A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek.
Milyen változások voltak a héten?
Az ukrán-orosz események áremelő hatása fokozatosan kikerül a Brent kőolaj árából, s most az arab országok kitermelésének bővülése okoz kisebb optimizmust a piacon. Az üzemanyagoknál árcsökkentő hatású, hogy a kereskedők igyekeznek a téli minőségű üzemanyag-készletektől megszabadulni, s a benzinnél ezen a héten inkább áremelő hatású, hogy nagyobb tér nyílt az észak-amerikai és a nyugat-afrikai benzinexportra. A dízel esetében további árcsökkentésre ad alapot, hogy meglódulni látszik az Oroszországból és az Egyesült Államokból érkező dízel mennyisége - írja heti elemzésében a GKI Energiakutató.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin tonnánkénti ára a mediterrán piacon a héten csak kicsit, 0,5 százalékkal csökkent, a másik két piacon másfél százalékos volt a csökkenés. Az ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen) piacon fokozatos árcsökkenés volt a jellemző, az észak-nyugat-európai (NWE) és a mediterrán piacon erős fluktuáció volt a hét folyamán. A motorikus gázolaj jegyzésára a mediterrán piacon 1,8 százalékkal került lejjebb, az észak-nyugat-európai (NWE) és az ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen) piacon valamivel erősebb, 2,2-2,4% volt az árcsökkenés. A kőolaj (Brent) spot hordónkénti heti átlagos ára 109 dollár/hordóra mérséklődött a megelőző heti 110-es átlaghoz képest. A dollár árfolyama ezen a héten 225,5 forint körül ingadozott, összességében nem változott a megelőző heti átlaghoz képest.
Mit jelent mindez az autósokra nézve?
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a 0,5-1,5% közötti csökkenés mutatható ki, a gázolajnál 1,8-2,4% közötti volt az árcsökkenés. Ezen a héten az árfolyam nem módosította a piaci árváltozásokat.
A tőzsdei piaci folyamatok összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – inkább azt valószínűsítik, hogy a benzin kiskereskedelmi átlagára nem változik, de elképzelhető egy-két forintos csökkentés is. A gázolaj kiskereskedelmi átlagára a hét második felében jelentkező további áresés miatt újabb 2 forinttal csökkenhet, de nem kizárt a szintentartás sem, mivel a piaci árak pénteken emelkedtek. Így várhatóan a benzin ára 415 forint marad, (esetleg kicsit csökken), és a gázolaj ára 423 forintra mérséklődik, de elképzelhető, hogy a múlt heti ár (425 forint) nem változik - számolta ki a GKI Energiakutató.
Az elmúlt egy év során a benzin ára 4 százalékkal csökkent, a gázolaj ára 2 százalékkal mérséklődött. Az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek emelkedtek, ezért 7 százalékkal több benzint és 5 százalékkal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni.