Idehaza is lehet naspolyát ültetni
Magyarországon is megél a naspolya. Ha szeretne a kertjébe naspolyafát, akkor érdemes a Csodakertész Barna Faiskolából naspolya oltványt vásárolnia. Persze akár a magról ültetéssel is próbálkozni, ám így jóval többet kell várni, mire a növény terméseket hoz, és a gyümölcsei is kisebbek a magról ültetett naspolyafáknak.
Több különböző fajtájú naspolya létezik. Az egyik legjobb választás a Szentesi rózsa, amely egy régi magyar fajta. Bár méreteit tekintve szerényebb, mint a nyugati Nottingham vagy Holland óriás, ám a Szentesi rózsa gyümölcse sokkal ízletesebb.
Nem mindegy, hova ültetjük a naspolyafát
A naspolya alapvetően a meleg, délvidéki tájakról származik, így hideg, északi fekvésű területekre nem jó ötlet ültetni. Keressünk neki napos, vagy legalább félárnyékos helyet. Családi ház udvarában érdemes inkább az épület déli oldalára helyezni.
A téli hideg elől nem kell védeni, jól viseli az időjárás viszontagságait. Virágai szerencsére késő tavasszal nyílnak, így azokban ritkán tesz kárt a fagy.
Érdemes tudni, hogy a gyökerei nem hatolnak mélyre, hanem a felszín közelében terjeszkednek. Éppen ezért, ha homokos a talaj, akkor fenyegeti a kiszáradás veszélye. Ilyen talajon rendszeresen öntözésre szorul, de a talaj mulcsolása is jó ötlet.
Jó hír, hogy porzópár nélkül is megterem, egy fa képes akár 50 kilogramm termést is hozni egyetlen szezon alatt.
A kert ékessége lehet
A naspolyafa tápanyagban gazdag, egy kicsit nyirkos talajon egészségesen fejlődik. Nem nő azonban túlságosan nagyra, nem uralja le a kertet. Legfeljebb 5 méteres magasságot ér el. Virágai fehér színűek, a termések pedig ősztől kezdenek érni, és decemberben lehet őket szüretelni.
Metszeni nem szabad a naspolyát, mivel a termőrügyek a hajtások végén találhatók. E tekintetben hasonló a naspolya a birshez. Az idősebb bokrok ritkítására, ifjítására viszont sort lehet keríteni. Permetezni nem kell, mivel magas a csersavtartalma, így a kártevők messzire elkerülik.
Nem szabad túl korán leszedni
A naspolya leszedését nem észszerű elsietni. Akkor a legjobb, ha már meglágyul kissé. Jót tesz neki, ha néhány alkalommal megcsípi a dér, így ugyanis édesebb lesz. Ha mégis korábban leszedjük, akkor olyan szellős és sötét helyen kell tárolni, ahol kellően hűvös van. Érdemes gyakran átnézni a terméseket, amelyik megpuhul, azok nyersen fogyaszthatók.
Amelyik gyümölcs megérett, annak a belseje barna színű. Aki nem látott még érett naspolyát, akár azt is hiheti, hogy romlott. Ha kellemes az illata és nem penészes a héja, akkor nyugodtan fogyasztható. Ennek legpraktikusabb módja, ha ejtünk egy kis lyukat a héján, majd kiszívjuk a gyümölcshúst.