Az NFH közleménye szerint összesen 169 olyan üzletben volt ellenőrzés, amelyben csecsemőknek vagy kisgyermekeknek való ruhákat árulnak. A boltok 62 százalékában, azaz 105 üzletben volt veszélyes termék.
A 2014-ben betiltott csecsemő- és kisgyermekruhák listáját itt találja. |
Az ellenőrzés kiterjedt minden olyan ruhára, amelyet 14 év alatti gyermekeknek gyártottak. A felügyelőségek munkatársai így 2822-féle, összesen 8912 db csecsemő- és kisgyermek ruhát ellenőriztek- ebből 203-féle, összesen 1360 db termék (15,2%) esetében állapították meg, hogy veszélyesek lehetnek. A kifogásolt termékeken a húzózsinórok voltak nem megfelelőek, ami miatt 120 esetben összesen 7 715 ezer forint fogyasztóvédelmi bírságot szabtak ki.
A szabályok szerint a ruhákba varrt zsinór, különböző korcsoportoknál, különböző hosszúságú lehet. A szabályokat a baleseti statisztikák szerint állapították meg, és az egész Európai Unióban érvényesek.
Erre figyelj, ha vásárolsz
A tréningek és a pulóverek esetében a szabvány 2 fő korcsoportot különböztet meg:
1. fiatal gyermek (0-7 éves, illetve minden gyermek 134 cm magasságig) – ennek a korosztálynak szánt ruhákban a nyakrészen és derékrészen húzózsinór nem lehet. Ennek az az oka, hogy a zsinórok játék közben könnyen beakadhatnak valahova, ami viszont veszélyes lehet, akár fulladást is okozhatnak.
2. idősebb gyermek (7-14 éves, illetve a fiúk 134-182 cm, lányok 134-176 cm ) – ezen korcsoport ruhadarabjainak kapucni és nyakrészen lévő húzózsinórjainak nem lehet szabad végződése. A zsinórok végén nem lehet műanyag dísz, vagy csomók, mert visszacsapódva arc-és szemsérülést is okozhatnak. Ebben a korcsoportban a derékrészen, és a nadrágok szárán lévő zsinórok jelentenek különös veszélyt, mert könnyen beakadhatnak például a buszajtókba, a síliftekbe vagy akár a biciklikbe.
A veszélyes termékek további forgalmazását a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság azonnali hatállyal megtiltotta.
Csináld magad
"Tudni kell ugyanakkor, hogy néhány kereskedő megpróbálja a szabályokat kijátszani. A felügyelők találkoztak olyan esettel, hogy az üzletben ruhákból kihúzták zsinórokat, és azokat a pénztárnál összegyűjtve tárolták. A vásárlásnál pedig ebből a készletből adták oda a zsinórt a vásárlóknak, akik így otthon befűzhették a ruhákba. Ezekben az esetekben a hatóság tehetetlen" - jegyzi meg az NFH közleménye.