Az EU-n kívülről érkező küldemények esetében nem tartozik vámeljárás alá a magánszemélyek közötti forgalomban 45 euró alatt, a megrendelt áruk esetében (pl. internetes e-kereskedelem keretein belül), azaz jogi személy (tehát egy cég) és magánszemély között 22 euró érték alatti küldemény.
Forrás: Magyar Posta
Áfát az első esetben tehát 45,1, a második esetben 22,1 euró felett kell fizetni. Vámot mindkét esetben csak 150 euró értékű áru esetén fizet a vásárló.
A posta végzi a vámkezelést
Az Európai Unión kívüli országból, például Kínából, vagy az Amerikai Egyesült Államokból interneten rendelt termék vámkezelését a postai szolgáltató végzi a címzett nevében. Ez azt jelenti, hogy a megrendelőnek nincs semmi teendője, a vámkezeléssel járó egyes feladatokat (pl.: vámokmányok kitöltése, a csomag vám elé állítása, stb.) elvégzi a posta - mondta a Privátbankárnak Suller György Attila, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vám- és jövedéki szóvivője.
Ha vám- illetve adófizetési kötelezettség merül fel, például ha a termék értéke meghaladja a 22 eurót, és az unión kívülről érkezik, akkor felveszik a kapcsolatot a címzettel, akinek a megállapított összeget ki kell fizetnie. Ameddig ezt nem teszi meg, nem kézbesíti neki a posta a rendelt csomagot.
A csomagon rajta kell lenni, hogy mennyit ér
A küldemény tényleges értékét minden esetben igazolni kell. Amennyiben a Magyar Posta nem talál a küldeményen az értéket hitelesen igazoló dokumentumot, úgy felveszi a kapcsolatot a küldemény címzettjével. A minél gyorsabb ügyintézés érdekében javasolt, hogy a küldő fél részére a címzett adja meg telefonos, vagy e-mail-es elérhetőséget - mondta Apáti-Tóth Kata, a Magyar Posta Zrt. szóvivője.
A vámkezeléshez elengedhetetlenül szükséges a számla elküldése árumegnevezéssel, a banki átutalásról szóló igazolás vagy ajándék esetén a feladó általi írásos értéknyilatkozat, amelyben megjelöli az általa küldött küldemény értéket, ez a feladó által írt és aláírt nyilatkozat, nincsen rá formanyomtatvány. Speciális esetben csatolni kell egyedi engedélyeket, igazolásokat, például gyógyszer esetén orvosi igazolást - mondta a posta szóvivője a Privátbankárnak.
Csekket küld a posta: aki nem fizet, nem kapja meg a csomagot
Amint a NAV által elfogadott dokumentumok a Magyar Posta rendelkezésére állnak, úgy a vámkezelés megvalósul. A vámkezelés során vámigazgatási határozat készül. Ez tartalmazza a küldemény után fizetendő vámterhet. A vámteher összeállhat tényleges vámból és áfából is, speciális árutartalom esetében környezetvédelmi termékdíjból, illetve jövedéki adóból is - sorolja Apáti-Tóth Kata. A vámkezelést követően a küldemény után kiszabott vámteherről a Posta sárga csekket állít ki és csatol a küldeményhez, a vámigazgatási határozattal együtt.
A küldemény ezután a címzettre illetékes kézbesítő postához kerül, amely mint kvázi egy utánvételes küldeményt kézbesíti a címzett részére. Ez azt jelenti, hogy a posta csak akkor kézbesítheti a csomagot, ha a címzett a vámterhet kifizette. A Magyar Posta ezt követően a beszedett vámterheket a NAV meghatározott számlaszámára utalja.
Ellenőrizhetik a csomag tartalmát, az azonban zavaros ki végzi
A csomagot akkor is felbonthatják áru vizsgálat céljából, ha feltüntették rajta az áru értékét, ezt a posta alkalmazottai végzik a NAV pénzügyőrei jelenlétében - mondta Suller György. Ezzel szemben a posta szóvivője azt mondta, hogy a küldemények felbontására a Magyar Postának nincs joga, ezt a tevékenységet kizárólag a Nemzeti Adó és Vámhivatal végzi el, a posta képviselőjének jelenlétében.
A küldemény felbontására elsősorban bűncselekmény gyanús esetekben kerül sor, vagy akkor, ha felmerül a gyanú, hogy a küldeményen feltüntetett értéket nem felel meg a valóságnak és azt a küldemény címzettje nem tudja igazolni.
Karácsony előtt érdemes időben megrendelni az ajándékokat
Az év végi forgalomfelfutás miatt érdemes minél hamarabb útnak indítani a partnerrel a küldeményt, annak érdekében, hogy a rendelt áru időben a fa alá kerülhessen. A vámkezeléshez szükséges igazolások biztosítása, jelentősen javítja a vámkezelési időt - mondta Apáti-Tóth Kata.