Magyarországon a nyerstej országos termelői átlagára 98,86 forint volt kilogrammonként 2014 novemberében, ami 5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – adta hírül az Agrárgazdasági Kutatóintézet. A nyerstej kiviteli ára 101,67 forint/kg volt ugyanekkor, egy év alatt 10,5 százalékkal esett és 3 százalékkal haladta meg a belpiaci árat.
Összevetésül a nyerstej termelői ára az USA-ban 9 százalékkal emelkedett, az Európai Unióban 4,5 százalékkal, Új-Zélandon 1,5 százalékkal volt alacsonyabb októberben a szeptemberihez viszonyítva. Az USA-ban, novemberben a nyerstej ára 6 százalékkal nőtt egy hónap alatt.
Az Európai Bizottság középtávú prognózisa szerint az EU tehéntejtermelése 2024-re elérheti a 166,6 millió tonnát, ami 10,5 százalékkal több a 2013. évinél. Olaszország a kisebb hozzáadott értékű termékek előállításához továbbra is jelentős mennyiségű nyerstejet importál, ami visszafoghatja a tejtermelésének növekedését. Az Európai Unióban Németországot és Franciaországot követően Lengyelországban emelkedhet a legerőteljesebben a tejfelvásárlás, ami kedvezőtlenül hathat a környező országok, köztük Magyarország és Csehország tejpiaci kilátásaira.
A KSH adatai szerint Magyarországon a folyadéktej termelése 1, a vaj és vajkrémé 3, a sajt és túró termékcsoporté 8, a savanyított tejtermékeké 10, a tejsavóé 44 százalékkal csökkent 2013-ban az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
A vaj és vajkrém termékkategórián belül a vaj termelése 10 százalékkal nőtt, ugyanakkor a vajkrémé 11 százalékkal csökkent. A sajt és túró termékkategórián belül a friss sajt termelése 10, az egyéb sajtoké 13 százalékkal esett, míg az ömlesztett sajté 7 százalékkal emelkedett. A savanyított tejtermékek közül az aludttej és a tejföl termékcsoport termelése 13, az ízesített termékeké 3 százalékkal csökkent.