Hat tartományba került a 73 545 darab tojásból álló szállítmányból. Fiproniltartalmuk csekély, forgalmazásukat elővigyázatosságból tiltották meg.
A holland hatóságok szerint a csekély mennyiség azt jelzi, hogy az eset nem újabb fejezet a 2017-es fipronil-botrányban, hanem utóhatás. A gazdálkodók már nem használnak fipronilos szereket, de az emberi egészségre káros anyag még nem ürült ki a talajból teljesen, így nyomokban annak a biogazdaságnak a területén is van még, amelyből a szennyezett tojások származnak - számolt be a Norddeutscher Rundfunk (NDR) regionális közszolgálati médiatársaság.
Óriási botrány volt belőle tavaly
Tavaly augusztusban derült ki, hogy mérgező rovarirtó szerrel szennyezett tojás találtak több hollandiai tojástermelő telepen. A holland telepek mellett Németországban négy, Belgiumban pedig egy tojásüzemben használták fipronil rovarirtó szerrel kevert Dega-16 fertőtlenítőszert. Hirtelen milliószámra tűntek el a tojások a holland szupermarketekből, Észak-Rajna-Vesztfáliában pedig a német hatóságok 900 ezer tojást távolítottak el az üzletekből.
A tojásbotrány legalább 17 uniós és két EU-n kívüli országot érintett, köztük Magyarországot is elérte.
Mi az a fipronil? A fipronilt elsősorban növényvédő szerekben és állatgyógyászati készítményekben alkalmazzák, élősködők, bolha, tetű és kullancs irtására. Emberi fogyasztásra szánt állatok kezelésére nem használják, mert nagy mennyiségben máj-, pajzsmirigy- vagy vesekárosodást okozhat. |