sem váltjuk, meg sem újítjuk személyinket. Ez azonban csak belföldön igaz, külföldön ugyanis nem igazolhatjuk személyazonosságunkat jogosítvánnyal.
A jogsi előoldalán szereplő dátum valóban az igazolvány érvényességét jelzi, ahogy azt első látásra gondolnánk, azonban nem azt jelenti, hogy eddig vezethetjük vele jogszerűen autónkat: a 4(b) mezőbe írt dátum ugyanis csak azt a napot jelenti, ameddig igazolhatjuk magunkat a kártyával. Ha azt akarjuk megtudni, meddig vezethetjük az autót, a hátoldalon kell keresgélnünk.
Azt már sokan tudják, hogy nem az elejét kell nézni...
Itt láthatjuk a kategóriák felsorolását a 9-es mezőben, és két dátumot a 10-es és a 11-es mezőben. A 10-es mezőben a vizsga időpontja látható - nem világos, hogy ennek mi a jelentősége a jogosítvány szempontjából, de ez is egy dátum, ami nehezíti a gyors áttekinthetőséget. A 11-es oszlopban találjuk azt, amit tényleg keresünk: azt a dátumot, ameddig az adott kategóriába tartozó járművet vezethetjük.
Ezt már egyre többen tudják, sokan fájdalmas tanulópénzért tudták meg az igazoltató rendőrtől, hogy mit is kellett volna észrevenni a kártyán. Itt azonban még nincs vége a tanmesének.
Ez most 2014 vagy 2015?
2013. január 19-től az EU országaiban csak olyan új vezetői engedélyeket lehet kiállítani, amelyek alakja és mérete megegyezik a műanyag hitelkártyákéval, formátuma egységes, és amelyek nagyobb védelmet biztosítanak a csalás és a visszaélések ellen. Nagy változást ez nem hozott a magyarországi kártyán, de a kicsi is lehet bosszantó vagy akár megtévesztő.
Az érvényességi dátumot ugyanis háromszor két számjegy jelzi, így: xx.xx.xx A régi kártyán ez év.hónap.nap sorrendet jelentett, ezt a 2013. januárja óta kibocsátott kártyákon azonban felcserélték a a nemzetközi gyakorlatnak megfelelő nap.hónap.év sorrendre.
Így például a 15.10.14 a régi kártyán 2015. október 10-ét jelent, az új kártyán viszont 2014. október 15-ét jelentene - előbbi jogosítvánnyal még lehet vezetni, utóbbival viszont már nem. Márpedig azoknak is lehet mostanában lejáró kategória-érvényessége, akiknek már új jogosítványa van: ha névváltozás, megrongálódás miatt váltottak új jogsit, de nem vittek friss orvosi papírt, akkor az eredeti kategória-érvényességi időt vésték fel a dokumentum hátoldalára.
Mindenki szánjon rá tehát egy percet, vegye elő a jogosítványát, nézze meg az elejét, nézze meg a hátulját, és hámozza ki, vajon számíthat-e büntetésre, ha volán mögé ül. De vigyázat: ha a háztartásban régi és új jogsi is van, nem biztos, hogy a hátoldalak összehasonlítgatásával jó eredményre jutunk a dátumok eltérősége miatt - lásd a fenti képet...
Bónuszkérdés: a régi jogosítványon szereplő T és M,K rövidítések jelentését mindenki tudja Google-kereső nélkül? A jelmagyarázatban nem szerepel...