Mi az a cyberbulling?
A cyberbulling, azaz online zaklatás szándékos fenyegetés, zaklatás vagy visszaélés, amely legtöbbször gyerekeket és tinédzsereket céloz meg, általában közösségi oldalakon, fórumokon és chatszobákban fordul elő. A szülők jellemzően kevésbé tartják ezt súlyosnak, szemben a gyerekekkel: a kutatás szerint a gyerekek csupán 13 százaléka, míg a szülők 21 százaléka gondolja a cyberbullingot veszélytelennek, mindeközben a megkérdezett gyerekek 16 százaléka jobban tart az online zaklatástól mint az offline, fizikai térben elkövetett fenyegetésektől. A megkérdezettek fele egyformán fél az internetes és a fizikai zaklatástól.
A zaklatott gyerekek csupán 4 százaléka vallotta be, hogy online bántalmazták, egyötödük pedig volt már szemtanúja ilyesminek. A hatása azonban meglehetősen súlyos: 10-ből 7 gyerek komoly traumát szenvedett. A a szülők több mint haramada számolt be arról, hogy jelentősen zuhant a gyerek önbizalma, rosszabbul teljesített az iskolában, 28 százalék pedig depressziós lett. További tünetként rendszeres rémálmok és antiszociális viselkedés jelentkezett a gyerekek negyedénél, egyötödük pedig étkezési zavaros, leggyakrabban anorexiás lett.
Mit tehet a szülő?
„Ahhoz, hogy gyermekeinket megóvjuk a veszélyektől, el kell felejtenünk, hogy ezek csak a valós világban fordulnak elő. Az interneten keresztül a gyerekek szocializálódnak, új dolgokat tanulnak meg, szórakoznak és sajnos érik őket kellemetlen helyzetek is. A cyberbulling az egyik legveszélyesebb dolog, ami érheti a gyermekeinket, mivel ez kihat a lelkükre és komoly sérüléseket okoz az életük többi területén is. A legjobb módszer ebben az esetben, ha beszélgetünk velük és biztonsági szoftvereket, ezen belül az ún. szülői felügyeletet alkalmazunk, amik figyelmeztetik a szülőket mindenfajta gyanús változásokról, amik a közösségi oldalakon történnek”, ezt mondta Andrei Mochola, a Kaspersky Lab fogyasztói üzletágának vezetője a Privátbankár.hu-nak.
Több tanácsra van szükséged? A biztonságról és a gyerekek védelméről itt és itt tudhadsz meg többet.
Az internet sötét oldala: el se hinnéd, mekkora veszélyben lehet a gyereked Hol élnek a gyerekek, hogyan használják az internetet, milyen veszélyek fenyegetik őket? Ki védi meg a gyerekeket a kibervilágban, amikor ők tanítják a szüleiket a különböző programok használatára? Milyen az identitása egy mai gyereknek, aki magzati kortól jelen van a kibervilágban? Hol tart az oktatás mindehhez képest? Krasznay Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kiberbiztonsági adjunktusa beszél minderről, és arról, hogyan óvhatjuk gyerekeinket. >>> |