Mi az a lakáshitel?
A lakáshitel olyan kölcsön, amelynek a teljes összegét kizárólag lakáscélra használhatod fel. A felvett összegből tehát új ingatlant vásárolhatsz, új ingatlant építhetsz, de akár a jelenlegi ingatlanod is korszerűsítheted és bővítheted belőle.
Fontos kiemelni, hogy a lakáshitel igényléséhez kötelező az ingatlanfedezet. Hiszen a lakáshitel nem más, mint egy olyan lakáscélú jelzáloghitel, amelynek igényléséhez nélkülözhetetlen az ingatlanfedezet bevonása. Ez jelenti a biztosítékot a bank számára, hogy a törlesztőrészleteid fizetésének esetleges elmaradása ellenére is legyen érték a kezükben.
Azonban egy megfelelően kiválasztott lakáshitellel mindig kényelmesen, az életszínvonalad megtartása mellett törlesztheted a kölcsönt. Lakáshitel kalkulátor segítségével pedig pillanatok alatt könnyedén összehasonlíthatod a különböző bankok ajánlatait.
Mik a lakáshitel igénylés feltételei?
- 18. életév betöltése
- Az igénylő nem szerepel negatív tartalommal a KHR-listán (régen BAR lista)
- Maximum 20-30 évre igényelhető a lakáshitel
- A hitel lejártakor az igénylő nem lehet idősebb általában 70-75 évnél
Hogyan segítheti céljaidat egy lakáshitel?
Ezért lehet a legcélravezetőbb választás a többi hiteltípussal szemben:
Kiszámíthatóan haladhatsz az életben
Az igényeidre és lehetőségeidre szabott lakáshitellel az egyedüli dolgod a bankkal kötött megegyezésed alapján történő törlesztés. Végre beköltözhetsz a kiszemelt ingatlanba, kedved szerint rendezheted be minden apró szegletét, és stabilitást teremthetsz a lakhelyeddel, otthonoddal kapcsolatban.
Lakáscélú hitellel kedvezőbb ajánlatot kaphatsz, mint egy személyi kölcsönnel
Habár a személyi kölcsön szabadon felhasználható, egy kifejezetten lakáscélú hitellel sokkal jobban járhatsz. Kedvezőbb törlesztőrészlettel és alacsonyabb THM-mel juthatsz kölcsönhöz, a hitel fedezeteként pedig az ingatlanod szolgál.
Érdemes tehát eldönteni, hogy a felvenni kívánt kölcsönt kizárólag lakáscélokra szeretnéd-e fordítani, vagy jól jönne egy kis pénz az új autóhoz és az egyéb kiszemelt tárgyakhoz is. Utóbbi esetében természetesen egy személyi kölcsön a legkézenfekvőbb választás, azonban ha kizárólag lakásvásárlásra, felújításra, bővítésre és egyéb lakáscélokra vennél fel kölcsönt, akkor a lakáshitel jelenti a legcéltudatosabb és legkedvezőbb megoldást.
Hogyan történik az értékbecslés?
Minden hitelügyletnél meg kell vizsgálni az adott ingatlan állapotát és környezetét, tehát felbecsülni az értékét. Ekkor a bank által küldött értékbecslő bejárja az ingatlant, számos tényezőt szem előtt tartva feltérképezi a környezetét, majd megállapítja az ingatlan forgalmi- és hitelbiztosítéki értékét. Az értékbecslésre természetesen a lakásvásárlás előtt, azaz még az adásvételi szerződés aláírását megelőzően is sor kerülhet.
Rövid időn belül megkaphatod a hitelt
Lakáshitelek esetén a szükséges dokumentumok beadásától számítva 30 napon belül számíthatsz a bírálatra. Ha építési jellegű lakáshitelről beszélünk, akkor pedig legfeljebb 60 nap lehet a kormányrendeletben meghatározott elbírálási idő hossza.
Mielőtt bármilyen hitelt is felvennél
- Kalkulálj precízen. Először is készíts költségvetést a havi bevételekről és kiadásokról, hogy fillérre pontosan tisztában legyél az anyagi helyzeteddel. Így már láthatod, hogy mekkora törlesztőrészletet vállalhatsz be még kényelmesen.
- Hasonlítsd össze a bankok ajánlatait. Legegyszerűbben lakáshitel kalkulátor használatával láthatod át a különböző bankok és hitelintézetek lakáscélú hitelajánlatait. Vesd össze a törlesztőrészlet és a THM, illetve a visszafizetendő összeg nagyságát is.
- Számolj az előre nem várt helyzetekkel is. Bármilyen hitelt is veszel fel, mindig a hosszú távú gondolkodás a legbölcsebb választás. Gondold végig, hogy célszerűbb lenne-e alacsonyabb törlesztőrészletet vállalni, vagy éppen hosszabb futamidőre kötni a szerződést. A lényeg, hogy néhány havi munkanélküliség vagy egy nem várt anyagi kiadás még soha ne sodorjon a csőd szélére.
A lakáshitel kifejezetten az ingatlanvásárlás vagy otthonfelújítás és bővítés, illetve új ingatlan építése előtt állók számára nyújt ideális lehetőséget a célok megvalósításához. A lakáshitel pedig csak lakáscélra fordítható, tehát a személyi kölcsönnel ellentétben az ingatlannal kapcsolatos beruházások mellett nem költhető egyéb célokra. Ha tudatosan, kiszámítható körülmények között vágnál bele a lakásvásárlásba, mindenképpen fontold meg a lakáshitelt!