Sokan ezt a farmer és az állatai kapcsolatához hasonlítják, hiszen fedélt ad nekik, eteti és gondozza őket, ám mindezt érdekből teszi. Kicsit drasztikusnak hangzik, de a Facebook is ilyen módon működik. Ugyan teljesen ingyenes és elhalmoz bennünket díjmentes funkciókkal, mindezt azért teszi, hogy fizető hirdetőit maximálisan kiszolgálhassa. Webmesterként és cégtulajdonosként tehát a Facebook csupán egy tökéletesre optimalizált, releváns látogatókat hozó hirdetési platform, amelyben tökéletesen lehet megszólítani az érdeklődő tagokat.
A Facebook hirdetéskezelés számos lehetőséget kínál a marketingeseknek akkor is, ha csupán egy kis vállalkozás felvirágoztatásáról van szó. Így a költséghatékony online reklám mellett, közösségépítő hatással is bír. Ezzel pedig nem csak új, potenciális vevőkre és ügyfelekre tehetünk szert, hanem rajongói bázisra és hűséges követőkre is. Ezek az érdeklődő közösségek pedig felbecsülhetetlenek egy vállalkozás számára. Az érdeklődő csoportunk számára ugyanis akciókat hirdethetünk meg, kedvezményeket kínálhatunk és más módon is vásárlásra ösztönözhetjük őket.
Mennyi időt töltünk a Facebookon?
Korunk problémái közé tartozik a modernizáció, bármennyire is elkényeztet bennünket, ugyanolyan szinten képes megszüntetni az emberi kapcsolatokat is. Ennek hatása külföldön még inkább érezhető. Ausztráliában például a közlekedési táblákat már a járdákra is kihelyezik, mert többen bámulják a mobiljaikat lefelé nézve, mint az útszéli figyelmeztetéseket. Azonban nem csak külföldön, hanem idehaza is egyre több időt töltenek a felhasználók az online térben. Naponta Facebook-ozunk, Youtube-ozunk vagy nézegetünk képeket az Instagramon. Ez persze marketing szempontból rendkívül jó, ám sokan viszik túlzásba és megy a munkájuk, párkapcsolatuk vagy magánéletük rovására.
Világ szinten közel két és fél órát töltünk átlagosan, naponta a közösségi oldalakon. Ez pedig majdnem duplája, mint 2012-ben. A legtöbbet a Fülöp-szigeteken interneteznek, ahol több mint 4 órát is ezen közösségi oldalakon töltenek, de a brazilok, a kolumbiaiak, a nigériaiak és az argentinok is a csúcstartók között vannak. Csak a Facebooknak a havi aktív felhasználó száma 2.4 milliárd volt tavaly, de napi félmillió új regisztráció érkezik rá.
Magyarok és a Facebook
A magyar profilokat vizsgálva kiderült, hogy közel 6 millió profilt regisztráltak Magyarországról, melyek 53%-ban női, 47%-ban pedig férfi profillal történtek. A statisztikai adatok szerint egy fióknak átlagosan 340 ismerőse van a platformon (bár a Facebook információi alapján, a teljes felhasználói bázisából közel 81 millió lehet hamis fiók). A magyar üzleti profilok toplistájában megtalálható a Norbi Update, Tibi atya, Havasi, de Kasza Tibor, Mága Zoltán és a Túró Rudi is.
Egy kimutatás szerint a felhasználók 40%-ka nem szereti az üzleti oldalakat, ezért őket csak fizetett hirdetésekkel tudják elérni. A kisebb vállalkozások csupán havi pár 10.000 forintot költenek ezekre a hirdetésekre, de a nagyobb cégek és politikai pártok akár egymilliós keretet is meg szoktak adni egy-egy bejegyzés költségkereteként. Ezen reklámok célja lehet brand építés, lájkoló gyűjtés, nyereményjáték népszerűsítés, szavazásra buzdítás, reklámozás, hozzászólás generálás, felhasználói bázis építés vagy akár vásárlás is. A lehetőségek száma végtelen és csak a fantáziánkon múlik, hogy hogyan használjuk ki a Facebook hirdetési rendszerét, amellyel területre, érdeklődési körre, korra, nemre és lakhelyre is tudunk optimalizálni, így biztosan a legrelevánsabb tagokat szólíthatjuk meg.