A kóstolás, azaz a szaloncukor íze mindazonáltal egyáltalán nem feltétlenül a legfontosabb szempont a választásban. Mivel az édesség elsődleges rendeltetése a fára aggatás, kiemelt szerepe van a megítélésben a csomagolás milyenségének is. Ha például kizárólag aranyszínű díszekkel ékítjük a fenyőt, lehet bármilyen finom egy adott termék - ha kékbe csomagolták, szóba sem jöhet. Ha pedig valaki úgy általában nem szereti a szaloncukrot, a csomagolásba akár egy darab kavicsot is tehetnek, a lényeg, hogy jól nézzen ki (tulajdonképpen nekik azt javasoljuk, használják a tavalyi készletet, de a vendégeknek azért ne nagyon kínálgassák).
A karácsonyipar átláthatatlanul hatalmas üzem, ezért természetesen a szaloncukrok kínálata is bődületes. Tesztünk során azokat a termékeket kóstoltuk, amelyek általában minden áruházban elérhetőek - nem csillagászati áron. Végül 11 féle szaloncukor került a kosarunkba, bár ennél azért több csokit kellett magunkba tömni, mivel néhány terméket vegyes ízekben csomagoltak.
A legtöbb esetben szembesültünk a szaloncukrok fő problémájával, amit valamiért évtizedek óta nem hajlandóak figyelembe venni a gyártók, ezért most hangsúlyosan felhívnánk rá a figyelmet: rossz a csokibevonat. Mintha a legolcsóbb csokimikulásokat és -nyulakat olvasztották volna fel. Hiába a finom töltelék, ha olcsó étcsoki-utánzatba mártják. Máshogy fogalmazva: néha már az is elég volt a boldogságunkhoz, ha bármilyen töltelékkel valamilyen rendes csokit nyomtak tele. Nem olyan olcsó dolog a szaloncukor ahhoz, hogy beérjük a gyengébb minőséggel.
Elsőre rögtön négy szaloncukrot osztottunk szét a tesztelők között: a Microse Kft. Csengettyű szaloncukrának Családi vegyes változatát kóstoltuk meg. A vegyesen csomagolt termékeknek megvan az az előnye, hogy egyetlen csomag beszerzésével változatos édességekhez juttathatjuk a családot, de az értékelések között az is szerepelt: jobb lenne, ha külön lehetne venni őket. A tesztelőknek a zselés változat ízlett, a piros-ezüst színű, sportszelet-ízű is jó volt, a kókuszos már megosztotta a társaságot, a porhanyós vajkaramellásnak viszont nem volt nagy siekre, még az ízesítést sem sikerült megtippelni. A csomagolás is túlságosan vegyes, négyféle színösszeállításban pompáznak a szaloncukrok, egyszínűre tervezett fára gyakorlatilag használhatatlan.
A Csengettyűnél a gyengébb ízek lehúzták a jobbakat, átlagban végül 4,19 pontot ért el a 10-ből, ami a 7. helyre volt elég.
|
Egyedi, sötétbarna színű csomagolással újít a Tesco a gesztenyés szaloncukrával. Elsőre kicsit meghökkentő, de az arany csillaggal díszített cukrokról végül többen is azt mondták: felakasztanák a karácsonyfájukra. Íze nem rossz, bár gesztenyésnek túlzás nevezni. (Itt jegyeznénk meg: ha valaki újra kifejlesztené gyermekkorunk Geszti Eszti nevű édességét, legalább ugyanolyan finomra, mint régen volt, annak a Kosaras felajánlana valami nagyon fontos pozíciót, ha lenne befolyása.) Kissé megosztotta a tesztelőket a Tesco gesztenyése, végül 4,25 pontot ért el a tízből, ezzel 6. helyezett lett.
A Bonbonetti zselés szaloncukra citromos és narancsos változatban található a zacskóban. A cukrok csomagolása piros, arany csillagokkal, így jól használható díszítéshez. Az illatát többen dícsérték. Kibontás után látszik, hogy a csokiborítás kissé töredezett, ami egy női tesztelő szerint pozitívum, hiszen „erezett”. Bizonyára a natúr fabútorok esztétikuma miatt tartotta ezt fontosnak kiemelni. Kellemesen savanykásnak és túl savanyúnak is ítéltük. Furcsa, hogy a zselé színtelen, olyan, mintha üveggel lenne kiöntve a burkolat. Összességében jó pontokat kapott – köztük egy tízest is -, átlaga 7 a 10-ből, ez holtversenyes második helyezést jelent.
A folytatásban: az Igazi Csokisok, Norbi bélmozgatója és karácsonyi lelkifurdalása, vegyesvágott az Auchanból, és Tibi, a szalonbonbon - lapozzon! >>
( 1 ) | ( 2 ) | következő >> |