A gyógyszerkiadásokat illetően 2012-ben 7,5 milliárd forinttal több maradt az állampolgárok zsebében, míg 2013-ban további 2,5 milliárddal csökkentek a betegterhek, vagyis összesen tízmilliárd forinttal kevesebbet fizettünk gyógyszerekért köszönhetően annak, hogy több mint három éve, 2011 októberében bevezették az úgynevezett vaklicit eljárást, amelynek lényege, hogy az azonos hatóanyagú és hatáserősségű gyógyszerek esetében a piaci szereplők úgy licitálnak a saját termékeik árára, hogy nem látják a versenytársak ajánlatait. A cél a generikus készítmények árának és ezáltal a gyógyszerkassza kiadásainak csökkentése.
Sohajda Attilát, a Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnöke szerint az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) gyógyszerkasszájának kiadásait csökkentő eljárás bevezetése előtt a generikus gyógyszerkészítmények ára nem mutatott érdemi árkülönbséget az originális (újonnan kifejlesztett hatóanyagot tartalmazó) készítményekkel szemben. Sohajda Attila szerint a nagy kérdés az, hogy a betegek hajlandók-e átállni a legolcsóbb, azonos hatóanyagú készítményre.
2011 októbere óta összesen ezernégyszáz medicina ára csökkent, átlagosan harmincöt-negyven százalékkal, 2012-ben volt példa rá, hogy egy-egy készítmény ára akár hetven-nyolcvan százalékkal is kevesebb lett. Az OEP gyógyszerkasszája 2012-13-ban összesen 34 milliárd forintot takarított meg.
A kérdésre, hogy mennyi lehetőség van még a vaklicit eljárásban, az alelnök így válaszolt: "mivel az elmúlt időszakban ugyanolyan hatóanyagú készítmények kerültek az eljárásba, a rendszer árcsökkentő hatása a vaklicitek számával egyre kisebb". Ez csak akkor változhat érdemben, ha új, nagy forgalmú hatóanyagok kerülnek a rendszerbe. A Magyar Hírlap arra vonatkozóan nem kérdezte a szakembert, hogy mindez a gyártók oldaláról mivel jár, ám korábban a Világgazdaságban a gyártók figyelmeztettek, hogy egy bizonyos árszintnél lejjebb nem fogják vinni a termékeiket, mert ezzel azt kockáztatják, hogy más európai piacokon is csökkenteni kell készítményeik árát.