Március 27-én, szombatról vasárnapra virradóan kell áttérni idén a nyári időszámításra. Ez azt jelenti, hogy éjszaka előbbre kell állítani az órát, ami azt eredményezi hogy egy órával kevesebbet alhatunk.
Indul a spórolás
Vannak azonban előnyei is az óraátállításnak: a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. szóvivője szerint az óraátállítás energiamegtakarító hatása évente egy 30-40 ezres magyar város energiaszükségletét fedezi. Berczelly Réka azt mondta, hogy a szakemberek az óraátállítás előtt és után figyelik az energiafelhasználást, ezek alapján állapítják meg az energiafelhasználási trendeket.
Elmondása szerint a megtakarítás a fel nem használt energiából fakad, amelynek mértéke évente mintegy 120 megawattóra. Ez egyben azt is jelenti, hogy a háztartások ennek eredményeként 4-5 milliárd forintot spórolnak meg.
De tényleg van értelme?
Sokan azzal érvelnek, hogy az energiafogyasztásunk egyre kisebb részét teszi ki, egyrészt az alacsony fogyasztású modern izzók miatt, másrészt az egyre jobban terjedő nyári klímaberendezés-használatnak), nincs igazi jelentősége az átállításnak. Sőt, egyesek szerint az emberi szervezetre kifejezetten káros, hiszen a ritmus felborításával jár, amit úgysem tudunk egyik pillanatról a másikra átállítani.
Most akkor hány óra van?
A legjobban azonban biztosan azok utálják az egészet, akik már jártak pórul ilyenkor. Vagy egy órát késtek, vagy egy órát vártak valakire. Igen kellemetlen tud lenni.
A káoszt napjainkban az okozza, hogy digitális eszközeink egy része átáll az "új időszámításra", míg néhány eszköz a "régi időt" mutatja. Itt van egy kis segítség holnapra, ez az óra a pontos időt mutatja, holnap ehhez igazíthatja óráit.
Így járnak a vonatok
Az átállás miatt változik a MÁV menetrendje is. A hajnali két óra előtt Budapestről Szobra és Ceglédről Szolnokra induló egy-egy szerelvény a nyári időszámításnak megfelelően, legfeljebb hatvan perccel később érkezik a célállomására. Az eredetileg hajnali kettő és három óra között induló belföldi személyszállító vonatokat pedig három órakor indítják.
A húsvét is megkavarja a közlekedést. A hétvégi és húsvét hétfői menetrend-változásokról bővebben ebben a korábbi cikkünkben írtunk. |
Az óraátállítás Magyarországról induló és ide érkező nemzetközi szerelvényeket is érint: a Dacia nemzetközi vonatok, a Corona IC, az Ister EuroNight, a Kálmán Imre EN, a Beograd gyorsvonat, a Metropol EN, a Latorca IC és a Traianus-Bononia IC várhatóan egyórás késéssel éri el a budapesti, illetve a külföldi végállomását.
A Budapestről induló, Varsón át Moszkvába közlekedő Varsovia EuroCity vonatok oroszországi menetrendje is változik a nyári időszámítás bevezetésével, mivel Oroszországban nem állítják át az órákat.
A BKK járatainál is lesz változás
Az óraátállítás miatt az éjszakai járatok hajnali 2 és 3 óra közötti indulásai értelemszerűen kimaradnak. Emellett egyes éjszakai járatok menetrendjében további változásokra is számítani kell.
A 6-os villamos, valamint az óránkénti, vagy annál gyakoribb, és egyenletes követési idővel közlekedő éjszakai járatok (azaz a 900-as, a 901-es, a 907-es, a 908-as, a 909-es, a 914-es, a 914A, a 918-as, a 922-es, a 923-as, a 930-as, a 931-es, a 950-es, a 950A, a 956-os, a 960-as, a 963-as, a 966-os, a 972-es, a 972B-s, a 973-as, a 979-es, a 979A, a 990-es és a 998-as éjszakai busz) 2:00 és 2:59 közötti indulásai elmaradnak.
Egyes éjszakai járatok menetrendjében egyéb változásokra is kell számítani. Ezekről a változásokról a BKK oldalán bővebben is olvashat >>>>