A 20 százaléknál magasabb alkoholtartalmú italok forgalmazási tilalmának feloldása a napokban szóba sem jöhet - mondta Leos Heger, cseh egészségügyi miniszter az országos válságstáb keddi ülése után Prágában.
Nő az áldozatok száma
A szeptember elején kezdődött metil-alkohol-mérgezéses esetek kedd délig 22 emberéletet követeltek, s mintegy negyven személyt kezelnek mérgezéssel kórházban. Az utóbbi 24 órában az áldozatok száma eggyel, a kórházi kezelésre szorulók száma pedig öttel emelkedett. Az áldozatok közül többen megvakultak, de pontos adatot erről eddig nem hoztak nyilvánosságra.
A veszélyes címkék
A nyilvánvalóan hamisított címkék tucatjait az egészségügyi tárca és a különböző cseh hírportálok folyamatosan közlik. A címkék többsége lokálisan forgalmazott alkoholra utal, de számos országosan ismert név is van köztük.
A teljes lista a cseh egészségügyi minisztérium honlapján doc fájlban elérhető.
Ellenőrzés
Heger szerint a hatósági fellépés következtében jelenleg a boltok és a vendéglők raktáraiban több mint 20 millió üveg különféle szeszt zároltak. Szakértők most azt vizsgálják, hogy ezek közül melyek kerülhetnek vissza később a boltok polcaira, s melyek azok, amelyeket végleg ki kell vonni a forgalomból. Miután a szeszkorlátozás nagy károkat okoz a gyártóknak, üzleteknek és a vendéglőknek, az egészségügyi tárca folyamatosan tárgyal az érintettekkel és a szakértőkkel, hogyan lehetne ezeket a károkat enyhíteni. A cseh-lengyel határon közben a vámosok folyamatosan ellenőrzik a Csehországból érkező turistákat, hogy nem visznek-e magukkal tömény szeszesitalokat.
Hétfőn megírtuk, hogy Magyarország nem rendelt el korlátozást a cseh szeszesitalok behozatalára, de kedden a hvg-.hu azt írta, elővigyázatosságból a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elrendeli ezeknek a termékeknek a fokozottabb ellenőrzését.
A magyar pálinka nem mérgező
A Csehországban történt metil-alkohol-mérgezéssel kapcsolatban a Pálinka Nemzeti Tanács arra hívja a figyelmet, hogy a mérgezést okozó szeszesital nem pálinka. A "pálinka", "törkölypálinka" fogalmát az Európai Unió eredetvédelmi rendelete határozza meg. Eszerint a pálinka olyan gyümölcspárlat, amelyet Magyarországon termett nemes és vadgyümölcsből, szőlő törkölyből, illetve aszú szőlő törkölyből készítettek, és amelynek cefrézését, párlását, érlelését és palackozását is Magyarországon végezték. A Pálinka Nemzeti Tanács hangsúlyozza azt is, hogy a Magyarországon előállított, illetve forgalomba hozott pálinkák szigorú élelmiszer-biztonsági előírások alapján, ellenőrzött körülmények között készülnek, fogyasztásuk biztonságos.