Alig ért véget november végi Black Friday kedvezmény áradat, már itt is a december, vele együtt pedig a karácsonyi vásárlások ideje. Ilyenkor sokan csak azért költenek túl sokat, mert időzavarba kerülnek, és a legdrágább megoldást választják. Pedig ha akárcsak kis időt is szánnak a tervezésre, szétnéznek az ajánlatok között, akkor tetemes fölösleges költségtől szabadthatják meg magukat. A Bank360.hu szakértői összefoglaltak néhány tanácsot, amelyeket megfogadva könnyebben átvészelhetjük az év végi nagybevásárlást és az azt követő heteket is.
Minden a tervezésen múlik
Az ünnepi bevásárlás első lépése a tervezés, enélkül az anyagiakat sem fogjuk átlátni. Érdemes tisztázni, hogy mekkora büdzsét szánunk az ünnepi nagybevásárlásra, és ez összhangban van-e bevásárló listánkkal - utóbbit érdemes előre megírni.
Ha a listánkon szereplő dolgok eleve többe kerülnek, mint amennyi pénzünk van, akkor vagy már előre lehúzunk belőlük, vagy időben megnézzük a hitellehetőségeket, hogy ne átgondolatlanul ugorjunk bele valamelyikbe. Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy milyen feltételekkel mekkora hitelt veszünk fel, milyen hosszú időre adósodunk el, és hogy mekkora törlesztőrészletet kell majd kigazdálkodni az ünnepeket követő hónapokban.
A költségkeret mellett azt is érdemes előre látni, hogy mit fogunk venni és hol. A kereskedők zöme a karácsony előtt és után is készül kedvezményekkel, amelyeket előre beharangoznak - így akár sokkal olcsóbban is hozzájuthatunk ahhoz, amit korábban kinéztünk. Tovább faraghatunk az árakból, ha kedvenc üzleteinkben a törzsvásárlói tagság mellett döntünk.
A nagyon kedvező, akár 50-70 százalékos akciókkal szemben érdemes gyanakodni, és összehasonlítani az adott terméket más üzletek áraival is. Előfordulhat ugyanis, hogy egy leárazott termék eredeti ára magasabb volt, mint máshol, és csak a kedvezmény mértéke miatt tűnik vonzónak az ajánlat - míg valóban máshol ugyanazon az áron vehetjük meg, akciós címke nélkül.
Ha hitelre van szükség: mire érdemes odafigyelni?
Az ünnepi szezonban a népszerű kölcsönök közé tartoznak az áruhitelek és a kis összegű gyorskölcsönök is. Az előbbi esetében fontos tudni, hogy az üzletek általában egy hitelintézettel állnak szerződésben, és a folyósított pénzt kifejezetten a megvásárolt termékre lehet elkölteni; a gyorskölcsönt viszont közvetlenül a bank folyósítja, a felhasználása pedig nincs megszabva, vagyis akár több terméket is megvásárolhatunk. Hátránya az utóbbinak, hogy valamivel drágább.
Egy áruhitellel viszont akár 0 százalékos THM-mel is pénzhez juthatunk, vagyis gyakorlatilag részletfizetéssel vehetjük meg a terméket. Ilyen típusú kölcsön igénylésénél érdemes figyelmesen átolvasni a szerződést, akkor is, ha épp egy fárasztó vásárlás után vagyunk. Előfordulhat ugyanis, hogy a hitelintézetek egy része feltételként szabja meg a hitelkártya igénylést a kedvező kölcsön mellé - melynek a használata drága mulatság, ha nem megfelelően költjük a bank pénzét.
A gyanúsan kedvező hitelajánlatoknál azt is érdemes megnézni, hogy melyik üzletben mennyibe kerül a termék eredetileg, mivel előfordulhat, hogy a látszólag olcsó kölcsön költségét a szolgáltató a termék árába építi be, tehát drágábban vesszük meg azt.
Csak annyit költsünk, amennyit elbír a családi kassza
A kereskedők tárt karokkal várják a vevőket, és a bankok is több lehetőséget kínálnak a nagybevásárlás finanszírozására, hosszú távon mégis jobb az önuralom karácsony előtt is. Egy elhamarkodott pénzügyi döntés ugyanis később anyagi gondokat okozhat, legyen szó egy kevésbé előnyös gyorskölcsönről vagy áruhitelről. Ne terheljük meg jobban a jövedelmünket annál, mint amennyit kockázat nélkül elbír, de ha mégis a hiteligénylés mellett döntünk, annak is számoljunk utána, hogy mennyibe fog ez nekünk kerülni az ünnepek után.