Vándorpatkányok a Bábolna Bio Kft. fővárosi laboratóriumának tenyészetében (Fotó forrása: MTI Fotó, Kovács Attila) |
Azokon a területeken, ahol a rágcsálók kedvező életfeltételeket találnak, ott rövid időn belül megtelepszenek és elszaporodnak, vagyis bárhol és bármikor felbukkanhatnak, ahol megfelelő búvó-, szaporodó- és táplálkozó helyet találnak. Ilyen hely lehet egy budapesti társasház pincéje, padlása, vagy akár Párizs utcái, ahol néhány nappal ezelőtt a csatornákból patkányok özönlötték el a várost a Szajna áradása miatt.
Száz budapestire jut egy patkány
Mi a helyzet Budapesttel? A budapestiek évtizedek óta nagyon ritkán, többségük egyáltalán nem találkozik patkányokkal. Száz budapestire legfeljebb évente egy patkány jut, ami nemzetközi összehasonlításban rendkívül alacsony arány – mondták el a Privátbankár.hu megkeresésére a Bábolna Bio Kft-nél.
A Főpolgármesteri Hivatal által patkánymentesítésre megbízott cég tapasztalatai szerint kis mértékben, de növekedett a patkányok száma, de ennek ellenére magyar főváros továbbra is Európa egyik legkevésbé fertőzött területe. Becslésük szerint Budapesten ma is csak néhány ezer lehet a rágcsálókból, míg összehasonlításképpen az előbb említett, de jóval kisebb alapterületű Párizsban, 2016-ban hivatalosan hárommillióra becsülték a patkánypopuláció számát.
Több a szemét és a hajléktalan
A Bábolna Bio szerint több oka is van annak, hogy Budapesten mostanában valamivel gyakrabban kerül szem elé patkány. Egyrészt csökkent a fővárosban a szemételszállítás hatékonysága, az éjszakára kint maradó, ételhulladékkal is teli szemétgyűjtőkbenbőven találnak táplálékot a patkányok. De ugyanígy vonzza a patkányokat a belső-Erzsébetvárosban a bulinegyed turistái által hátrahagyott hulladék is.
A szakemberek szerint hogy ne jelenjenek meg a rágcsálók, célszerű lenne jóval gyakrabban, naponta kétszer-háromszor is üríteni a szemétgyűjtőket, hogy ne jussanak elegendő élelemhez a patkányok.
Másfelől a korábbinál több lett a hajléktalan a város egyes pontjain, akik sátortáborokban élnek, és sokszor szétdobálják a hulladékot. Végül az utóbbi évek súlyos, özönvízszerű felhőszakadásai is hátráltatják a patkányirtást, mivel a csatornarendszerbe, a csatornaládákba elhelyezett irtószert kimossa a víz. Ehhez még hozzájön egyes alkalmazott irtószerekkel szemben tolerancia vagy rezisztencia.
Rendszeres ellenőrzések
A Bábolna Bio nem csak a bejelentés után végez rágcsálóirtást. A megelőző jellegű munkálatok keretén belül folyamatos „méregmezőt” alakítanak ki, és rendszeres ellenőrző vizsgálatokat végeznek például a nagy áruforgalmat bonyolító épületek, pályaudvarok, kikötők, környékén, valamint a kijelölt folyó- és patakpartok mentén.
Ezen túlmenően minden patkány által veszélyeztetett objektumban (nagy ipari létesítmények, élelmiszeripari üzemek, stb.) félévente, a terület bejárását és ellenőrzése után, szükség esetén kezelését is ellátják. Budapesten egyébként 400 veszélyeztetettnek nyilvántartott objektumok van.
Fertőzött objektumok száma. (Forrás: babolna-bio.hu) |
A cég munkatársai felderítő munkát is végeznek azokon a helyeken, ami az elmúlt években patkányfertőzött volt. A felderítő munka során a csatornarendszer tisztító aknáiban, valamint minden szabad víznyelőben speciális irtószert helyeznek ki.
A főváros állja az irtást
A Bábolna Bio Kártevőmentesítő és Szolgáltató Kft elérhetőségei: (06 1) 432-0412, szolgaltatas@babolna-bio.com |
Ha valaki patkányt talál a lakása körül, a Bábolna Biónál kell bejelentést tenni telefonon vagy e-mailen. A rágcsálóirtás díjtalan. Akár lakossági, akár intézményi bejelentésről van szó, 24-48 órán belül elvégzik az irtást, annak érdekében, hogy megelőzze a patkányok elszaporodását. Amennyiben a felmérés során bebizonyosodik, hogy patkány van az érintett területen, a kihelyezett irtószerek fogyását heti rendszerességgel addig ellenőrizik, amíg a patkányfertőzöttség meg nem szűnik.