Ezek a vérszívók akár egész évben fellelhetőek már hazánkban, hiszen a globális felmelegedés hatásai miatt már télen sem fagynak meg. Mégis, mivel ilyenkor jön el a kirándulások és természetjárások ideje, most kiemelt figyelmet kell szentelni a védekezésnek. Lássuk tehát, mit tehetünk a kullancsok ellen!
Milyen környezetben szeretnek lenni a kullancsok?
A korábbi időkkel ellentétben, ma már nem csak erdőkben, réteken, kaszálókon találkozhatunk kullancsokkal, hanem szinte bárhol. Megjelentek a gondozott területeken, kertekben is. Azáltal, hogy az élőhelyük ennyire kiszélesedett, és a hőmérsékleti viszonyok is nekik kedveznek, szinte bármikor találhatunk a kis állatainkban ilyen vérszívót, tehát érdemes mindig körültekintőnek lenni.
Te is szeretnéd elkerülni, hogy a cicád vagy a kutyusod ki legyen téve a kullancsok által terjesztett betegségeknek és kockázatoknak? Nézd meg a Petissimo oldalát, és válassz a kutya élősködők elleni szerek közül!
Hogyan hat a kullancs a cicákra?
A macskákra alapvetően kevésbé veszélyes a kullancsok csípése, lényegesen kevesebb átadható kórokozó hat rájuk, mint például a kutyákra. Ettől függetlenül az immunrendszerüket még képes megterhelni, főként, ha nem csak 1-1 vérszívó van a cicán, hanem lényegesen több. Ha kinti-benti macskáról beszélünk, akkor nem árt abba is belegondolnunk, mennyi kellemetlenséget tud okozni a háztartásba behurcolt kullancs.
A megelőzésnek további előnye, hogy a kullancsriasztó szerek az esetek döntő többségében bolhák ellen is védenek, így még egy komoly rizikófaktort kiüthetünk a használatukkal. Külön öröm, ha ezek az állatok sem kerülnek be a házba, ugyanis egy háztartás bolhátlanítása nagyon sok vesződséggel jár. Érdemes tehát mindig odafigyelnünk, hogy ne legyenek élősködők a cicánkon. Az otthonunk védelmén túl vegyük figyelembe azt is, hogy a vérszívók által legyengített kedvencünk sokkal fogékonyabb lesz a továbbiakban az egyéb megbetegedésekre is.
Hogyan hat a kullancs a kutyákra?
Számukra a legnagyobb veszélyt a kullancsok által terjesztett babézia jelenti. Ez egy egysejtű okozta megbetegedés, ami minden kutyafajtára nézve kockázatot jelent. A vörösvértestek roncsolásával vérszegénységet idéz elő, és a 3-21 napos lappangás után gyorsan a kedvencünk vesztét okozhatja. Tünetei az alábbiak:
- Levertség
- Bágyadtság, bénultság
- Étvágytalanság
- Láz
- Vizelet elszíneződése
- Szomjúság
- Végtaggyengeség
- Esetenként rohamok
- Idegrendszeri tünetek
Léteznek a betegségre kezelések, de ezek többnyire csak abban az esetben hatásosak, ha a tünetek észlelése után mihamarabb orvoshoz fordulunk. Ritkán megesik, hogy lábon kihordja a kisállat a betegséget, de többnyire infúziós kezelésre van szükség, majd hosszú utókezelésre. Érdemes tehát inkább a megelőzésre koncentrálni.